Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > Balinaların Dünyası ve Göç

Balinaların Dünyası ve Göç

Hiç şu soruyu sordunuz mu? Niye bu sevimli, iri memeliler mevsimsel göç yaşarlar? İklim değişiklikleri, su sıcaklığındaki değişiklikler, derinlik, tuzluluk derecesi, deniz dibinin topoğrafyası ve en önemlisi de yemek kıtlığı gibi nedenlerden dolayı balinalar bulundukları yeri terk etmek zorunda kalırlar.

en büyük balina

Balinaların göçü, daha çok çiftleşme ve doğurma zamanlarına denk gelmektedir. Beslenmek için soğuk sulara göç ederler. Uzun yüzgeçleriyle bilinen ve Maine Boğazı’na sık sık giden, Latince adıyla Megaptera novaeangliae olarak bilinen balina türünden yaklaşık 100 kadarını ilkbaharda Massachusetts civarında görebilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti, Karayipler’in kuzeyinde bir bölgede balinalar için bir barınak yapmıştır. Baharın ilk günlerinde ya da kışın, yeni doğan bebek balinalar ve anneleri, beslenebilmek için Maine Boğazı’na ve buraya akın ederler. Tüm memeliler gibi, balinalar da yavrularını emzirirler ve bu 1 yıl boyunca devam eder. 3 -5 metre boyutundaki yavru balina, her ay 3-5 metre kadar büyüyerek gelişir. Erişkin bir balina 50 feet uzunluğuna kadar büyüyebilir.

Balina Türlerine Göre ve Yaşam

1.Güneye Göç Eden Balinalar Southern right whalee

Kış/Bahar: Kış ve ilk bahar boyunca, çiftleşme ve doğurma bölgelerine göç eden balinalar çoğunlukla Afrika’nın güney sahillerinde (Hermanus, balinaları görebileceğiniz harika bir nokta), Güney Amerika’da (Şili ve Arjantin civarında) ve Avustralya ile Yeni Zelanda’da görülebilirler. Yazınsa, daha soğuk ve beslenebilecekleri sulara göç ederler, mesela Antartika civarına.

2.Mavi Balinalar

Blue WhaleDünyanın en büyük balinaları olarak mavi balinalar 200 ton ağırlığında ve 30 metre uzunluğundadırlar, yavrıları ise doğduğunda 7,5 metre boyundadır. Bu balinaların ağzı 40-5 kişiyi çok rahat alır. Çabuk büyüyüp gelişirler.

Kışları, ılık ve düşük enlemli tropik yerlerde görülürler (burada doğurarak bebeklerini besleyebilirler)

Yazları, daha serin kutup bölgelerine giderler. (beslenebilmek için)

Çoğu mavi balina göçmendir ve yaz ve kış rotaları arasında kilometrelerce mesafe kat ederler. Yeniden yaz geldiğinde, tropik ve sıcak bölgelere göç ederek çiftleşirler ve bu döngü bu şekilde devam eder. Bu göçler esnasında, 4 ay boyunca hiçbir şey yemeden sadece vücutlarındaki depo besini kullanırlar. Dişi olanlar, tropik sularda doğum yaparlar çünkü yeni doğan bebek balinaların derileri çok incedir. O yüzden su da daha ılık olmak zorundadır. Bebek balinaların ağırlığı 2,5 ton olup boyları 7 m uzunluğundadır. Bebek balinalar, annelerini kış rotası olan kutuplara kadar takip ederler.

3.Gri Balinalar

Bu balinaların göçleri, mavi balinaların aksine kışın düşük enlemlere ve yazın da yüksek enlemlere göçleri içerir. Kışın yavrulama bölgelerinden (Kore, Peninsula ve Japonya) yazın beslenme bölgelerine Okhotsk Denizi’ne göç ederler.

Grey WhaleDoğu Kuzey Pasifiği’ndeki gri balinalar, güneyden Baja California’dan çıkarak kuzeye Alaska ve Beaufort Denizi’nd 20.000 km kat ederler.

  • Nisan – Kasım: Kuzey Kutbu’ndaki beslenme bölgeleri
  • Ekim – Şubat: Güneye göç ederler
  • Aralık- Nisan: Meksika’daki beslenme bölgeleri
  • Şubat – Temmuz: Kuzeye göç ederler

Kışın ilk zamanlarında, beslenebilmek için ılık, sığ lagünlere göç ederler. En ünlü lagünler San Ignacio lagünü, Scammon’s lagünü, Magdalena Körfezi’dir. Şubat civarında, kuzey kutbunda beslenebilmek için Alaska’nın kuzey batısına göç ederler. Daha genç, gri balinalar ise daha kısa bir yolculuk yaparak Meksika’dan kuzeye giderler ve Kaliforniya, Oregon ve Amerika’da dururlar. Yıl boyunca beslendikleri yerler ise Vancouver adası, Kolombiya, Kanada’dır.

4.Kambur Balinalar

HumpbackKışın, tropik ve ılık sularda doğum yapabilecekleri yerleri tercih ederken yazın, sonbahar ve ilkbaharda daha serin ve kutup bölgelerini tercih ederler yiyecek sıkıntısı yaşamamak için. Kuzey ve güney yarım kürede farklı mevsimler yaşandığı için, bu yarım kürelerdeki populasyonlarda ters hareket olur. Kuzeydekiler tropik sulara seyahat ederken güneydekilerse kutuplara göç ederler. Yolculukları boyunca arada dinlenerek ve sosyalleşerek yolu tamamlarlar. Tüm grup sürekli birlikte hareket etmez; Hervey Körfezi’nin ılık sularında duranları vardır; buraya varan ilk grup yaşlı balinalardır ve sonra erişkinler, sonrasında ise bebek balinalarla anne balinalar gelir.

5.Kuzeye Göç Eden Balinalar

Northern RightGri balinalar ve kambur balinalar gibi büyük mesafeler kat etmeyen, buna rağmen kış mevsiminde ve yavrulama dönemiyle yazın yer değişikliği yapan türlerdendir.

Kışın, Güneydoğu Amerika’da doğum yaparlar. Erkekler ve doğum yapmayan dişi balinalar bu alanda pek görülmezler. Kış boyunca ise nerede görüldüklerine dair de pek bir bilgi yok açıkçası.
İlkbaharda, yazlık bölgelere hareket ederler; Büyük Güney Kanalı, Cape Cod Körfezi’nin doğusu ve Massachusetts Körfezi’nde görülürler.

Yazın ve sonbaharda ise, dişi ve erkekler Fundy Körfezi’nde (Maine Körfezi ve Kanada arasında) görülürler. Kuzey Atlantik’te de yaz ve sonbahar mevsimlerinde yaşamlarını devam ettirdikleri bir habitat bilinmektedir.

Bu arada balina denince aklınıza katil balinalar da gelmiş olabilir; onlar besin zincirini en üst seviyesinde olup gri balinaları, yunusları, köpek balıklarını bile yemektedirler. Diğer isimleri ise Orka’dır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!