Anasayfa > Tarih Gezisi > HANNİBAL’IN SERÜVENİ 3 : TREBBIA SAVAŞI

HANNİBAL’IN SERÜVENİ 3 : TREBBIA SAVAŞI

Gotik Saray Piecenza

Trebbia Savaşı

Geçen yazımızda Hannibal’ın Alp Dağlarından geçişinden bahsetmiştik. Bu zorlu yolculuk verimli Po ovasına varılmasıyla son bulmuş fakat Hannibal’ın ordusunun yarısının zayi olmasına yol açmıştı. Bu bölgedeki Galyalı kabilelerin desteği ile Hannibal ordusunu tekrar kuvvetlendirdi ve Roma üzerine yolculuğuna kaldığı yerden devam etti. Fakat Roma kuvvetliydi birçok lejyonu ve destekçisi vardı. Hannibal günümüz Piacenza bölgesinde Po nehrine bağlanan Trebbia nehri kıyısında Romalılarla ilk çetin savaşını yapmış ve üstün taktik zekası sayesinde daha küçük bir orduya sahip olmasına rağmen savaştan kesin bir zafer ile ayrılmıştır. Bu savaşta uyguladığı taktik o kadar başarılı olmuştur ki yüzyıllar sonra Napolyon Bonapart tarafından uygulanmış ve yine aynı isim tarafından methedilmiştir.

trebbia river

Trebbia Nehri

Piacenza

Şehrin kurulması ve Hannibal’ın Alp Dağlarını geçip Po ovasına gelmesi aynı tarihe (M.Ö 218) denk gelmektedir. Hatta şehir ilk kez Hannibal tarafından işgal edilmiş ve Trebbia savaşı Piacenza şehrinin yakınlarında gerçekleşmiştir. Şehir sonrasında giderek daha da önem kazanmış ve 1095 yılında dönemin Papası Urbano II ilk haçlı seferinin ilanını Piacenza şehrinde vermiştir. Şehir 2200 yıllık tarihi ve bu sürede görmüş olduğu değişik uygarlıklar sayesinde kronolojik bir yolculuğa çıkmanıza imkan sağlıyor.

Piazza Cavalli barındırdığı birçok önemli mekân ile şehrin politik ve tarihi merkezi konumunda bulunuyor.  Bu meydanda bulunan ortaçağ mimarisi ile yapılan Palazzo Gotico alt ve üst kesimlerini renk farkından dolayı muhteşem estetiği ile adeta görsel bir şölen oluşturuyor. Piazza Cavalli meydanında ayrıca 17. yüzyıl mimarisi Merchants Palace, Governors Palace, Alessandro ve Ranuccio Farnese anıtları da bulunmaktadır.

Farnese Palace 1558 ile 1731 tarihleri arasında 8 nesil kraliyet ailesi tarafından kullanılmış sonrasında ise aralarında Napolyon Bonapart’ın askerlerinin barınmasının da bulunduğu birçok değişik amaç için kullanılmıştır. 1965 yılında restorasyonu yapılan Farnese Palace günümüzde şehir müzeleri olarak kullanılmakta ve içerisinde art gallery, carriage museum, archaelogical section ve risorgimento museum müzelerinin bulundurmaktadır.

Piazza Duomo Gothic Palace’ın yapımına kadar şehir merkezi olarak kullanılmıştır. İçerisindeki katedral, Meryem Ana anıtı ve restoranları ile şehirde güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir.

Piazza Sant’Antonino kesişen tarihi yolları ve 11. yüzyıl mimarisi Sant’Antonino basilicası ile güzel tarihi fotoğraflar çekebileceğiniz yerlerden.

Piazza delle Crociate meydanında bulunan Rönesans mimarisi Santa maria di Campagna Basilicası da yine gezip görmek isteyeceğiniz yerlerden.

Bunların dışında şehrin buram buram tarih kokan meydanlarından Piazza Borgo, Şehir surlarının bulunduğu Mura Farnesiane ve gerçekten sakin bir ortam istiyorsanız şehrin tarihi bölgelerinin hemen dışındaki Fascal yaya yolunda asırlık ağaçlar altında dinlenebilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!