Anasayfa > Dünyanın En... > Seyahat Konulu En Çok Okunan Kitaplar

Seyahat Konulu En Çok Okunan Kitaplar

gezi ile ilgili kitaplar

Bazı kitaplar vardır, insanı gidemediği yerlere götürür. Seyahat etmeyi çok seviyor ve bir yerlere kaçmak için fırsat bulamıyorsanız, bu kitaplar tam size göre. Seyahat acentaları, tur şirketleri size yüzeysel, kitabi bilgi verir ama bu kitaplar koskoca bir yaşanmışlığı evinize kadar getirir. En çok okunan kitapları, en iyi kitapları ve çok satan kitapları sizler için derledik.

jack

1- Yolda-Jack Kerouac

Orjinal ismi “On the Road” olan bu kitap, şüphesiz ki seyahat ve Beat Kuşağı denilince akla ilk gelenlerden. İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika’sında caz, şiir ve uyuşturucu peşinde otostopla çıkılan yolculukları ve bohem hayatı bu kitapta doyasıya yaşayabilirsiniz.  Jack Kerouac’ın kendisini Sal Paradise adıyla baş role koyduğu kitabında New York’tan Denver’e, San Francisco’dan Los Angeles’e doğru yolculuklara çıkabilirsiniz.

2- Bir Yaz Sabahında Yürürken-Laurie Lee

Asıl adı “As I Walked Out One Midsummer Morning” olan kitapta şiirsel bir dille yapılan yolculuklar ve yaşanan anlar anlatılmıştır. Lee, 1930 yılının İngiltere’sinde seyahat alanında en başarılı yazar olmuştur. Ayrıca diğer bir kitabı “Cider with Rosie” ile kendinizi Londra’dan İspanya’ya doğru bir seyahatte bulabilirsiniz.

3- Napoli’44-Norman Lewis

Yazarın 1944 yılında Napoli’de polis memuru olarak çalıştığı zamanlarda tuttuğu günlüklerden derlenen bir kitaptır. O dönemin insanını ve yaşam tarzını bu kitapta bulabilirsiniz. Savaş zamanlarında yaşanan açlık ve sefalet, kadının toplumdaki yeri gibi önemli kavramlar da ilk ağızdan anlatılmaktadır.

4- Kabotaj-Jonathan Roban

Orjinal adı “Coasting” olan bu kitapta yazarın İngiltere’den çıktığı 4 bin millik yolculuğu anlatılıyor. Kendi hayatını ve yolculuk sırasında yaşadıklarını anlatan Raban, kitabında hayat hakkında ipuçları da veriyor.

charley

 

5- Charley ile Yolculuklar: Amerika’nın İzinde-John Steinbeck

1960 yılında Steinbeck, Fransız köpeği Charley ile kamyonetine atlayıp Amerika’da bir tura çıkmıştır. Kitabında bu seyahatinin izlenimlerini akıcı diliyle anlatan yazar, Amerika’nın son yıllarda nasıl değiştiğine dair kesitler sunmaktadır.

6- Küçük Bir Adadan Notlar- Bill Bryson

Bryson’un İngiltere’ye dair anılarından bahsettiği bu kitapta, küçük bir nostalji turuna çıkabilirsiniz. Modern dünyaya eleştirel bakışla yaklaşan yazar, kitabında İngiltere’nin kötü yanlarına da değinmiştir.

7- Katalonya’ya Bağlılık- George Orwell 

1984, Hayvan Çiftliği gibi kitaplarıyla tanıdığımız yazar bu kez farklı bir hikayeyi ele alıyor. Bir parça politik tarih, bir parça otobiyografi ve seyahat tadı alacağınız bu kitapta Orwell, İspanya İç Savaşı’nı ele alıyor. Kitap, ilk olarak 1938 yılında yayınlanmıştır.

 

8- Kumsal- Alex Garnald

İngiliz sırt çantalıların dünyanın cennetine doğru çıktıkları yolculuğu anlatan masal tadında bir kitap.

tren rayı

 

9- Büyük Trenyolu Pazarı – Paul Theroux

Paul Theroux’nun ilk ve en iyi kitabı – Büyük Trenyolu Pazarı – Avrupa Asya ve Ortadoğu’dan geçen 4 aylık yolculuğu anlatıyor.  Trans-Siberya ve Hindistan – Büyük Trunk Express gibi dünyanın en büyük tren yollarının geçtiği kitabı tren yolculuğu müptelası olanlar mutlaka okumalı.

oxiana

10- Oxiana’ya GidenYol – Robert Byron

Günlük şeklindeki kitap, modern seyahat yazarlığının ilk örneği olma özelliğini taşır. Asıl konusu, 1933-1934 yıllarında yazarın Beyrut, İsrali, Bağdat, Tahran üzerinden Oxiana’ya (Amu Derya nehrinin eski adıdır; Afganistan ve Sovyetler Birliği’nin arasındaki sınırdır) yaptığı yolculuktur.

