Anasayfa > Dünyanın En... > Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın 7 Harikası

Dünyanın 7 harikası nelerdir?

Eski dünyadan kalan el yapımı dünya harikaları:

Giza Piramidi (Kahire, Mısır):

Bugün Kahire’nin içinde yer alan Giza’da eski dönemlere ait üç piramit bulunmaktadır. Bunlardan en sağlam ve büyük olarak ayakta kalıp günümüze ulaşan Büyük Giza Piramidi’dir. Piramidin M.Ö. 2560 yılında Mısırlı Pharaoh Khufu adına yapıldığı ve yapımının yaklaşık yirmi yıl sürmüştür. Araştırmalara göre yapımında 14 bin ile 360 bin arası insan çalıştığı tahmin edilmektedir. 480 ft yüksekliğinde ve 755 ft genişliğindedir, piramidin her bir köşesi ayrı ayrı dört ana yönü göstermektedir. Her biri 2 ton ağırlığında yaklaşık 2.3 milyon ta kullanılmıştır. O dönemde böyle görkemli bir yapının nasıl yapıldığı hala gizemini sürdürmektedir.

 

keops piramidi

Giza Piramidi

Babil’in Asma Bahçeleri (Al-Hillah, Irak):

Babil’in asma bahçelerinin M.Ö. 600 yılında Nebuchadnezzar II tarafından yapıldığı bilinmektedir. Tarihçiler bu bahçelerin varlığı hakkında her zaman şüphe duymaktadır,çünkü şimdiye kadar hikayeler ve efsaneler harici bahçelerin varlığını kanıtlayan herhangi bir yazılı kaynağa rastlanmamıştır. Ancak anlatılanlara göre bu bahçelerdeki ağaçların göğe kadar uzandığı, çeşit çeşit bitkiler barındırdığı ve ayrıca bilim yuvası olduğu düşünülmektedir. Günümüzde herhangi bir kalıntısı olmayan bu bahçelerin yaşanan depremler sonrası yok olduğu varsayılmaktadır. Babil Krallığı’nın yazılı kaynaklarında da herhangi bir bilgiye rastlanmamakla birlikte, o dönemde Babil’in mimari (Babil Kulesi) ve eğitim alanında çok ileri düzeyde olduğu bilinmektedir.

Efes Artemis Tapınağı (Selçuk, İzmir):

Artemis Tapınağı M.Ö. 550 yılında Yunan tanrılarına sunulmak üzere yapılmıştır. Eski yazar ve filozof Pliny’nin tespitlerin göre tapınak, 377 ft yüksekliğinde,180 ft genişliğinde ve 127 mermer bloktan oluşmaktadır. Ayrıca içinde çok sayıda sanat eseri ve heykel barındırmaktadır. Günümüze çok az bir bölümü kalan tapınağın büyük bir bölümü yapılan savaşlar sırasında yıkılmıştır.

Artemis Tapınağı nerededir?

İzmir’in Selçuk ilçesinde Efes Harabeleri arasındadır.

 

artemis tağınağı

Miniatürk, İstanbul

Zeus’un Olympia Heykeli (Olympia, Yunanistan):

Bu görkemli Zeus heykeli, M.Ö. 450 yılında tanrı Zeus’u onurlandırmak için yapılmıştır. Yunan heykeltraş Pheidias tarafından yapılan heykel 40 ft uzunluğundadır. Tahtta oturan Zeus’un mücevherle donatılmış şekilde yapılan heykelinde, Zeus sağ elinde Nike (zafer tanrısı) ve sol elinde bir kartal taşımaktadır.  Heykel daha sonra yıkılmıştır ve yıkılmasına karşı çeşitli inançlar vardır. Bazılarına göre heykel 5. yüzyılda yıkılmış, bazılarına göre ise Kontantinapol’e taşınmış ve orada yıkılmıştır.

Halikarnassos’da Maussollos’un Mezarı (Güneybatı Türkiye):

Halikarnas Balıkçısı’na (Cevat Şakir Kabaağaçlı) ilham veren Halikarnassos.

Mezar, Pers kralı Mausollos ve eşi adına, Yunan mimar  Satyrus ve Pythius tarafından M.Ö. 353yılında yapılmıştır. 135 ft yüksekliğinde olan bu mezar, mermer sütunlarla dekore edilmiştir ve daha+ sonraları mozole terimine de kaynaklık etmiştir. 14. yüzyılda depremlerle birlikte yıkılmıştır.

Rodos’taki Colossus (Rodos, Yunanistan):

Dünyanın yedi harikasından biri olan bu eser 100 ft uzunluğundadır ve M.Ö. 280 yılında Yunan tanrısı Helios adına yapılmıştır. Rodos Adası’ndaki bu görkemli eser, tahminlere göre yapımından 54 yıl sonra sular altında kalmıştır.

 

rodos heykeli

 

İskenderiye Feneri (Pharos Adası, İskenderiye, Mısır):

Yapılan araştırmalara göre uzunluğu 383 ile 450 ft arasında olan bu fener, M.Ö. 3. yüzyılda inşa edilmiştir. İskenderiye’nin küçük bir adası Pharos’da yer alan bu fener, açık renkli taşlardan yapılmış ve en uç noktasında güneş ışığını yansıtması için bir ayna bulundurmaktadır. Bazı tarihçilere göre İskenderiye Feneri’nin yansıttığı ışık 35 deniz mili uzaklığından görülmektedir. O dönemlerde İskenderiye’nin bilim açısından gelişmeleri de göz ardı edilemez. İskenderiye Kütüphanesi tarihin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşımaktadır.

Kaynak

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!