Anasayfa > Keşif > Ekvador – Baños de Agua Santa’da Kendinizi Şımartın

Ekvador – Baños de Agua Santa’da Kendinizi Şımartın

ekvator

Biraz aktivite, biraz sağlık, biraz da macera istiyorsan işte burası tam senlik: Ekvador’da bir yer, adı Baños de Agua Santa. Şehir merkezinden şelaleleri, gür ormanları görebilir; termal sularda vücudunuzu dinlendirebilir, dik kanyonlardan aşağı yürüyüş yapabilir, Amazon çukurunda tekneyle açılabilir, Tungurahua Volkanı’nın hala aktif hareketlerinden heyecanlanabilirsiniz.

El Manto de la Novia Şelalesi

Sağlık, Şifa, Dinginlik

Baños de Agua Santakelime anlamı olarak kutsal banyolar anlamına gelmektedir ve Kutsal Meryem’e mukaddeslik verir. Baños’un kalbinde bulunan Gotik Kilise Tungurahua Volkanı’nın taşlarından inşa edilmiştir.

Birçok ziyaretçi buraya sırf termal banyolarda şifa bulmak ve mucizevi sularında yıkanmak için gelir. En popülerleri arasında, 260 feet (80 metre) yükseliğindeki  Cascada de la Virgen şelalesinin tabanındadır, aynı zamanda bu isme ait bir mezar da bulunmaktadır burada.

Ekvador’da 60’dan fazla şelale volkanın eğimli yerlerinde birbiriyle kesişir. Baños’un hemen dışında da bir hidroelektrik santrali bulunur ve kendi kendine yeter bir enerji üretimi vardır.

Heyecan, Macera, Tehlike

Tüm bu sağlık turizmi dışında, heyecanınızı yerine getirecek macera dolu aktiviteler de var. Deniz seviyesinden 5900 feet (1800 metre) yükseklikte olan Baños’ta, uluslarası ziyaretçilerin de ilgisini çeken özel organizasyonlar, festivaller, geçitler yapılır. Dağcılık, kanyoning, iple dağdan aşağı inme, bungee jumping, ipte yürüme gibi outdoor aktivitelere ne dersiniz? Tarabita (cable car) ile nefesinizi tutacağınız bir yolculuk, dağa bisikletle çıkma, ATV’ye binme gibi diğer aktiviteler de sizi heyecanlandırabilir.

iple dağdan inme

Su sporlarından kayaking, rafting ve daha fazlası Baños şehrinin içinde yapılabilir. Baños, aynı zamanda Amazon’a giriş kapısı olarak da adlandırılır. Hemen 30 mil aşağısında bulunan Puyo, Amazon nehrine boşalan Puyo nehrinin yatağında bulunur.

Bisiklet meraklısı bir çift olan Jim ve Marshia Redd, Chicago’daki evlerinden defalarca çıkıp dünyayı turlamışlar ve en sonunda burada bir tesis almaya karar vermişler 2004 yılında. Sonra da buraya yerleşip hem bu oteli işletelim, hem de burada harika bir emeklilik yaşayalım demişler. Çok başarılı bir yatırım olmuş burası, maliyetini 2 yılda çıkarmış. Bu nedenle de otelin kapasitesini büyütmeye karar vermişler. Aynı zamanda, Marshia buradaki çocuklar için kütüphane ve tiyatro işleten ve kar amacı gütmeyen bir kurumun başına gelmiş.

Bunun gibi birçok güzel hikaye duyabilirsiniz;  Baños, özellikle emeklilik için bir cazibe merkezidir. Yaşam maliyetleri düşük, aylık kiralar de öyle.

Nasıl Gidilir? Ekvador Nerede?

Güney Amerika kıtasında bulunan Ekvador’un başkenti Quito’dan Banos ‘a otobüsle ya da van kiralayarak gelebilirsiniz. Özel taksiyle gelmek isterseniz kesenin ağzını biraz açmanız gerekir. Ekvador uçak bileti almak isterseniz, Türk Hava Yolları‘nın direkt uçuşları tam size göre. İstanbul – Quito arası gerçekleşen direkt uçuş biletlerinin uygunluğunu skyscanner.com‘dan kontrol edebilirsiniz.

Nerede Kalınır?

Burada, her bütçeye uygun bir konaklama tesisi bulunmaktadır. Yüksek fiyatlı yerler ve özel termal tesise sahip lüks tesisler Tungurahua volkanı manzaralı olup farklı farklı opsiyonları bulunmaktadır. Luna Runtun ya da Hotel Sanga, güzel bir tercih olabilir.

Kaçırmayın!

Merkezdeki kiliseyi görmeden ve günübirlik şelale, kanyon turuna gitmeden (burada maceralı aktivitelere de katılabilirsiniz)dönmeyi düşünmeyin.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!