Anasayfa > Tarih Gezisi > HANNIBAL’IN SERÜVENİ 1: SAGUNT-VALENCİA

HANNIBAL’IN SERÜVENİ 1: SAGUNT-VALENCİA

sagunt castle

Hannibal ismi her ne kadar Kuzuların Sessizliği filminde Anthony Hopkins’in canlandırdığı kötü karakter ile aklımızda yer ettiyse de esasında stratejinin babası olarak ünlenen Kartacalı General Hannibal Barca ile doğmuştur.

Hannibal Kimdir ?

Kartacalı General Hannibal onlarca filin de olduğu ordusu ile Alp dağlarını aşıp Roma’yı istila etmesi ile ünlüdür. Roma topraklarında sayısız zafer kazanmış ve belki de Büyük Roma İmparatorluğu’nun doğuşunu tarihe gömecek kadar yaklaşmıştır.

Bu yazı dizimizde strateji üstadı Hannibal Barca’nın serüvenini anlatıp sizler için bu serüveni tekrardan yaşayabileceğiniz bir gezi rotası çıkaracağız.

Roma ve Kartaca (Tunus) arasında 2.Pön Savaşı’nın başlaması Hannibal’ın sadece 28 yaşındayken Roma müttefiki Sagunt(Sanguntum) şehrini ele geçirmesi ile başlar. Günümüz İspanya’sında Valencia (Valensiya) şehrinin kuzeyinde kalan Sagunt şehri 8 ay süren bir kuşatma sayesinde Kartacalıların eline geçmiştir.

Sagunt şehrine sadece 25 km uzakta bulunan Valencia şehrindeki Aeroport de Valencia havalimanına Türk Hava Yolları bünyesinde bulunan uçuşlar ile gidilebilmektedir. Valencia’dan tren yolu ile her yarım saatte bir kalkan ve tahmini 32 dakika süren bir tren yolculuğu ile Sagunt şehrine ulaşabilirsiniz.

Trenden iner inmez solunuzda sizi Hannibal’ın 22 asır öncesinde fethettiği mükemmel bir kale karşılayacak. Bu kale ve çevresinde gerek kalenin gerek çevresindeki manzaranın fotoğraflarını çekebileceksiniz. Kale yüzyıllar boyunca Romalılar, Gotlar ve Emeviler gibi değişik kavimler tarafından kullanıldığından yapı olarak çok farklılıklar içermektedir. Plaza de Almenara ve Plaza de Santa Maria Magdalena kısımları Romalıların izlerini en çok görebileceğiniz bölgelerdir. Plaza de Conejera Endülüs Emevi Devleti zamanında kaleye eklenmiştir. Plaza del Dos de Mayo bölgesinden çevrenin mükemmel panoramasını izleyebilir ve harikulade fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Kalenin hemen altında 1.yüzyılda inşa edilen roma amfi tiyatrosu bulunmakta. Aynı zamanda, Bronz çağdan kalma eserlerin bile sergilendiği arkeoloji müzesi Sagunt şehrinde kesinlikle gidilmesi gereken yerlerdendir.

Kale, amfi tiyatro ve arkeoloji müzesi pazartesi günleri kapalı olmakla birlikte saat 8’e kadar gezilebilmektedir.

Sagunt şehrinde gezilebilecek diğer tarihi alanlar arasında el Cavario, Templo de Diana, Iglesia de Santa Maria, Ermita de la Sangre, La juderia ve Puerta del circo Romano bulunmaktadır. Bunlar arasında La juderia, yani eski Yahudi yerleşimi, dar sokakları ve özgün yapısı ile fotoğraf çekmek isteyenleri adeta çağırıyor.

la juderia

la Juderia

Bu mükemmel Akdeniz şehrine gelip o güzel mavi sularında yüzmeden olmaz diyorsanız 13 kilometrelik sahil şeridi ile Sagunt şehri sizi güneşe, kuma ve denize doyuracaktır.

Sagunt şehrine özgü el yapımı metal termoslar buradan alabileceğiniz en özel hatıra veya hediye olacaktır.

Sagunt şehrinde gurme lezzetler Valencia bölgesine özgü paella (kalamar, midye, karides pilavı), arros negre (rice with squid) ve arros a banda (rice in a fish broth) gibi lezzetleri tadabilir.

cullerabahia

Cullerabahia Plajı

Yapmadan Dönmeyin!

 • Noel zamanında giderseniz kukla festivalini (las fallas festivali) kaçırmayın.
 • Sagunt a Escana adındaki açık hava yaz tiyatrosu, Roma amfitiyatrosu’nda Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştiriliyor.
 • Birçok orkestra, bale ve tiyatro şirketinin katılımıyla gerçekleşen muhteşem
  bir müzik ve dans festivali, sakın kaçırmayın.
 • Sagunt’tan Valencia’ya uzanan eşsiz güzellikteki plajların güneşlenmeden, denizin keyfini çıkarmadan,  İspanya’nın bu yüzünü görmeden dönmeyin.
 • Sagunt’un gece hayatını keşfedin.
 • Sagun’tan 17 km uzaklıktaki Grutas de San Jose’a gidin, yer altı mağaralarının içindeki yer altı nehrinde fantastik bir kayık turuyla macera-keşif
  gezisine çıkın.
 • Sagunt’a 23 km uzaklıktaki eski yerleşimler olan Serra ve Naquera dağ köylerini keşfe çıkın, zirvelerinden muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!