Anasayfa > Dünyanın En... > 2016’da Gidilebilecek En Güzel Şehirler

2016’da Gidilebilecek En Güzel Şehirler

Kotor da cruise gemisi

Detaylarıyla 2016’da mutlaka gitmeniz gereken 10 şehir:

Kotor:

Kotor, her küçük ayrıntısıyla sizleri kendisine hayran bırakacak. Şehir duvarlarının içinde oturup kahvenizi yudumlarken, burnunuza gelen fırından yeni çıkmış sıcak ekmek kokusuyla büyülenebilirsiniz. Etrafı dağlarla çevrili bu şehir, fotoğraflarınız için muhteşem manzaralar sunacak. Gemi seyahatine çıkanların da ortak buluşma noktası olan Kotor, sizleri adeta bir masal diyarındaymış gibi hissettirecek.

Quito:

Petrol rezervlerinden dolayı gündemde olan Quito, Güney Amerika’nın koloni mimarisinin altyapısını şehrin kalbinde taşıdığı için 21. yüzyılda Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. Yeni bir metro hattı oluşturulan şehirde, havaalanından ya da otobüs duraklarından kısa sürede merkeze ulaşmak mümkün. Üstelik bu metro ağıyla şehrin bütün tarihi yerlerini görebilirsiniz.

 

volkan dağı

 

Dublin:

İrlanda ekonomisinin bir anda bu kadar alt üst olacağını kimse tahmin edemezdi. Fakat Dublin bu durumu nasıl tersine çevireceğini biliyor. Dublin halkının %40’ını yaratıcı, ilerici ve optimistik düşünen yaşı 30’un altındaki genç nüfus oluşturuyor. Bu yıl 1916’dan beri süren Paskalya Bayramı’nın yüzüncü yıl etkinliklerinin düzenleneceği şehir, yaratıcı yarışmalara ve eğlencelere ev sahipliği yapacak.

 

dublin

 

George Town:

Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu şehir, modern Malezya’nın sanat şehri olma yolunda ilerliyor. Sokaklarındaki sanat eserlerini çok seveceğiniz bu şehirde Çin kültürünün izlerine de rastlamak mümkün. Sergi salonlarında sanat, müzik ve dans alanlarında her şeye sahip olabileceğiniz bu şehirde geç kalmadan yerinizi ayırtın.

Rotterdam:

Rotterdam bugünün geleceğidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanmasından dolayı, yaratıcı mimarlar arasında adeta bir tuvale dönüşmüştür. Uzun çalışmalar sonucunda dizayn edilen yeni binalar geçmişle bugünü modern bir şekilde harmanlamıştır. Bu yıl açılan Rotterdam Müzesi’nde bu yaratıcı mimarların eserlerine rastlamak mümkün.

Mumbai:

Moda, ekonomi ve film alanında kaydedilen bu gelişmelerle Mumbai, Hindistan’a 2016 ekonomi patlamasını yaşatacak gibi görünüyor.  İnsan sağlığının artık ön planda tutulduğu şehir, seyahat tutkunlarının listelerinde en üst sıralarda yer alıyor. ‘Maximum City’ adıyla dünya ekonomisinde yerini alan şehir, gelecek yıl dünyanın en yüksek binasını yapmaya hazırlanıyor.

Fremantle:

Batı Avustralya’da bir liman kenti olan Fremantle, sadeliğini ve doğasını halen korumakta. Turistler şehrin hipster barlarına, müziğine ve biralarına hayran kalıyor. Notre Dome Üniversitesi’nin öğrencileri tarafından karşılanan  ziyaretçiler her türlü sanatsal ve kültürel etkinliğe katılma fırsatı yakalayabilirler.

Manchester:

Endüstri Devrimi’nden sonra İngiliz kültürüne yeni bir bakış açısı geliştiren bu şehir, çok sayıda etkinliklere ev sahipliği yapmakta. Manchester Uluslararası Festivali’nin düzenleneceği şehir, sanat merkezleri ve kütüphaneleriyle de kendisini hep daha ileriye taşımayı başarıyor.

Nashville:

Müzik şehri olarak adlandırılan Nashville, adeta Amerika’nın ruhunu yansıtmakta. Yaşam şartlarının kalitesi, eğitim ve sağlık koşulları açısından ileri düzeyde olmasından dolayı yaşamak için tercih edilen şehirlerden biri.

Roma:

Her daim popüler olan bu muhteşem şehir, 2016 yılıyla birlikte ziyaretçi akınına uğruyor. Bu yıl Hristiyan dünyasının hac etkinliklerine ev sahipliği yaptı ve geçtiğimiz aylarda papayı ağırladı. Kolezyum’un, Aşk Çeşmesi’nin ve daha bir çok tarihi eserin restore edilmesiyle Roma dünya ülkeleri arasındaki tahtını hala koruyor.

 

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!