11- Venedik – Jan Morris

Venedik’in geçmişi ve hazineleri hakkında çok detaylı bilgi veren kitapta, Morris şöyle der: “Venedik, karman çorman, süslü bir yelpazeye sahip, mayhoş ve iç buran şeylerin bir istiridye kabuğuna nazlı bir usta tarafından işlenmiş halidir.”

12- Patagonia’da – Bruce Chatwin

Seyahat, tarih ve macera adına bir başyapıt olarak adlandırılan kitapta, Bruce Chatwin tarafından Rio Negro’dan dünyanın en güney kısımlarına – Ushuaia’ya – 1972’de gerçekleştirilen 6 aylık yolculuğun detaylarını okuyabilirsiniz.

 

13- Güneş Doğar – Ernest Hemingway

Hemingway’in en iyi romanlarından sayılan Güneş Doğar, 1920’lerdeki Amerikan göçmen grubun akışını ve geri çekilmesini tasvirler. Bu grup, Paris ve İspanya’yı aşkla sever; kitap “faydacılık” algınızı değiştirecektir.

14- Vahşi Sahil – John Gimlette

John Gimlette’in Orinoco ve Amazon arasındaki balta girmemiş ormanlarına ve dünyanın unuttuğu köşelerine yolculuğu anlatılan kitapta, çok uzak köylerdeki kölelerin kaçışları da ele alınıyor.

15- Hindistan’da Kısa Bir Yürüyüş – Eric Newby

Komik bir anlatımla betimlemelere yer verilen kitapta, Afganistan’In en zorlu zirvelerinden birisini anlatır Newby. Tecrübesizliği onu daha da iyileştirir.

16- Arap Kumları – Wilfred Thesiger

1959’da ilk kez basılan kitapta, Thesiger’in Arap Çöllerinde deam eden tehlikeli yolculuğu takdire şayandır. Bu yolculukta karşılaştığı ilginç toplulukları da kaleme alan yazarın zorluklarla mücadelesi, tuhaf arkadaşlıkları ve üzerinden geçen yıllar, kitabı daha da çekici hale getirmiştir.

vegas

 

17- Las Vegas’da Kaygı ve Tiksinme – Hunter S. Thompson

Sürreal, keskin ve komik olarak adlandırılan yapıtta, Hunter S. Thompson’ın sözünü  “Amerikan Rüyasına Vahşi Bir Yolculuk” yakın arkadaşları Raoul Duke ve Dr.Gonzo ile Las Vegas’a yolculuğu takip eder. Thompson’ın Sin City’ye olan gerçek yolculukları da kitabın bazını oluştururken, bu yolculuklar Rolling Stone dergisindeki hikayeleri de kapsar.

18- Havana’daki Adamımız – Graham Greene

Aynı Graham Greene’nin dediği gibi birkaç yazarın verdiği özet ve anımsatıcı bir yer olarak verdiği düz, sade gezi hikayelerini okuyabilirsiniz kitapta. Bedbaht karakter olan James Wormol, dalavere ve casusluk ağında kontrolünü kaybeder. Birçokları tarafından Bautista rejimini taşlama olarak da görülen kitap, Küba’nın yansıması ve şaka yoluyla özetidir.

russians19- Captain Cook’un Hikayeleri – Captain Cook

Captain James Cook, kuzey Yorkshire’daki özlerine kadar giderek 18.yy’ın en inovatif ve ileri görüşlü kaşiflerinden birisi olmayı amaçlamıştır. Kuzey yarım küredeki cevval yolculuklarından, Pasifik’teki adaların renkli keşiflerine kadar geniş bir yelpazede hikaye var kitapta.

 

20- Ruslar Arasında – Colin Thubron

Colin Thubron’ın son 40 yıldır seyahat yazarlığına katkısı ölçülemeyecek derecede büyüktür. “Ruslar Arasında” yapıtı, Thubron’un St Petersburg ve Baltık ülkelerinden Gürcistan ve Ermenistan’a kadar arabayla yaptığı yolculuğu anlatır.

Standart bir hayat yaşayan Rusların, sert komünist rejimine sıkışmış hayatlarını betimler, ama karakterler bugünün Rusya’sında kolaylıkla resmedilebilir. Rusya dışında komünist Çin, Siberya ve İpek Yolu hakkındaki yazıları da bir o kadar etkileyicidir.

 

Pandora, D&R, Hepsiburada, Idefix gibi kitap siteleri,  yukarıda saydığımız yapıtları bulmanızda yardımcı olacaktır.

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!