Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Sakız Adası Gezilecek Yerler -Sakız Adası Plajları

Sakız Adası Gezilecek Yerler -Sakız Adası Plajları

sakız adası gezi rehberi

Tatil zamanı geldi mi herkesi saran “nereye gidelim” telaşını unutturacak komşumuzdan yeni bir alternatif! Sakız Adası eşi benzeri zor bulunan cam gibi berrak denizi ile yürüyerek gezebileceğiniz tarihi yerleri ile vazgeçilmezlerinizden olacak. Sakız adası gezilecek yerler rehberimizi sizler için derledik, iyi geziler!

Sakız Adası 

Bilenler bilir, ne alaka demeyin bu kıyaslamaya, Kurban Bayramı tatilini değerlendirmek için yapılan en mantıksız hatayı yapmak Çeşme’ye gitmekse, hatanın kıyısından dönerek Sakız Adası’nda konaklamak da bir o kadar en akıllıca hamledir a dostlar. Kıyas yapmadan duramayacağım, nedeni bizim ülkemizin güzide şehri İzmir’in Çeşme’si ve Alaçatı’sı varsa Yunanistan’ın da mis gibi doğal ve ucuz, en önemlisi kasıntısız ve sakız kokulu şahane bir adası var: Sakız Adası. Siz siz olun, karnınız burnunuzda, neredeyse 9 aylık hamile olup da maceraya atlamayın ama, aksi halde Ege Denizi’nin bu çalkantılı dalgaları arasında Allah korusun minicik motorla sallana sallana Sakız Adası’na giderken başka yerlere gitmeyin yanlışlıkla. Neyse, güzel ve maceralı yolculuğun sonucunda deneyimleyeceğiniz bol sakız kokulu tatile değiyor. Elinizi sakızlı sabunlarla yıkamaktan tutun da tatlınızı sakızlısından alana ve kahvenizi de en bi sakızlısından yudumlayana kadar… İçiniz dışınız sakız oluyor, %100 garanti veriyoruz! Sakız Adası gezilecek yerler listesi öncesinde basit bilgileri özümseyelim aşağıda.

Basit Bilgiler, Önemli Mevzular

Sakız Adası Yunanca adı Chios’tur. Son yıllarda artarak rağbet görmeye devam eden Yunan Adaları’ndan özellikle ucuz, denizi güzel ve ulaşımı kolay olan adalar daha çok tercih ediliyor; onlardan birisi olan Yunanistan Sakız Adası hem tarihi açıdan, hem deniz-kum-güneş 3’lüsü açısından, hem oldukça uygun fiyatlı olduğu için İzmir tatiline gelenlerin tercihi olmaya devam ediyor. Bunları duydukça da, “vizemiz bitmeden yeni bir yer görelim” diyenler de ayrıca tercih ediyor. Özellikle yazın artan fiyatları dudak uçurtan İzmir-Çeşme-Alaçatı bölgeleri, yerli turisti Yunanistan Sakız Adası’na yönlendiriyor. Yunanistan Sakız Adası feribot seferleri yapan firmaları, Yunanistan Sakız Adası feribot saatleri, Sakız Adası feribot biletleri, Yunanistan Sakız Adası feribot fiyatları konularını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Sakız Adası Gece Manzarası
Sakız Adası Gece Manzarası

 

Sakız adasına nasıl gidilir?

Sakız Adası nerede? Sakız adasına gidiş nasıl sağlanır? Çeşme Sakız adası feribot ile nasıl gidilir? Sakız, Çeşme limanının hemen karşı kıyısında ve Çeşme’den yaklaşık 5 mil uzaklıktadır. İzmir-Çeşme’ye geldikten sonra Çeşme Sakız feribot seferleri düzenleyen Ertürk Lines (Ertürk Sakız), Sunrise Tours firmalarının feribotlarıyla 1 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz. Gidiş-geliş ücreti 2016 yaz dönemi için kişi başı 25 Euro. Vizeniz varsa çıkış harcınızı gişeden ödeyerek Çeşme Ulusoy Liman binasına giriyorsunuz, pasaport kontrolünden geçerek gelen feribota biniyorsunuz.

Vizeniz yoksa, kapı vizesi ile de geçebilirsiniz; Sakız Adası vize opsiyonunu kullanacaklar büyük ihtimalle daha uzun süre Sakız’da vakit geçireceklerdir. Maliyet açısından bakıldığında, bu yöntemi kullanmak çok da mantıklı değil, toplamda 50 Euro kadar bir ücreti var.

 

Sakız Adası’na gelmişken aşağıdaki yerlere de gidebilirsiniz!

