Anasayfa > Haberler > Gezi > Jane Eyre’a İlham Veren Şato Kapılarını Yeniden Açıyor

Jane Eyre’a İlham Veren Şato Kapılarını Yeniden Açıyor

Jane Eyre malikanesi

Charlotte Bronte’un Jane Eyre romanını yazdığı Orta Çağdan kalma köşk, on yıllık yenilenmenin ardından bu yıl tekrar halka açılıyor.

jane-eyre

Genç Bronte 1839 yılında Kuzey Yorkshire’da Norten Conyers evine yaptığı günlük ziyaretten sonra ev ve aile işleriyle ilgilenmek için orada kalmaya karar vermiştir. Aile arasında yıllardan beri süregelen efsaneye göre çatı katında deli bir kadının kilitli olduğuna inanılmaktaydı.

Deli kadının odası

Bronte’un içerisinde büyük malikâneleri, köşkleri içeren klasik romanlarında sürekli bahsi geçen çatı katını herkes bilir. Örneğin bir kitabında Bay Rochester’ın belalı eşi tavan arasında kalmaktaydı.

Köşkün halkın ziyaretine açılmasıyla birlikte, artık isteyen herkes bu gizli merdivenleri tırmanıp Deli Kadının Odası’nı görebilecek.

Merdiven boşluğu, 2004 yılında restorasyon sırasında keşfedilmiştir. James Graham ve eşine ait olan bu evde yapılan arkeolojik çalışmalarla da Anglo-Sakson dönemine ait bazı eserler ve ortaçağa ait resimler bulunmuştur.

Mayıs, Temmuz ve Ağustos aylarında ziyaretçiler evi keşfe çıkabilecek ve hatta ev sahipleriyle tanışma fırsatı bulabilecekler. Ancak çatı katına kitabın ana karakteri Jane’den dolayı yoğun ilginin olacağını düşünen ev sahipleri kalabalık grupları rezervasyonla alabileceklerini söylüyorlar. Ayrıca evde 19. Yüzyıl romanları hayranlarının ilgilenebileceği pek çok şey bulunmakta. Örneğin evin devasa kütüphanesi, ortaçağı yaşatan dış cephesi ve Bay Rochester’ın çalışma odası…

1624 yılından beri Graham ailesine ait olan bu ev, İngiltere Kralı 2. James ve Charles’ı da konuk etmiştir. James Graham ve eşi evin gizemlerini keşfetmek için çalışmalara başlamış, evin restorasyonu yaptırıp gizli bölmeler açığa çıkartılmış ve 2004 yılında restorasyon tamamlanmıştır.

Bayan Graham tavan arasının keşfedildiğinde esprili bir şekilde şunları söylemiştir:

“Siz esrarengiz ve değerli bir şey bulmadınız, turistler için bir hazine buldunuz.”

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!