Anasayfa > Dünyanın En... > Dünyanın En Obez ve En Zayıf Ülkeleri

Dünyanın En Obez ve En Zayıf Ülkeleri

Obezite nedir? Obezite, tüm dünyada yükselen bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Obezitenin nedenleri ise hala araştırılıyor, her geçen gün de yeni şeyler ekleniyor. Telegraph’ın araştırmasına göre, dünyanın en kilolu ve en zayıf ülkelerini harita üzerinde görebileceksiniz. Bu haritaya göre, obezitenin erişkin bireyler arasındaki yaygınlığını görebilirsiniz.

world's most obese countries

CIA’den alınan bilgilere ve hepinizin bildiğinin aksine göre, Amerika obezite konusunda başı çekmiyor. Amerikan Samoası – Güney Pasifik’te bulunan ada ülkesi – bilinen en obez ülkedir. % 74,6’sı obez olarak biliniyor.

Bu ada ülkesini sırasıyla diğer Güney Pasifik ülkeleri takip etmektedir: Nauru, Tong, Samoa, Kiribati. Aslında Kuveyt, Pasifik adası değildir diğerlerinin aksine. Bu verilere yeniden baktığımızda Güney Pasifik’te ciddi bir obezite sorunu görünüyor. Global ortalamaya göre erişkinlerin ağırlığı 4 kat daha fazla artışta. Bazılarının iddasına göre, adada yaşayanlar kilo almaya daha elverişliler. Batı tarzı yemeye alışkın Pasifikliler, mesela çiğ balık yemek yerine kızartmayı tercih ediyorlar. Amerika ise, %33 oranla, bu listede 18.sıradadır.

Dünyadaki En Obez 20 Ülke

 1. Amerika Samoası
 2. Nauru
 3. Cook Adaları
 4. Tokelau
 5. Tonga
 6. Samoa
 7. Palau
 8. Kiribati
 9. Marshall Adaları
 10. Kuwait
 11. Saint Kitts and Nevis
 12. Micronesia
 13. The Bahamas
 14. Barbados
 15. Belize
 16. Katar
 17. Mısır
 18. Amerika
 19. Suudi Arabistan
 20. Bahreyn

Asya ve Afrika ülkelerinin obezite konusunda baskın olduğunu görebilirsiniz.

micronesia

Etiyopya, Bangladeş, Nepal, Eritrea, Madagaskar, Vietnam, Kongo Cumhuriyeti ve Hindistan gibi ülkelerin de %2’den daha azının obez olduğu bilinmektedir.

Japonya ve Çin, listede göreceli olarak çok daha sonlarda; 157. ve 152.sırada diyebiliriz. En az obez Avrupa ülkesi İsviçre 111.sıradayken, Fransa 108, Danimarka 107. ve İsveç 104. sırada bulunmaktadır.

Dünyadaki En Az Obez 20 Ülke

 1. Etiyopya
 2. Bangladeş
 3. Nepal
 4. Eritrea
 5. Madagaskar
 6. Vietnam
 7. Demokratic Kongo Cumhuriyeti
 8. Hindistan
 9. Kamboçya
 10. Afganistan
 11. Burkina Faso
 12. Nijerya
 13. Laos
 14. Timor-Leste
 15. Chad
 16. Burundi
 17. Afrika Cumhuriyeti
 18. Zambiya
 19. Kuzey Kore
 20. Burma

 

laos

Eğer başka bir ülkeye yerleşmeyi planlıyorsanız, bu verileri de göz önüne alabilirsiniz. Tabi ki genetik faktörlerin de önemini göz ardı edemeyiz, ama yakınınızdaki insanlar zayıfsa siz de onlara gün geçtikçe benzediğinizi hiç fark etmediniz mi?

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!