Sakız Adası Konaklama Önerileri

Sakız adasında nerede kalınır? Sakız turu öncesinde, Sakız Adası araç kiralama, Sakız Adası araba kiralama opsiyonlarını gözden geçirdiyseniz ve Sakız Adası araç kiralamayı düşünüyorsanız, parantez arasında bilgi verelim; adanın kuzeyini ve güneyini kendiniz keşfedecekseniz bilin ki yollar gerçekten çok dar, tehlikeli, keskin virajlı.

Sakız Adası’nda nerede kalınır? Sakız otelleri tavsiye nedir? Siz yine de araç kiralasanız da kiralamasanız da merkezde sakız adası otellerinde konaklamayı tercih edin. Çünkü, Sakız adası gece hayatı merkezde capcanlı. Hem akşamları hareketli, canlı, Yunanistan’ın, Sakız Adası’nın kalbi burada atıyor diyebiliriz.  Bayramda ve yazın, otel fiyatları Çeşme ve Alaçatı’ya oranla çok daha uygun. Bayramda gittiğimiz Sakız tatilini 1 gün daha uzatarak Sakız’da konaklamayı tercih ettik, Çeşme’de konaklamadık. Merkezde konaklayarak çok iyi bir tercih yaptık; akşam bar, cafe ve restoranlar gece geç saatlere kadar açık.

Sakız Adasında Ne Yapılır – Aktivite Önerileri

Çeşmeden Sakız Adası turları ile ilgili önceden araştırma yaptıysanız eğer, Sunrise ya da diğer firmalara ait Sakız Adası turu (Güney Ada Turu) bulabilirsiniz; araç kiralamayı düşünmüyorsanız en uygun opsiyon güney bölgesini tur ile gezmek olacaktır. Hem saat olarak avantajlı, hem de içerik olarak gayet zengin bir tur. Kişi başı fiyat 2016 ya sezonu için 25 Euro. Ama araç kiralıyorsanız ve bayram tatilinde gitmiyorsanız kesinlikle daha uyguna olacaktır. Bu durumda da aracı kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor. Gün gün ayıracak olursak 1.gün güney ada, 2.gün kuzey ada turu yapabilir ve daha zamanınız varsa beğendiğiniz plajlara yeniden gidebilirsiniz.

 

Sakız adası gezilecek yerler - sakız adası haritası
Sakız Adası Haritası

Turumuza başlamadan önce küçük bir gezintiye çıkmak isteyenler için birhayalinpeşinde’nin hazırlamış olduğu Sakız Adası Gezilecek Yerler videosu güzel bir seçenek:

 

1. Güney Ada Turu 

Güney Ada’yı turla da gezebilirsiniz, yok ben araç kiralayacağım derseniz de aşağıdaki yerleri muhakkak görmelisiniz.

Sakız ağaçları ve sakız üretimi açısından bölgenin güneyi çok şanslı. Kuzeyde sakız üretimi yok. Güney tarafta gezebileceğiniz önemli Orta Çağ köyleri ve plajları var. 1 gününüzü güneydeki tarihi yerleri gezmeye ayırın, önemli noktalar şöyledir:

 • Armolia: Turumuzun ilk durağı Armolia köyü. Armolia köyünde, rehberimiz sakız ağaçlarının nasıl yetiştiğini, sakızın nasıl üretildiğini anlatıyor. Burada aynı zamanda seramik yapımı da yaygın. Seramik ve hediyelik eşyalar satan, envai çeşit sakız ürünü de bulabileceğiniz bu dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. 14.yy’dan kalan ve içinde narenciye bahçeleri olan konaklar ilgi çekici.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Armolia Köyü
Armolia Köyü

 

 • Mesta: Armolia’dan sonraki durak durağımız Mesta. Orjinali korunmuş taş evler, dar sokakları ve kemerli dar duvarlarıyla adeta Orta Çağa götürüyor. Önünüzdeki turist kafilesi bir an önce dağılsa da fotoğraf çektirsem diye sabırsızlanabilirsiniz, hak veriyoruz. Burası, korsan saldırılarından korunmak amaçlı kale köy şeklinde inşa edilmiş. Köye giriş ve çıkış sadece 2 kapıdan yapılabiliyor. Burada bulunan Taksiyarhis Kilisesini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. İçeride tarihi tablolar, melek ikonları bulunmaktadır. Diğer önemli bir nokta ise, mimarisi 5 köşeli yapılmış ve her köşeye gözetleme kulesi koyulmuş.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Mesta Köyü Dar Sokakları
Mesta Köyü Dar Sokakları

 

Sakız adası gezilecek yerler - Sakız Adası Mesta Köyü Meydanı
Sakız Adası Mesta Köyü Meydanı

 

Meydanda dondurma yiyebilirsiniz, çabuk eriyen cinstenmiş bizim aldığımız; ama aklınızda bulunsun.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Sakız Adası Mesta Köyü Sokakları
Sakız Adası Mesta Köyü Sokakları

 

