Anasayfa > Keşif > Yeni Zelanda’da Rengarenk Bir Şampanya Havuzu

Yeni Zelanda’da Rengarenk Bir Şampanya Havuzu

Yeni Zelanda, İngilizce konuşan ülkeler arasında yer almaktadır. Şampanya Havuzu olarak anılan Şampanya Gölü, Yeni Zelanda’nın kuzeyinde bulunan bir adadaki Waiotapu jeotermal bölgesinin içinde konumlanmış bir kaplıcadır. “Şampanya Havuzu” adını, yer altından fışkırarak çıkan karbondioksit gazının köpürdeyen 1 kadeh şampanyaya benzerliğinden almıştır.

Mineral ve silika birleştiğinde canlı renkler meydana gelir. İşte burada da renklerin bu kadar canlı ve rengarenk olması bu 2 şeyin birleşiminden kaynaklanır. Ayrıca, silika yapıları, mikroorganizmalarla da kaynaşarak bir bütün haline gelmiştir.

 

şampanya havuzu

Yer altından kaynayarak çıkan suların oluşturduğu kaplıca 900 sene önce hidrotermal suların fışkırarak patlamasıyla meydana gelmiş olup , bu oluşumların sonucunda 65 metre çapında ve 62 metre derinliğinde krater meydana getirmiştir. Su sıcaklığının 74°C olduğu yüzeye yakın yerlerde köpük oluşumuna rastlayabilirsiniz; bu köpükleri, karbondioksite bulanmış yer altından süzülerek çıkan renkli sular meydana getirir. Silika, gölün kenarlarında açık turuncu rengindedir ve antimuan madeninden oluşur; suyla karşılaşınca da katılaşır. Civa, talyum, altın ve gümüş ise kayaların kenarında oluşum gösterirler.

 

şampanya gölü

Şampanya Gölü’nden akan fazla su, Sanatçı Paleti adındaki başka bir jeotermal gölü besler. Bu gölün rengi, sülfür kalıntılarından dolayı sarıdır. Köpüklü su, silika çamurundan çıkarak Primrose Sinister Terası’na doğru ve oradan da aşağı akarak güzel görünümlü ve kırılgan yapıdaki silika kalıntılarını oluşturur.

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!