Anasayfa > Haberler > Gezi > Tayland’da File Binmeyin

Tayland’da File Binmeyin

Onca zamandır iple çektiğiniz Tayland tatili geldi çattı; eminiz listenizde – korkmadığınızı var sayarsak – fil ile romantik bir seyir turu da var. Beyaz kumlardan balta girmemiş bir ormanın ortasından akan şelaleye kadar kim bilir neler neler görebilirsiniz. Evet hayallerinize biz de ortağız, gerçekten güzel anılar biriktirebilirsiniz. Kim demek istemez ki : “Tayland’a gittim, fil ile harika bir gezintiye çıktım.” Ama size bu konu hakkında gerçekçi olmak istiyoruz. Kesinlikle fil turunu listenizden çıkarın. Amerika’da bulunan “Humane Society of the US” ve “Association of Zoos and Aquariums” organizasyonları file binmeye kesinlikle karşı olduklarını açıkça dile getirmişler, çünkü filler ciddi bir kötü muameleye maruz kalıyorlar eğitim alırlarken ve güvenlik tehdidi da ayrıca söz konusu.

Neden hala insanlar file biniyorlar?

Bu konuda farkındalık yok. Gerçekten bu konuda biraz video ve içerik bakarsanız, göreceksiniz ki filler eğitim esnasında sopalarla, elektrik verilerek ve daha da kötü yöntemlerle eğitim alıyorlar. Ciddi ağır şartlardan geçiyorlar. Bu sevimli hayvanlara yaklaşmak isterseniz, daha insancıl yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Hala ısrarcı mısınız? O halde bu satırları da mutlaka okuyun.

Tayland'da fil sırtında

Eğitim Şartları

Thai kültüründe, yüzyıllardır süregelen bir gelenek olan fil eğitimi, turizm sektörünün de bir parçası haline gelmiştir. Genç filler, annelerinden ayrılarak bir yerde hapsediliyorlar ve ağır eğitimlerden geçiyorlar. Sopa ya da küçük bıçaklarla korkutularak işkenceye maruz kalıyorlar, aç ve uykusuz bırakılıyorlar, ruhlarını tamamen bir yere bırakıp kendilerini insanlara adamaları isteniyor.

Fil Sağlığı

Omurgaları onca insan yükünü taşımaya elverişli değil. Tüm gün, kilometrelerce insan taşımak omurgalarında rahatsızlık yaratıyor. Daha da kötüsü – insan taşımanın ötesinde – sırtlarına bağlanan ve insanların oturduğu taht, sırtlarında hasara yol açarak ciddi şekilde buranın enfeksiyon kapsamına neden oluyor. Uzun süreli, yüzlerce kilo ağırlıkla her gün tekrarlayan yürüyüş fillerin ayağında da ciddi hasara neden oluyor.

Sosyal Etkileşim

Filler insanlar gibi değil. Onların da sosyalleşmesi gerekiyor aileleriyle, arkadaşlarıyla. Acı, mutluluk ve daha diğer duyguları da yaşıyorlar, yaşamaya ihtiyaçları var. Bu tarz yürüyüş kampında esir tutulduklarında sosyalleşmeden uzak, yapayalnız bir hayat sürüyorlar.

Yaşam Koşulları

Yürüyüş sırasında, anneye bebek filler de bağlandığı için, bebek filler bu yürüyüşte zarar görebilirler. En kötüsü de, asla dinlenmeden ve durmadan bu şekilde tüm gün boyunca yürümeleri de ciddi anlamda insanlık dışı bir şey. Çoğunlukla da, rehber bu bebeklere de düzenli yürümeleri için işkence sopalarından birine de maruz bırakıyor.

Diğer bir boyutunda is, filler çalışmadığında aç ve susuz bırakılıyorlar. Fillerin, stres anlarındaki davranış şekillerinden olan yalpalama, sallanma gibi hareketlerini ziyaretçiler gözlemleyebiliyorlar.

Dikkat

Hatırlanması gereken en iyi kurallardan birisi de, eğer bir turist rehberi size fil ile normal vakit geçirme dışında farklı bir şey öneriyorsa sakın almayın. Çünkü bu dostane değil.  Filin sırtında gezinebilmeniz, onların korkunç şekilde eğitimlere maruz kaldığını gösterir. Size çok kibar davranan fil görürseniz bilin ki, eğitimcileri tarafından ciddi şekilde hırpalanmaya devam ediyorlar.

File binmek yerine ne yapabilirsiniz? Dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak değişen bir cevabı var tabi ki bu sorunun. Filler koruma kapsamında yürüyen bir çok proje var mesela; onları besleyebilir, yıkayabilir, onlarla vakit geçirebilir, dokunarak sevebilirsiniz. Kuzey Tayland’da Elephant Nature Park ve Boon Lott’s Elephant Sanctuary bu heyecanı yaşayabileceğiniz ünlü parklardır. Fillerin herhangi bir zarar görmeden insan-fil etkileşimini yaratan ve aradaki sevgiyi doğal şekilde oluşturan bir ortam sunar.

Tayland’a nasıl gelebilirsiniz?

Tayland turları kapsamında Türkiye’de Ets turgruppal gibi tur şirketlerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Tayland uçak biletini, en uygun şekilde skyscanner dan alabilirsiniz.

Tayland Nerede?

Tayland, Güneydoğu Asya’da Tayland Körfezi ile Andaman Denizi arasında, 514.000 km²’lik bir alanda, batıda Myanmar, kuzeyde Laos, doğuda Kamboçya ve güneyde Malezya ile çevrilir. Tayland gece hayatı, gündüz yapılacak aktiviteleri kadar eğlenceli ve hareketli.

Benzer Yazılar

One thought on “Tayland’da File Binmeyin

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!