Anasayfa > Haberler > Gezi > Krabi’nin Kralları: Tayland’ın Tekne Yapan İnsanları, Turizmi Suyun Üzerinde Tutuyor

Krabi’nin Kralları: Tayland’ın Tekne Yapan İnsanları, Turizmi Suyun Üzerinde Tutuyor

thailand

Bugün, Güney Tayland’ın Andaman kıyılarındaki uzun kuyruklu botlar (rua hang yao) zorlukla neslini devam ettirmeye çalışıyor. Onları Tayland’ın incecik kumlarının üzerinde dinlenirken ya da turkuaz sularda ardında köpükler bırakıp giderken görebilirsiniz. Bazı Taylandlıların “güneyin gondolları” diye adlandırdıkları bu tekneler, çok sayıda şekil ve görünüşte bulunmaktadır. Bir Venedik turunda rastlayacağınız gondol, alternatif olarak Tayland’da yerini bu uzun-kuyruklu teknelere bırakıyor.

Yerel Koşum Atı: 20 yolcu kapasiteli bu tekne, çok lüks bir yolculuğa olanak vermese de her türlü hava şartında yolculuk yapmanızı sağlar.

Tarımsal Dizayn: Bütün teknelerin ortak yanı, arka tarafında bir pervane bulundurmasıdır. Uzun kuyruklu tanımı da buradan gelmektedir. Güçlü bir motor tarafından döndürülen bu pervaneyi yönetmekle görevli olan kişi, teknedeki en güçlü adam olur.

Harap Tersane: Krong Rua köyü, Krabi’nin tekne yapımı endüstrisinin kalbinde bulunmaktadır. Krabi kasabasının 30 km güney doğusunda bulunan bu köyde, palmiye ağaçlarını taşıyan işçilere, tersane olarak belirledikleri yerde gezinen keçilere ve doğaçlama iş alanlarına rastlayabilirsiniz. Andaman’ın turist dolu plajlarından uzakta kalan bu köyde kendinizi tamamen doğal hayatın içinde hissedebilirsiniz.

 

longtail boat

 

Şef Zanaatkar: Bundit Kunpoh, Krabi bölgesindeki en güzel tekneleri yapmakla ünlü kişidir. On yaşındayken tekne yapmaya başladığını ve işi babasından öğrendiğini söyleyen Kunpoh, üniversiteden mezun olmasına rağmen geleneği sürdürmek için hala tekne yapımına devam ediyor. Denizin onu mutlu ettiğini ve bir Taylandlı olarak bu kültürü yaşatmanın bir görev olduğunu düşündüğünü de ekliyor.

Eski ve Geçerli Dizayn: Tekne yapımı önce omurganın oluşturulmasıyla başlıyor ve daha sonra pruva, kıç ve diğer tarafları yapılıyor. Bunlar yapılırken bütün parçalar ipler ve kablolarla birbirine bağlanıyor ve son parça eklendikten sonra çiviler ve yapıştırıcılarla son haline getiriliyor.

Ahşap Tekne Harikası: Bu şekilde tasarlanan bir teknenin yapımı, 3-4 kişinin çalışmasıyla yaklaşık iki ay sürüyor. Kuyruğun yapımı için ise sağlam ağaçlar tercih ediliyor.

“Biz Hata Yapmayız”: Bugün bile yapılan tüm uzun kuyruklu tekneler el işçiliğiyle hazırlanıyor. İş çalışarak öğrenilir mantığıyla hareket eden işçiler, plansız çalıştıklarını söylüyor. Kong Rua’nın en büyük tersanesine sahip olan 55 yaşındaki Bang Bao, bu işi babasından öğrendiğini ve hiçbir zaman hata yapmadıklarını vurguluyor.

Son Dokunuşlar: Son aşama ise slikonlama. Bu yöntem teknenin su almamasını sağlıyor. Tekne daha sonra cilalanıp boyanıyor.

Aile İşi: Bundit Kumpoh, kız kardeşine ve üç kuzenine tekne yapım eğitimi veriyor. Bu gelenek her ailede bu şekilde devam ediyor.

Çift Etki: Krabi yakınlarındaki en önemli iki gelir kaynağı: Turizm ve Balıkçılık. Uzun kuyruklu teknelerle turistleri gezdiren yerel halk aynı zamanda da balık tutmayı ihmal etmiyor.

Ruhani Memnuniyet: Her tekne sahibi isteğine göre teknesini renkli kuşaklar ve lotus çiçekleriyle süsler. Yaygın inanca göre teknede bir kadın ruhunun yaşadığına inanılır ve ona saygılar sunulur.

Tekne Mutluluğu: Krabi’nin Andaman Kıyıları büyük tur şirketleri tarafından her zaman tercih edilmekte. Güneş banyosu ve deniz altı gözlemi için gelen turlar yerel tekneleri kiralayıp, özel turlar düzenliyor.

 

tekne mutluluğu

 

Kaynak

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!