Anasayfa > Endonezya > Şafak Vaktinde Anı Kaydetmek İster misiniz?

Şafak Vaktinde Anı Kaydetmek İster misiniz?

Tan Vakti - Bromo Endonezya

Tan yeni ağarırken, güneşin gök yüzünde yarattığı o renkli dokuyu hayalinizde canlandırabiliyor musunuz? İşte tam da böyle bir vakitte – gökyüzü kızıldan kırmızıya, lacivertten sarıya, maviden siyaha renk cümbüşüyle adeta ışık saçarken – Weerapong Chaipuc, Endonezya Doğu Java’da Bromo Aktif Volkanik Dağı’nın hemen yanı başında gün doğumunu beklerken harika görüntüler yakalar.

Chaipuck, son derece açık ve samimi bir dünya gezgini ve mükemmel bir fotoğrafçıdır. Genellikle, güneydoğu Asya’da manzara fotoğrafları, HDR ve uzun pozlama fotoğraflar çeker.

Weerapong gece fotoğrafı

Chaipuck Kim?

Profesyonel tıp kariyerinden emekli olduktan sonra, seyahat ve manzara fotoğrafçılığına olan ilgisiyle de dünyaca ünlü fotoğrafçılardan birisi haline gelmiştir.

Hangi Makineyi Kullanıyor?

Nikon D300 ile çekiyor tüm bu güzellikleri; portföyünde Viatnam’ın Hmong köyleri, Taylandlı balıkçılar, Çin’den pirinç tarlaları ve Endonezya eksi şehrinden tapınaklar var. Özellikle uzak doğuyu keşfetmeye meraklı tüm gezginler mutlaka gitmeden önce Chaipuc’un portföyüne bir göz atmalı!

Weerapong kuzey ışıkları

Chaipuck’un Önerileri

  • Projenize başlamadan önce, mekanla ilgili bilgi edinin. Mevsimin özelliklerini, günün farklı saatlerinde değişen ışığın özelliklerini ve hangi ışığın sizin projenizi en iyi şekilde yansıtacağını öğrenin ve ufak çaplı testler yapın.
  • Mekanda, en optimum noktayı ya da noktaları bulmaya çalışın.
  • Çekim için en uygun lensin hangisi olacağına karar verin, yanınızda mutlaka alternatif yedek lensler de bulundurun.
  • Çekim sonrası photoshop ya da diğer prodüksiyon tekniklerini kullanacak bile olsanız fotoğrafın ham hali çok önemlidir. Bu da doğru ışığın hangi saatte olacağını çok iyi bilmenizle alakalıdır.
  • Kendi manzara fotoğraflarımı, gün doğumundan 30 dakika önce ya da gün batımından 30 dakika önce çekiyorum ki %100 doğal pozlar yakalayabileyim. Bu vakti yakalamaya çalışmak emek gerektirse de sonucu için buna değer!

Chaipuck’un tüm portföyüne şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!