Anasayfa > Tarih Gezisi > HANNİBAL’IN SERÜVENİ 2 : ALP DAĞLARI GEÇİŞİ

HANNİBAL’IN SERÜVENİ 2 : ALP DAĞLARI GEÇİŞİ

st bernard hannibal

Önceki yazımızda Hannibal’ın 2.Pön Savaşı’nın başlamasına neden olan Saguntum şehrini kuşatıp fethetmesini anlatmıştık. Bu zafer ile beraber Hannibal daha da cesaretlenmiş ve Roma’yı kendi topraklarında bitirme düşüncesini dışa vurmaya başlamıştır. Bunun için Roma ile kötü ilişkileri olan Güney Fransa’daki Gallik kabileleri ile iletişime geçmiş ve bu bölge hakkında bilgi almıştır. Deniz üzerinde mutlak hakim olan Roma’yı yenmenin tek yolunun karadan fetih olduğunu farketmiştir. Fakat Roma yolu üzerinde Roma müttefiki birçok kabile ve çetin, uzun bir yol bulunmaktadır.

Hannibal 90000’in üzerindeki ordusuyla Güney Fransa’ya girmiş ve ilerleyerek Ren nehrine kadar ulaşmıştır. Fakat, ordusunun bir kısmını bu uzun yolculukta karşılaştığı direnç gösteren Roma destekçisi kabilelerle savaşırken kaybetmiştir. Ren nehri üzerinden inşa edilen kayıklarla ve dost edindiği kabilelerin desteğiyle geçmiş ve kendisine tuzak kuran Cavares kabilesini mükemmel bir taktikle şaşırtarak bozguna uğratmış ve yolculuğuna zor bir kararla Alpler üzerinden devam etmiştir.

Hannibal’ın bu kararı Marsilya bölgesinde toplanan Roma ordusunun Roma’ya geri dönmesine neden olmuş ve Roma’yı kararsızlıkta bırakmıştır. Fakat Alp dağlarının geçişi özellikle ordusunda bulunan fillerle hiç de kolay olmamıştır. Mt Du Chat tarafından başlayan İsviçre Alpleri yolculuğu bu bölgenin yerlileri olan Allobroges kabilesinin direnişi ile durmuş fakat Hannibal’ın eşsiz strateji taktikleri ile kolaylıkla aşılmıştır. Hannibal kabilenin gece vaktinde mevkilerini bırakıp köye döndüklerini gözlemlemiş ve ordusuna birçok yerde ateş yaktırmış düşman mevkileri bırakıp köyüne dönünce bu mevkiler Hannibal’ın birlikleri tarafından ele geçirilmiştir. Sabah vaktinde direnç gösteren kabile yenilgiye uğratılmış ve İsviçre Alp dağları serüveni kaldığı yerden devam etmiştir.

Bir sonraki Centrone kabilesi Hannibal’a yardımseverliğini göstermiş ve yiyecekler ve hediyeler vermiştir. Ordu biraz dinlendikten sonra St Bernard geçişinden geçmek üzere yola koyulmuştur. Giderek daralan bu tehlikeli geçiş esnasında bir gün önce kendilerine hediyeler sunan Centrone kabilesi tarafından tuzağa düşürülmüşler ve geçiş ile düşman arasında sıkışmışlardır. Fakat bir kez daha Hannibal’ın bu tehlikeyi önceden sezerek ordunun arka hattını sağlam askerleriyle doldurmasıyla Centrone saldırısı başarısızlıkla sonuçlanmış ve Hannibal ordusuyla Po ovasının yolunu tutmuştur.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!