Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > Faces of Nepal Projesiyle Nepal’in Farklı Yüzleri: Umut, Hayat ve Aşk

Faces of Nepal Projesiyle Nepal’in Farklı Yüzleri: Umut, Hayat ve Aşk

nepal yerel yüzler

Her şeyini kaybetmene rağmen umudunu kaybetmemek ya da tamamen yalnız ve kendini kaybetmiş olmak ama hala sevebilme gücüne sahip olmak size neyi anımsatıyor? Geçen sene yaşanan korkunç deprem sonrası burada yaşayanlarda işte bu duygular vardı. Ama bu duyguları yakalayabilmek için insanlarla tanışmak, aynı masaya oturup yemek yemek, evlerinin içine girerek akrabalarıyla tanışmak, kayıp olan çocuklarını birlikte aramak ve yaslarını birlikte tutmak gerekiyor. Yani hayatlarını paylaşmak diğer bir adıyla…

Acıyı tüm derinliklerinde yaşayanların görüntüleri, gerçek kaybın ne olduğu gibi şeylere daha objektif bakabiliyorsun bu şekilde. Gerçek umut ve gerçek mutluluk nedir anlayabilirsin. Böyle koşullarda kim mutlu olabilir ki diyebilirsin. Faces of Nepal projesi, işte bu tanışmanın ve onların hayatını anlamaya çalışmanın bir projesidir. Hayatın, umudun ve aşkın bir başka bakış açısıyla yansımasıdır. Sophia Maier’in yorumuyla kendi çektiği fotoğraflar ve duygular…

BİLGELİK

bilgelik

Bu gözlerin arkasında saklanan acı çok belli oluyor. Hatta daha da fazlası var; yaşam aşkı.

 

ENDİŞE

fear

Sindhupalchok’da görülen bu kız, ailesiyle çadırda yaşıyor. Bu bölge, Nepal’de en çok hasar gören yer, taş üstünde taş kalmamış. Tüm köy yok olmuş.
GURUR
gurur
Yemek dağıtmak için köye geldiğimizde, çocuklar ve yaşlılar bana doğru koşmaya başladı, çantamı çekiştirdiler. O sessizdi, hareketsizdi ve yüzüme sadece dik dik bakış attı.
KİMSESİZLİK
solitude
Dağlardan kaçıp bir tenteye sığınmış, kimsesi olmayan, herkesi ve her şeyini kaybetmiş birisi.
MUTLULUK
happiness
Sana çok fazla yardım edemedim, 4 defter ve 2 kalem verdim. Gözlerin ışıl ışıl, heyecanla parıldıyor. Mutlu ve minnettar oldun.
ŞÜKRAN
minnettar
Sana sadece birazcık ilgi gösterdim, karşılığında bana hayatınla ilgili birçok şey anlattın.
ASALET
asalet

Seni izlerken kafanı kaldırdın ve bana baktın. Kontrol sendeydi, çünkü her şeyini kaybetmiştin. Gözlerin bu hikayeyi anlatıyordu. Sadece bir kaybın hikayesi değildi bu; krallığını da kaybetmiştin ama gururunu, asaletini ve nezaketini kaybetmemiştin.

Faces of Nepal projesinde daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!