Anasayfa > İngiltere > TARİHTE YOLCULUK: LONDRA’NIN YANIBAŞINDAKİ BATTLE ABBEY

TARİHTE YOLCULUK: LONDRA’NIN YANIBAŞINDAKİ BATTLE ABBEY

mandıra

Büyük Britanya adasının belki de en ilginç olaylarından bir tanesi de 1066 yılında 1 ay içerisinde yapılan 2 büyük savaş ve sonrasında yüzyıl savaşlarının temellerini oluşturan adadaki Fransız egemenliğinin sürmesidir. Soyunu devam ettirecek bir erkek evladı olmayan İngiltere kralı “Edward the Confessor”ın vefat etmesiyle orta çağda sıklıkla yaşanan diğer krallıkların hak sahipliği iddiası ile çetin bir dönemin başlayacağını kim bilebilirdi ki?

Bir tarafta ölen kralın anne tarafından akrabası olan ve sonradan “William the Conqueror” olarak anılan Normandy Dükü William, diğer tarafta krallar arasında eski bir anlaşmaya dayanarak hak iddia eden Norveç Kralı Harald Hardrada ve son olarak İngiltere’nin nüfuz sahibi Wessex Kontu Harold Godwinson. Taht oyunları kitabıyla ünlenen George R.R. Martin’in bu seriyi Hastings Savaşı’ndan ilham alarak yazdığı da insanın aklına gelmiyor değil.

Öncelikle Wessex Kontu Harold, İngiliz elit kesiminin desteğini alarak İngiltere Kralı ilan edildi ve bütün Britanya adasını kasıp kavuracak fırtınanın temelleri atıldı. İlk hamle Norveç Kralı Harald Hardrada tarafından gelmiş ve 20 Eylül 1066 tarihinde kuzeyden getirdiği 300 gemisiyle York bölgesinde İngiliz birliklerini yenerek bölgeyi ele geçirdi. Tahtı kaptırmak istemeyen Harold Godwinson hemen ordusuyla hareket edip 9 gün içerisinde günde 40 km yol kat ederek York bölgesine ulaştı. Zafer sarhoşu Norveç ordusu ve onlarla işbirliği yapan öz kardeşinin birliklerini 25 Eylül’de Stamford Köprüsü bölgesinde ağır bir yenilgiye uğratarak ilk tehlikeyi bertaraf etti.

Güney tarafının boşalmasını fırsat bilen Normandy Dükü William, 28 Eylül’de Hastings kıyısını ele geçirerek burada yaptırdığı tahtadan kaleden Norman işgalini yönetti. Harold Godwinson ise yorgun ordusunun büyük bir kısmını kuzeyde bırakarak yine günler sürecek bir yolculuk ile Londra’ya geldi. 14 Ekim tarihinde günümüzde “Battle” olarak adlandırılan kasaba civarında yapılan savaşta Norman Süvarilerin büyük pay sahibi olduğu savaşta Normandy Dükü William savaştan galip ayrılan taraf olmuş ve İngiltere Kralı ünvanını kazanmıştır.

William the Conqueror tarafından yaptırılan Hastings Kalesi günümüzde harabe bir halde, fakat hala ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Hastings Castle

Battle Abbey Kapısı

Savaş alanının olduğu bölgede Battle adında bir kasaba kurulmuş ve Battle Abbey inşa edilmiştir.

Birleşik Krallık hükümeti bu kültür mirasına sahip çıkmış olup günümüzde çeşitli organizasyonlar yapmaktadır. Bu organizasyonlar:

  • Savaş Alanı Yürüyüşü (Battlefield walk): Bu sene 24 Nisan’da gerçekleşmiş olan ve sadece yetişkinlerin katıldığı organizasyonda Battle Abbey çevresinde 4 millik yürüyüş yaptırılıp Abbey kalıntıları hakkında bilgi veriliyor.
  • Bayeux Tapestry Workshop: Bu sene 13 Mayıs’ta gerçekleşecek olan ve sadece yetişkinlerin katıldığı organizasyonda el işçiliği sanatları ile ilgili yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.
  • Şövalye Okulu: Sadece çocukların katıldığı şovalye organizasyon bu sene 23-31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olup, kralın ortaya koyduğu kurallar çerçevesinde kılıç ve kalkanları ile çocuklar cesaretlerini test edecek. Oldukça ucuz bir giriş ücreti karşılığında minikler eğlenerek kılıç kalkan becerilerini öğrenebilecek. Böylesi bir macera sadece minikleri değil yetişkinleri bile cezbediyor.

Battle Abbey’de görebileceğiniz diğer yerler arasında ise 1066 Battlefield, Ziyaretçi Merkezi, Abbey Harabeleri, Duvarlı Bahçe, Gatehouse Müzesi, Icehouse ve Mandıra ve bu kadar geziden sonra soluklanmak için Battle Abbey Cafe var.
dairy

Mandıra

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!