Anasayfa > Keşif > Tayland’da Kırmızı Nilüfer Çiçeği Denizi

Tayland’da Kırmızı Nilüfer Çiçeği Denizi

kırmızı nilüfer çiçeği denizi

Nerede?

Udon Thani bölgesinde Kumphawapi’de bulunan Nilüfer Çiçeği Denizi’ne gitmek için Udon Thani ile Khon Kaen arasındaki rota 2’yi kullanın, 28.km’den sonra dönüş yapın ve levhaları takip edin göle kadar. Udon Thani havalimanından 50 km. mesafe uzaklıktaki cennete ulaşmak için 1 saat kadar gitmeniz gerekiyor.

Göle giriş noktası, gölün kuzey doğusundan başlıyor; burada ayrıca restoran ve park yeri de bulunmaktadır.

Keşif Anları

Tayland’ın kuzeydoğusunda bulunan ve milyonlarca nilüfer çiçeğine ev sahipliği yapan büyülü bir gölü keşfe çıkalım mı? Burasının diğer adı Kırmızı Nilüfer Çiçeği Denizi ya da Talay Bua Daeng.

Göle ilk yanaştığınızda fark edemeyeceğiniz bu büyülü güzelliği, burayı keşfe çıkan botlara binip de gölün merkezine doğru ilerleyince fark edeceksiniz. O yüzden biraz sabredin…

Keşfe göl otları, zambak yastıkları ve karanlık suyun gölgeleri arasında başladıktan sonra parlak pembe ampüllere benzeyen nilüferlerin suyun üstünde bir elin uzunluğu kadar uzunlukta olduğunu fark edeceksiniz; netleşen suyun altında altında birçok bitki ve balık çeşidinin karmaşık görüntüsüne hayran kalacaksınız. 10 dakikalık bir gezintiden sonra karşınızdaki milyonlarca nilüfer çiçeğinin büyüsüne kapılacaksınız. Bazı alanlarda gölün kendi bitkilerinin nilüfer çiçeğine karıştığını göreceksiniz. Burayı tecrübeli özel botlarla keşfediyorsanız çok şanslısınız, çünkü diğer türlü tüm güzellikleri kaçırabilirsiniz.

Bu arada, gölün üzerinde Buda heykellerine, türbe ve mabetlere ev sahipliği yapan irili ufaklı adacıklar da var. Adalar, sanki nilüfer çiçekleri arasında yüzüyor gibi bir görüntüye de sahip. Mutlaka görülesi anlardan birisi de kuşların balıkçı teknelerinin üzerinden uçarken oluşturduğu görüntüdür.

Ne Zaman Gitmeli?

Kırmızı Nilüfer Çiçeği zamanı Tayland’ın soğuk olduğu zamanlarıdır; fakat maksimum güzellikte çiçek görüntüsü için Aralık-Şubat arasında gitmenizi öneririz. Zaman olarak ise en iyi saatleri sabah 06:00 ile 12:00 arasıdır. Akşam saatlerinde çiçekler büzüşüp kapanırlar.

Her yıl sevgililer gününde yüzlerce çiftin akınına uğrayan mekanda ayrıca Ocak ortası gibi de Kırmızı Nilüfer Çiçeği Festivali düzenlenir.

Nasıl Keşfetmeli?

En mantıklı keşif tabi ki botlarla olanıdır; 45 ya da 90 dakikalık turlar düzenleyen botların tur ücreti 300 Baht ya da 500 Baht’tır. Geniş koltuklara sahip botlar yaklaşık 10 kişilik kapasiteye sahiptir. Emniyet kemeri de bulunan botlarla günün hemen her saati keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıca, Udon Thani’ye  günübirlik turlarla da gelebilirsiniz. Alternatif olarak, büyük bir arkadaş grubuyla buraya geliyorsanız Gecko Villa’da konaklayabilir, gölün hemen yakınında kalmanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: TAT (Tayland Turizm Otoristesi) ile şuradan iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!