Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > Endülüs’te Fotoğrafçılara İlham Veren 5 Köy

Endülüs’te Fotoğrafçılara İlham Veren 5 Köy

Endülüs, İspanya’nın güneyinde bulunup İber yarımadasında Emevi izlerini görebileceğiniz bölgeye verilen isimdir. Endülüs Emevi Devleti burada 600 yıl boyunca hüküm sürmüştür. İspanya turu ya da Endülüs turu kapsamında birçok şehri gezebilirsiniz. İspanya başkenti Madrid olmasına rağmen, dünyanın birçok ülkesinden buraya her yıl binlerce turist akın etmektedir.

Endülüs, bembeyaz evleri bulunan köyleri ile ünlüdür. Burada, 800’ün üzerinde belediye bulunur ve her birisinde de birçok köy vardır. Gözlerinizi bayram ettirecek bu köylerle ilgili daha detaylı bilgiye www.andalucia.com linkiyle ulaşabilirsiniz. Bu köylere giderek bizzat çekimler yapan ünlü fotoğrafçı Michelle Chaplow ise hem çektikleriyle göz dolduruyor, hem de fotoğrafçılara ve gezginlere ilham olmak amacıyla bazı önerilerde bulunuyor.

1. Malaga – Casares Köyü

Malaga’ya bağlı olan Casares köyü, şeker kübüne benzeyen evlerin simetrisiyle ve doğaya kontrast oluşturan doğal çizgilerin yerleşimiyle tam bir postcard ölçüsündedir. Sabahın ilk ışıklarında, akşam üzerine ve gece ışıklarında gerçek fotoğrafik görüntülere sahip olabilirsiniz. Baharda, gür yeşil yapraklarla ve yazın begonvillerle, yaz gecelerinde ise sokak ışığında ve gün batımında aldığınız görüntüler gözünüzü kamaştırabilir.

 

Casares Köyü - Malaga: Akdeniz manzarasıyla açık bir ilk bahar günü © Michelle Chaplow
Casares Köyü – Malaga: Akdeniz manzarasıyla açık bir ilk bahar günü © Michelle Chaplow

 

2. Cadiz – Zahara de la Sierra Köyü

Endülüs’ü baştan baştan arabayla gezerken parke taşlı sokakları, kayalıklı yapısı, kalesi, turkuaz rengiyle bugüne kadar gördüğünüz en pastoral manzaralardan birisine şahit olabilirsiniz. Şubat, aslında badem çiçeklerinin açtığı mevsimdir. Pembe çiçekler görürseniz bilin ki mevsim kıştır. Gece çekimleri ise apayrı bir güzeldir. Santa Maria Kilisesi’nin damından görülebilen parke taşlı, dar sokaklar fotoğrafçılık açısından çok çekicidir. Dar sokaklarda, kameranızla, gözünüzle ve kompozisyon becerilerinizle birlikte harikalar yaratacaksınız.

 

Hoş bir gün batımı manzarasında Zahara de la Sierra © Michelle Chaplow
Hoş bir gün batımı manzarasında Zahara de la Sierra © Michelle Chaplow

 

3. Granada – Montefrio Köyü

1995’te – yıllar önce – Montefrio köyüne iş amaçlı bir magazin dergisi sayesinde gittim. Yazar, çevirmen, filozof Lawrence Bohme ile ilgili bir hikaye yazmam gerekiyordu. Montefrio köyü, ciddi anlamda çok hoştu. Iglesia de la Villa kilisesinin altında yatan eğik çizgi ve yarattığı simetri çok fotojenik. Uzaktan baktığınızda öylesine orantılı ki, yanına gitmemek için kendinizi zor tutacaksınız. Vauxhall dergisine de kapak fotoğrafını, burada çektiğim manzaralardan birisini koydum. Burada yaşayan insanların öylesine sıcak kalbi var ki, kışın soğuk bir dağın tepesinde yaşamaları ruhlarındaki hiçbir şeyi soğutmamış.

 

Montefrio, mavi gökyüzünün altındaki güzel evler © Michelle Chaplow
Montefrio, mavi gökyüzünün altındaki güzel evler © Michelle Chaplow

 

4. Huelva – Almonaster La Real 

5.yy’dan gelen kalma bir bazilikanın yıkıntılarının üstüne yapılmış olan ve geçmişi 10.yy’a dayanan camiyle ünlü bir köy olan Huelva köyünün içi de bir o kadar etkileyici. Sierra de Aracena parkının panoramik manzarasına bayılacak, camiden köyü izleyerek ağaçlıklı tepeye ve muazzam manzarasına ayrıca hayran kalacaksınız.

Ayrıca, Almoaster la Real’in dar sokaklarında yürüyerek neredeyse her köşesinde, her adımınızda bir an yakalama şansı elde edebilirsiniz. Dik sokaklar size gerçek anlamda güzel açılar verecektir.

 

Çikolata Kutusu görünümündeki köy © Michelle Chaplow
Çikolata Kutusu görünümündeki köy © Michelle Chaplow

 

5. Cordoba – Zuheros

Zuheros’u ilk gördüğümde öylesine etkilendim ki köyün belediye başkanına tebriklerimi ilettim. O zamanlar, seyahat fotoğrafçılığı ile ilgili dersler veriyordum ve öğrencilerimdem birisi, “bu görebileceğimizin en iyisi” demişti. Öyle anlar vardır ki, bir yere gidersiniz ve ışık o anda mükemmeldir. Bu fotoğrafı şubatta çektim, anlamışsınızdır ki gerçek anlamda çiçek hayranıyım ve süzülerek gelen ışık da bu çiçeklerin görünüşünü daha da cazibeli kılar. Bu fotoğrafta da gözlerinizi Sierra Subbetica sıra dağına doğru çevirmenizi sağlıyor.

 

Zuheros © Michelle Chaplow
Zuheros © Michelle Chaplow

Siz fotoğrafçı ve gezginlere tavsiyem, seçeceğiniz Endülüs köylerinden bir rota oluşturmanız; ben burada 5 tanesini söylüyorum sadece. Bunlar benim listemdekilerdir. Herhangi bir rotadan gittiğinizde, evinize götürecek harika anılarınız olacaktır gün sonunda.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!