Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > Manzara Fotoğrafçılığında Paralellik Kullanımı

Manzara Fotoğrafçılığında Paralellik Kullanımı

Son günlerin yükselen trendi fotoğrafçılık sayesinde, 7’den 70’e herkes fotoğraf makinesine merak saldı. Sadece akıllı cihazla yetinenleri bir kenara bırakırsak, profesyonel fotoğraf makinesi alıp da profesyonel fotoğraf çekimi işine girenlerin de sayısı azımsanmayacak derecede. Ciddi bir hobi işi oldu.

Instagram gibi bazı sosyal mecraalar da insanları fotoğraf çekmeye teşvik ediyor. Sırf fotoğraf çekmek için gezen, güzel manzaralar görmeye giden bir kesim de var. Sonuç mu? Tabi ki ilginç, büyüleyici manzara fotoğrafları…

Erez Marom’un manzara fotoğrafçılığı konusunda çok önemli önerileri var. Bir görseli kafanızda canlandırmadan önce, onu oluşturan öğelerin birbiriyle benzerliklerini, paralelliklerini düşünmelisin. Mesela gün batımı kızıl olduğuna göre, kırmızı renkli bir çiçek ile gün batımı arasında güçlü bir paralellik kurabilir, felsefik ve görsel açıdan bir anlam yüklenmesini sağlayabilirsin.

Sadece renk değil; şekilller, çizgiler, yazılar da paralellik yaratabilirler. Gökyüzünden yansıyan güneş ışınlarıyla kumsaldaki çizgiler, merceksi bulutlarla yuvarlak havuzlar gibi birçok örneği vardır. Aklınızda bulundurmanız gereken şey, böyle bir parallellik sunarken görsele bakan kişiyi de etkilemeye çalışmak ve farkına varmasını sağlamaktır.

Paralellik, daha ileri taşındığında daha çekici hale gelir: Bir görselde 2’den fazla paralel öğe varsa ya da 2 öğe birbirine çok fazla yönden paralelse.

Mesela aşağıdaki fotoğrafa bakarsanız, 2 tane paralellik görebilirsiniz. 1.’si, bazalt (volkanik) sütunlarla deniz fenerinin birbirine benzerliğidir. 2.’si ise yerdeki koyu sütunların arasındaki sarı parça ile deniz fenerinden gelen sarı ışık arasındaki benzerliktir. Hem renk açısından hem de koyu, karanlık, sütun şeklindeki öğelerle çevrilmiş oldukları için benzeşiyorlar.

Kalfshamarsvik

 

Aşağıdaki görselde, ortadaki ağacın gölgesi ile güneş ışınlarının yarattığı alevler arasında bir paralellik vardır ki her ikisi de ana konuya bağlanır: ağaç. Güneş ışınlarının yarattığı alevler yere değerek ağacı keser; gölgeyi ise ağaç yapar. Bu nedenle bu görselin 3 katmanı da birbiriyle sıkı sıkıya bağlıdır; bu nedenle görsel de çok daha çekici hale gelir.

namibia

 

Erez Marom, profesyonel doğa fotoğrafçısı, fotoğraf rehberi ve gezgindir. Şuralardan takip edebilirsiniz: InstagramFacebook ve 500px

Katılmak isterseniz muhteşem workshop’ları var. Tabi ki, doğaya çıkmadan ve keşfetmeden önce bu ve bunun gibi fotoğrafçılık workshoplarına katılmak muhteşem bir deneyim olacaktır. Kim istemez ki?

Land of Ice – Güney İzlanda
Winter Paradise – Kuzey İzlanda
Northern Spirits – The Lofoten Adaları
Giants of the Andes ve Fitz Roy Hiking Annex – Patagonya
Tales of Arctic Nights – Grönland
Earth, Wind and Fire – Etiyopya

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!