Anasayfa > Keşif > Dünyanın Öbür Ucundaki Salıncak

Dünyanın Öbür Ucundaki Salıncak

Ekvator'da Ağaç Ev

Ekvatorun derinliklerinde ilginç bir macera yaşayabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi? Ekvator’da Casa del Arbol ya da diğer adıyla Ağaç Ev de denilen yerde Mt Tunguraha tarafından yapılmış olan ufak bir ağaç ev (tahta klübe) var; burasını sismik araştırma merkezi olarak kullanmak için yaptırmış. Böylece hemen karşısında bulunan aktif Tunguraha Volkanını da rahatlıkla gözlemleyecekmiş.

Peki burayı maceraya dönüştüren şey ne? Asıl heyecan verici şey, bu ağaç evin bulunduğu ağacın dallarından birisine öyle bir salıncak kurulmuş ki herhangi bir bağlama kayışı, ağ ya da güvenlik kemeri olmadan salıncakla kanyonun derinliklerine doğru güvensiz (!) ama maceralı şekilde sallanabilirsiniz.

Maceraseverlerin akınına uğrayan salıncağa son dönemlerde koruyucu bir emniyet kemeri de eklenmiş. Buradan sallanmak, uçurumun kenarındaki bir tepeden adeta bir boşluğa süzülmekten farksız.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Buraya ulaşmak sandığınız kadar kolay değil, 3 saatlik (1 km’den daha az bir mesafe) bir tırmanışa sahip patikadan Bellavista Bulut Ormanları’na kadar gitmeniz gerekiyor. 2660 metre yükseklikte bulunan bir tepe burası.
  • “Dünyanın öbür ucundaki salıncak” olarak bilinen bu salıncak bildiğiniz çocuk salıncaklarına benzemiyor. En cesur maceraperestlerin, uçurumdan yuvarlanmayı göze alarak bindikleri cinsten bir salıncak.
  • 2 halata bağlanmış ve bağlı bulunduğu ağaca da bir metal ile oturtulmuş basit bir salıncak gibi görülse de aslında inanılmaz bir adrenalin veren bir aktivite; karşınızda ise hala aktif durumda bulunan koskoca bir volkanik dağ olması da ayrı bir heyecan katıyor!
  • Korku verici bir tecrübe olmasına rağmen, insana “Acaba sinirlerim bu maceraya dayanabilir mi?” sorusunu da sordurmuyor değil!

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!