Anasayfa > Haberler > Gezi > ABTA TATİLCİLERİ ERKEN REZERVASYON YAPMA KONUSUNDA UYARIYOR!

ABTA TATİLCİLERİ ERKEN REZERVASYON YAPMA KONUSUNDA UYARIYOR!

tatil

İngiliz seyahat acenteleri birliği ABTA bir önceki yılın aynı dönemine oranla %6 artış gösteren yurtdışı yaz tatili rezervasyon rakamlarına göre yola çıkacak olan tatilcileri erken rezervasyon yapma konusunda uyardı.

Özellikle İspanya %27, Portekiz %32, Kıbrıs %14 ve Malta %15 ile azımsanamayacak bir erken rezervasyon artışına sahip ülkelerden birkaç tanesi. Yunanistan rezervasyonları ise 2015 e oranla ABD rezervasyonları ile benzer seviyede.

Konaklama için artan talep ve rekabetin bir sonucu olarak birçok ülkede rapor edilen benzer rezervasyon biçimleri bu sene rezervasyonları erkenden yapmanın önemini vurguluyor.

Artan Batı Akdeniz popülaritesi kısmen de olsa Tunus ve Mısır gibi geleneksel olarak popüler olan ülkelerin terör olaylarına ve Dışişleri Bakanlığı seyahat önerileri değişikliklerine bağlı olarak iş yaşamında düşüşe geçmesinin nedenlerinden.

Müşteriler aynı zamanda artık erken rezervasyonlarda daha geniş seçenek ve daha iyi değer arayan insanlar olarak görülüyor. Akdeniz Euro Bölgesi’nde ki ülkeler yerel ekonomik problemlere yönelik bar ve restoranların fiyatlarını indirmeye gidiyor ve pound da diğer para birimlerine oranla hayli yüksek bir seviyede olduğundan nispeten bu tür destinasyonlar müşteriler için yüksek seviyede değer barındırıyor.

Bu büyümenin ardındaki bir diğer faktör ise finansal kriz ve kredi krizinden sonra 2008 ve 2009 yıllarındaki önemli düşüşlerin(bu dönemde genel İngiltere yolcu sayıları %3 ler de seyrediyordu), yurt dışı tatil pazarına yönelik yapılan yeniden düzenlemeler olarak göze çarpıyor. ABTA, yapılan düzenlemelerden sonra ise 2015 yılı istatistiklerine baktığımızda havayolları yolcu sayılarının kredi krizi döneminden önceki seviyeye gelebilmiş durumda olduğunu bildirdi.

ABTA İcra Kurulu Başkanı Mark Tanzer şunları söyledi: ´Batı Akdeniz noktalarına yönelik yaz tatili rezervasyonlarındaki önemli artış aynı zamanda Kuzey Avrupa pazarına da yansıyor ve bu durum müşterilerin en iyi değeri elde etmeleri ve seçimlerinden emin olmaları için erken rezervasyonu daha önemli hale getirmekte.’’

Kaynak 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

Top