Anasayfa > Keşif > Amalfi Sahillerinde Sanatçıların İlham Köşesi : Ravello ve Villa Rufolo

Amalfi Sahillerinde Sanatçıların İlham Köşesi : Ravello ve Villa Rufolo

Ravello’nun güzelliğini ve tarihini, Villa Rufolo (Rufolo Sarayı) ve güzel bahçelerini gezerek tecrübe edin.

Amalfi sahillerine gidenleriniz bilir; güneş, doğa, muhteşem masmavi bir deniz ve sıcacık bir kumsal ve mimari yönden yıllara meydan okuyan, cezbedici hazine Villa Rufolo’yu çerçeveleyen Ravello…Müzisyenler, sanatçılar, Bocaccio’nun şairliğiyle pişmeye çalışan ve ilham alan şairlerin olduğu saray bahçesi : Benzersiz bir deneyimin sizi içine alıp farklı bir dünyaya götüreceğinden emin olabilirsiniz.

Villo Rufolo da nedir?

Ravello’nun tam da kalbinde bulunan, merkezdeki Duomo meydanından birkaç basamak aşağıdaki Villa Rufolo, yazın turistlerin bunaltıcı kalabalığından kaçıp da Amalfi sahillerinin güzelliğine kapılmak için en elverişli yer gibi duruyor. Amalfi’deki dağların yüksekçe bir yerinde konuşlanmış olan Ravello kasabası, Salerno sahili manzarasıyla ve masmavi körfeziyle ve Villa Rufolo’suyla tam da yaz rotasında kayda alınması gereken bir yer.

Villa Rufolo ve güzel bahçelerinin tarihi 13.yy’a dayanıyor, tam da Rufolo ailesi için inşa edildiği zaman. Ortaçağlarda, ailenin zenginliğinde düşüş yaşandığı için villa başka aileye satılmış ve 19.yy’da İskoçlu bir iş adamı tarafından satın alınmış ve restore edilmiş. O eski orjinalliğini hala koruması ise büyük bir şans. Girişinde büyük bir kale bulunur; d’Ingresso kalesi koruma amaçlı değil, villa daha güzel gözüksün diye yapılmış. Daha aşağısında, yürüyüş yolu üzerinde saraya ait birtakım binalar görebilirsiniz. Hatta bir manastır bile…Manastırda Sicilya ve Arap etkileri de apaçık.

Manastırdan ayrılıp bahçede ilerlerken, 30 metre yüksekliğinde Maggiore kulesini görebilirsiniz. Sarayın en eski yapılarından birisi de bu ve adeta Ortaçağı yaşatıyor diyebiliriz. Yürüdükçe, orjinal ve sonradan restore edilen binaları keşfedebilirsiniz.

Maggiore kulesine yakın, Sala dei Cavalieri adındaki yuvarlak bir yazlık yapı gözünüze takılabilir. Orjinalde kuleye bağlıyken yüzyıllar geçtikçe çökerek şimdiki halini almıştır. Bu yazlık yapı, şimdilerde Ravello festivali (konser, müzik, tiyatro) için kullanılıyor. 1880’lerdeki ziyareti sırasında da bolca ilham alan ünlü Alman bestekar Richard Wagner, kendi operası Parsifal için de buradaki ilhamını bolca kullanmıştır.

Dar ve şirin patikaları takip ederek, Amalfi sahili manzaralı ünlü Belvedere’e gidebilirsiniz. Sahil kasabaları Minori ve Maiori’ye karşı renkli çiçekleri ve harikulade manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında giderseniz, Ravello festivali kapsamında kurulan sahneye ve konserlere de denk gelebilirsiniz.

 

ravello festivali

 

Ne zaman gitmeli?

2016’da Amalfi tatilini planlarınıza alın ve bu harika manzaranın tadını çıkarın. Sanat ve müzik ise bonus! Ravello ve Rufolo Sarayı’nı görmek harika bir tecrübe katacaktır.

Ravello festivali : 1 Temmuz 2016 – 5 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Program detayı için tıklayınız

Bilet ve diğer detayları da şu siteden öğrenebilirsiniz

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!