Anasayfa > Keşif > Vietnam’da Keşfedilesi Bir Balıkçı Kasabası: Phan Thiet – Mui Ne

Vietnam’da Keşfedilesi Bir Balıkçı Kasabası: Phan Thiet – Mui Ne

Vietnam Savası sırasında harabeye dönen Ho Chi Minh’in 200 km kuzeyinde bulunan Mui Ne ve Phan Thiet balıkçı kasabaları, popüler turistik yerler olma adına önemli yol kat etti. Sahil boyunca uzanan bu kasabalarda yeni turistik tesisler kurulmaya başlandı. Buna rağmen, buradaki yaşayış, insanların günlük rutin alışkanlıkları hala aynı ve bu yüzden de doğallığını korumaya devam ediyor. Mui Ne’nin uzun plajı sessiz, dingin, yürüyüş için elverişli harika gün batımlarına sahne oluyor.

Phan Tiet ise Mui Ne’ye göre daha büyük, Vietnam mutfağında da oldukça beğenilen soslu balığıyla ünlü. Harika bir plaja sahip. Geniş yelpazede, uygun fiyatlı konaklama ve restoran çeşidine sahip olup golf sahası, beyaz ve kırmızı kumsallar ve birbirinden eğlenceli su sporları olanaklarına sahip.

Keşif Noktaları nereler?

1.Kırmızı Kum Tepecikleri

Fotoğrafik açıdan da çekici kırmızı kum tepeciklerinde turistler plastik boardlarda kaymayı ya da uçurtma uçurmayı tercih ediyorlar. Tüm yıl ziyaret edebilirsiniz, en iyi zamanı ise sabahın erken saatleri ya da akşam üzeridir. Yanınıza bolca su almayı ihmal etmeyin.

 

Kırmızı kum tepecikleri

 

2.Mui Ne Plajı

Mui Ne plajı, 15 km’lik uzunluğuyla, serinleten meltem rüzgariyla ve lüks tesisleriyle harika zaman geçirmenize olanak sağlıyor. Plajın kuzey kısmı gelenesel balıkçı kasabasıdır, güney kısmı ise su sporları ve yüzme aktivitelerine ev sahipliği yapar. Tamamen taşsız denizinde en popüler aktivite kitesurfingdir. Kasım ve mart ayları arasında, ısıtan güneşin etkisini azaltan güçlü rüzgarlarla bu aktivitenin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

3.Mui Ne Balıkçı Köyü

Mui Ne balıkçı köyünde palmiye ağaçları, renkli balıkçı tekneleri, balıkçı limanı, balık restoranları ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Çok güzel anı fotoğrafları çekebilirsiniz.

4.Po Shanu Cham Kuleleri

The Po Shanu Cham kuleleri kutsal Hindu mertebeleri Lord Shiva, Agni ve Nandi’ye adanmıştır. Champa Krallığı zamanında yapılan bu kalıntılar Ong Hoang tepesinde bulunur. Burada Phan Tiet’in ve uzayan sahil şeridinin geniş panoramik manzarasının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bu kulelere, Mui Ne kasabasından 15 dakikalık bir yolculukla gelebilirsiniz; giriş ücreti 10 bin VND’dir.

5.Fairy Stream

Fairy Stream, Phan Tiet’teki harika bir fotoğraf noktasıdır ve bunu kırmızı, beyaz, turuncu ve pembe yapısına borçludur. Ham Tien dağından akan berrak suyla, Fairy Stream’in bir tarafı beyaz ve kırmızı kum tepeciklerinin karışımı özelliğindedir. Diğer tarafıysa yemyeşil ağaçlar, taptaze açan çiçekler ve hindistan cevizi palmiyeleriyle doludur. Biraz açsanız, hiç düşünmeden yol boyunca dizilmiş yemek standlarından bir bir şeyler yiyebilirsiniz.

6.Prens Kalesi

Prens Kalesi, Ong Hoang Tepesi’nde muhteşem manzarasıyla mutlaka keşfedilesi bir yerdir. 1911’de yapımı tamamlanmış ve 536 metre karelik alandaki kalenin yakınında ünlü Vietnamlı şair Han Mac Tu’nun mezarı bulunur. Aşk şiirlerinde sıklıkla bu kale geçmiştir.

7.Van Thuy Tu Tapınağı

Van Thuy Tu tapınağı, 1762’ye dayanan geçmişiyle Phan Thiet’teki en eski tapınak olma özelliğini taşımaktadır.  İnanışlarına göre, bu tapınak balıkçıları kötü hava şartlarından ve denizdeki tehlikelerden korumaktadır. Bu nedenle, tapınakta 100’den fazla balinanın iskeleti bulunur, hatta bir tanesinin 22 metrelik iskeleti vardır ve Güney Doğu Asya’da bu denli uzunu yoktur. Ziyaret saatleri 07:00 – 17:00 arasıdır.

 

Balina İskeleti
                                                                                                 Balina İskeleti

 

Van Thuy Tu Tapınağı
                                                                                         Van Thuy Tu Tapınağı

 

8.Beyaz Kum Tepecikleri

Beyaz Kum Tepecikleri, nilüfer çiçekleriyle dolu bir gölete doğru sürüklenirken, Kırmızı Kum Tepeciklerinden farklı olarak Bau Trang Çölü’nün içinde küçük bir çam ormanı bulunur. Güneydoğu Asya’daki tek çöl olması nedeniyle, burada kum kayağı, ATV, fotoğraf çekme olanakları gibi aktiviteler için önemli bir noktadır. Aman dikkat edin, aşağı kaymak ne kadar kolaysa yukarı tırmanmak bir o kadar zordur!

 

Nilüfer denizi

 

9.Ta Cu Dağı

Ta Cu Dağı, 250 bin metre karelik balta girmemiş yağmur ormanları, vahşi yaşamı, mağaraları, Budist yapıları ile ilgi çekmektedir. Mui Ne kasabasından yaklaşık 1 saalik bir yolculuğun ardından dağın tepesine ulaşabilmek için 2 saatlik tırmanış yapmanız gerekiyor. Spor yapmayı sevmiyorsanız, 10 dakikalık pratik cable car ile de gelebilirsiniz. 49 metrelik yatan Buda, Vietnam’daki en büyük heykel olma özelliğine sahiptir.

 

Ta Cu dağında Pagoda tapınakları

 

10.Phan Thiet Pazarı

Phan Thiet pazarı, lokal hayatı gözlemlemek için harika bir yer. Gezginlerin uğrak noktası bu yüzden de. Tan ağarırken en kalabalık saatlerini yaşarken, balıktan ahtapota karidesten salyangoza bir çok yiyecek bulabilirsiniz. Hem de gayet makul fiyatlara. Vietnam’ın ünlü yemeklerinden crispy pankek, noodle ve dolma gibi yiyecekleri de ayrıca yiyebileceğiniz bir pazar. Sabah 05:00 ile akşam üstü 18:00 arasında açık.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!