Anasayfa > Haberler > Gezi > Antipode İle 11 Dakikada New York’tan Londra’ya Uçabilmek Mümkün

Antipode İle 11 Dakikada New York’tan Londra’ya Uçabilmek Mümkün

antipode

Skreemer’ı hatırlayanlarınız var mı bilmem. Hani şu Mach 10 da süpersonik seyahat etme konsepti. Şimdi tüm bu konseptleri unutturacak yeni bir dizaynla karşımızda. Kanadalı tasarımcı ve mühendis Charles Bombardier tarafından tasarlanan Londra-New York mesafesini sadece 11 dakikada kat edebilen süpersonik jet dikkatleri üzerine toplamış durumda. Antipode adı verilen jetin teoride,10 yolcu kapasitesiyle eski tasarımdan 12 kat daha hızlı olarak bir saatten az bir sürede 12,430 mil mesafe kat edebileceği öngörülüyor.

Nasıl çalışacak?

Bombardier, Antipode’un hava aracı konsepti gibi ya da ona taban tabana zıt mümkün olabilecek hızlı bir konsept tasarlamak istediğini belirtiyor. Gözleriniz kamaştı değil mi?

Antipode’un kanatları, aracı 40.000 fit itici güçteki roket güçlendiriciler ile Mach 5 seviyesine gelecek şekilde donatılmış olacak. Skreemer gibi bu araç da scramjet teknolojisiyle (yaktığı havayı uçarken havadan alındığı için daha bir ekonomik olan motor) güçlendirilmiş olacak.

Bu yeni konsept uygulanabilir mi?

Öncelikle büyük sorunlardan birisi ısınma problemi. Mach 5 seviyesindeki bir araç 980 ° C (1800 F) ‘ye kadar ısınabilir ve böylesine yüksek bir sıcaklığa dayanabilecek bir malzeme henüz mevcut değil.

Ayrıca ses duvarı aşıldığında ve araç kentsel alanlar için bir tehdit teşkil ettiğinde ses patlaması yaşanabilir. Ancak, Bombardier her iki sorun için de çözüm üretebileceğine inanıyor.

Skreemer konseptinden sonra Bombardier, NASA ve AB Savunma Bakanlığı’na teknik destek sağlayan mühendis Joseph Hazeltine ile iletişime geçmiş ve mühendis ona; ya uzun penetrasyon modu olarak bilinen bir aerodinamik sistem ya da LPM adı verilen, aracın burun kısmındaki bir ağızlık yardımıyla ses duvarını aşmayı önlerken bir yandan da hava üfleyerek yüzey sıcaklığını düşürebileceğini belirtmiş.

Evet, bu konu bizim anlayamayacağımız düzeyde. Buradaki dizaynda bulunan teknolojinin henüz yıllarca uzakta olduğunu görmek bile etkileyici. NASA bile henüz istikrarlı bir scramjet oluşturabilmiş değilken, Pentagon 2013 yılında fırlattığı insansız küçük scramjet ile en çok yaklaşan oldu konuya.

Not: Burada ticari bir şey yok. Bombardier’ in Antipode ile ilgili öne sürdüklerine yaklaşan bir başka şey yok aynı zamanda.

Tasarımcı, yarattığı hava aracı konseptinin yıllar sonra ortaya çıkan teknoloji ile hayata geçebileceği için endişe duymamakta ve kendi web sitesinde yaptığı açıklamada ‘Burada gördüğünüz her şey inovasyonla ilgili.  Diğer tasarımcılar için birer kapı açan fikirlerinizi bizimle paylaşın ‘ sözlerini de eklemekte.

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

Top