Anasayfa > Bulgaristan > Doğal Rezerv Ropotamo – Bulgaristan

Doğal Rezerv Ropotamo – Bulgaristan

Size hemen yanı başımızda bulunan bir ülkeden, Bulgaristan’dan güzel bir keşif yeri önerimiz var: Ropotamo doğal rezervi.  Bulgaristan vizesi alarak ya da başka bir ülkeden aldığınız Schengen vizesi ile kolaylık giriş yapabilirsiniz ülkeye. Burgaz’ın 50 km güneyinde bulunan bu cennet Bulgaristan’ın en güzel yerlerinden birisidir. Hiçbir yerde göremeyeceğiniz, buraya özgü doğal alanlar – gür ormanlar, Ropotamo nehrinin oluşturduğu dar körfez, kaya oluşumları, “Yılan Adası” ve daha fazlası – mevcuttur.

100’den fazla türe ev sahipliği yapan yer, 1940 yılında doğal rezerv alanı ilanı edilmiştir. 1000 hektarlık alanıyla, ülkenin korunan en büyük yeri olması özelliğine de sahiptir. Türüne az rastlanır sayıda hayvan ve bitki çeşidine sahip olan bu rezervde 226 çeşit kuş türü vardır. Balıkçıl kuşları da bu türlerin içindedir. Göçmen kuşların çizdiği rota da bu bölgenin üzerindedir. Kayalar ve kumullar sürüngenlere, kaplumbağalara, yılanlara, kurbağalara ve kertenkelelere ev sahipliği yapar.

Ropotamo nehri körfezi, turistleri çeken bir bölgedir; nehir boyunca gayet biçimsiz kayalıklar görebilirsiniz ki en ünlü olanı da “Aslan Kafası”dır. Nehir boyunca farklı ve hoş görüntülere sahip flora ve fauna dikkatinizi çekebilir. Avcılık ve balıkçılık tamamen yasaklanmıştır. Ropotamo nehri sahili, o kadar görülmeye değer ve egzotiktir ki buraya aynı zamanda Bulgar Amazonu da denir. Strandzha Dağları’ndan akarak Karadeniz’e ulaşır.

 

Bulgaristan Ropotamo

Civardaki Diğer Doğal Rezervler

Doğal Park Ropotamo : Su zambakları rezervi

Zmiiski Ostrov rezervi : Kayalıklı, çimenlerle kaplı adada kaktüsler, kuşlar ve yılanlar var.

Arkutino rezervi : Bataklık gölü, Ropotamo nehir ağzının 2,5 kilometre kuzeybatısında bulunur. Ara sıra buradaki su kurur.

Morski Pelin Rezerve : Deniz bitkisi pelin otunun korunduğu bir bölgedir. Burada, çalı tarzı bitkiler, sarmaşıklar, çeşitli bitki ve hayvan türleri bulunur. Temel hedef, buradaki tüm bitki ve hayvan türlerini korumaktır.

Nasıl Keşfedilir?

Turistleri taşıyan motorlarla bu nehri gezebilirsiniz; 60 dakikalık unutulamaz bir deneyim için gitmeye ve görmeye değer! Haftanın her günü sabah 09:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında keşfe çıkabilirsiniz.

Nasıl Gelinir?

Sofya Havalimanı’nda inerek buradan kara yoluyla 4 saatlik bir yolculukla buraya ulaşabilirsiniz. Sofya ve diğer şehirleri keşfetmek isteyenler için bu da alternatif bir çözüm olabilir.
Ama çok daha pratik bir yöntem önereceğiz: Ropotamo nehri İstanbul’a kara yoluyla sadece 4 saat uzaklıkta, yani şehir dışına çıkar gibi kolaylıkla gidebilir ve hafta sonu keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Hazır bahar da gelmişken güzel bir tatil rotası olabilir.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!