Anasayfa > Haberler > Gezi > Game of Thrones ve Star Wars’un İrlanda Etkisi

Game of Thrones ve Star Wars’un İrlanda Etkisi

İrlanda, son yıllarda Game of Thrones dizisi çekimlerine ev sahipliği yapmasıyla ilgi çekiyor olsa da farklı kültürleri barındırması, Dublin ve Belfast’taki eğlence kültürü, kırsal kesimde bulunan köylerinin ihtişamı da yıllardır turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.

Başkent Dublin, Lonely Planet’in 2015’teki verilerine göre dünyadaki en dost 2.şehir ve 2016’da da ziyaret edilesi top 10 şehirden birisi olarak seçilmiş.

Doğusunda bulunan ve 5000 yıllık geçmişe sahip  tarihi yapılar “2016 Kuzey İrlanda Yılın Yiyecek ve İçeceği” gibi büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu organizasyonda, dünya klasmanında bulunan yiyecek ve içeceklerin sunumu ve ayrıca da kutlaması yapılıyor. Özellikle, ülkede yetiştirilen yiyeceklerin, üreticilerin, pastacıların, şef ve restoranların üzerine ışık tutuyor.

Doğal manzaraları, kaleleri, göl ve dağları kadar golf gibi outdoor aktiviteleri de turizmi ileri taşıyan önemli özelliklerdir.

irlanda koyunu

 

TV Turizmi

2016’da büyük bir ilerleme kaydeden TV turizminin, en büyük faydayı Game of Thrones dizisinden sağladığı aşikar. Kuzey İrlanda’da çekilen sahneler, dünyanın pek çok yerinden turisti buraya çekmeyi başarıyor.

Turizm temsilcileri yaptıkları açıklamada, “HBO kanalıyla uzun süredir çalışıyoruz, kendi reklamlarımızda onların logosunu kullanmamıza izin veriyorlar. Ciddi sayıda takipçileri var ve biz de bu sayede birçok ziyaretçiyi buraya çekmeyi başarıyoruz.

 

belfast

Diğer yandan da, izlenme rekorları kıran ve 7.si çekilen Star Wars filminin son dakikalarının sahneleri Skellig Micheal Adası’nda çekildi. Burası UNESCO Dünya Miraso Listesi’nde yer alıyor. Lucas Film ile çalışmaya devam edeceğiz ve Star Wars’un 8.sine de burada ev sahipliği yapacağız.”

Geçen sene, 8,6 milyon turist çeken İrlanda’ya gelecek turist sayısında bu yıl %10 artış bekleniyor.

İrlandalı Uzmanlar

İrlandalı Uzmanlar programı, İrlanda’ya gelecek ziyaretçilere İrlanda’nın nasıl bir tatil rotası olduğundan tutun da neler yapabileceklerine kadar bir çok bilgi verir. Bu programdaki uzmanlar 6 modüle ayrılmış olan sorulara cevap vermekle yükümlüler: İrlanda hakkında, gidilebilecek yerler, yapılabilecek şeyler, konaklama, organizasyonlar ve son trend.

Uzman programındakiler, altın ve gümüş uzman olarak da 2 seviyede çalışırlar. Altın seviyedeki uzmanlar, verdikleri hizmet karşılığında İrlanda’ya mega bir yolculuk ödülüyle ödüllendirilirler.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!