Sakız adası gezilecek yerler - Sakız Adası Mesta Köyü Evleri
Sakız Adası Mesta Köyü Evleri

 

 • Pirgi: Mesta sonrası durağımız Pirgi’dir. Köy, eskiden sakız üretimi, ticareti ve konumu açısından merkezi bir konumdaymış. Süslemeli evlerine “Ksista” deniyormuş. Piramit şeklinde çatılarına ise “travaka” deniyormuş. 1881 yılındaki depremde de hala ayakta durmaya devam etmiş. Bozulmamış evleri, sokakları ve insanları ile aynı dokuyu koruyabilmiş. Köye girişi ve çıkışı sağlayan 2 tane kapısı var. Mesta’dakine benzer dar taş sokaklarından kemerli yapılar görebilirsiniz. Gözetleme kulesi, köyün meydanındadır ve kulenin adı Pirgos’tur. Pirgos, kule anlamına gelmektedir.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Sakız Adası Pirgi Sokakları
Sakız Adası Pirgi Sokakları

 

Sakız adası gezilecek yerler - Sakız Adası Pirgi Sokaklarında Ada Sakinleri
Sakız Adası Pirgi Sokaklarında Ada Sakinleri

 

Sakız adası gezilecek yerler - Sakız Adası Pirgi Sokakları Ada Sakinleri
Sakız Adası Pirgi Sokakları Ada Sakinleri

 

 • Emporio: Volkanik taşlarla kaplı Emporios tam bir balık yeme durağı ve mola yeri. Eskiden denizin içindeki bir volkanın patlamasıyla katılaşan yapı sahile dönüşmüş. Burada denize girmek yasak, denizi seyrederek yemeğinizi yiyebilirsiniz. Grek salata da bir alternatif olabilir. Biz balık yerine onu tercih ettik. Burada yemek dışında, Mavra Volia volkanik plajında yüzebilirsiniz de. Turla gidince koştur koştur bir modda hemen yarım saat deniz molası yapıp geri gelebilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi plajlar kısmında veriyor olacağız.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Emporio
Emporio Plajı

 

 • Olimpi Mağarası: Olimpi mağarası, Olimpi köyünün güneyindedir. 1985 yılında keşfedilmiştir. Ziyarete açık, sarkıt ve kalkıtlardan oluşmuş, ilginç bir mağaradır. Yunanistan’ın en güzel mağaralarından birisi sayılmaktadır ve 52 metre derinliğe sahiptir. Ege’nin büyüleyici manzarasına buradan bakarak hayran kalabilirsiniz. Olimpi Köyü’ne gitmemek olmaz buraya kadar gelmişken.
 • Kalamoti Köyü: Hemen yakınındaki Komi plajıyla da ünlüdür, 800 nüfuslu köy merkezden 20 km güneydedir. Taş evler, tahta oymalı kapılar, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği harika bir köydür. Bizans kilisesi ve Zivos kulesi bulunmaktadır köyde.
  Sakız adası gezilecek yerler - Kalamoti Köyü sokakları
  Kalamoti Köyü Sokakları
 • Diğer Orta Çağ Köyleri: Sakız Adası’nın güney bölgesi için yukarıda yazdığımız ve kesinlikle gezmenizi tavsiye ettiğimiz, bozulmamış orjinal köyler dışında başka köyler de var. Tabi ki zamanınız varsa buraları da görün ve güney bölümünü isterseniz 1 günde ya da 2 güne bölerek (tarih ve deniz gezisi şeklinde) gezin. Vessa Köyü, Sakız’ın merkezinden 20 km uzaklıkta bir köy olup dar sokakları, sevimli taş evleri ve Aziz Dimitrios kilisesi ile gezilesi bir Orta Çağ köyüdür. Burada da gözetleme kulesi bulunmaktadır. Vouno Köyü, adanın güney doğusunda bulunan ve kayalığın üzerine kurulmuş bir köydür.   Olimpi köyü, merkezden 31 km güneyde ve Pirgi’ye sadece 6 km uzaklıkta olup mimari olarak Mesta’ya benziyor ama orjinalliğini pek de koruyamadığı için buraya kadar gitmenize gerek bile yok. Kini Köyü, Elata Köyü, Katarraktis Köyü ve Kallimasia Köyü de güneyde yer alıp orjinalliği bozulmuş köylerdir. Orta Çağ’da kurulmuş olup yağmalarla, depremlerle zarar görmüşlerdir.

2. Kuzey Ada Turu

Adanın kuzeyi de güneyi kadar ilgi çekici yerlere sahip, hatta UNESCO’nun bile koruduğu bir tarihi yapı var. Kuzey Ada turunu, Sunrise şirketinden aldıysanız aşağıdaki yerleri standart bir plana göre geziyorsunuz; bunlara ek olarak nereleri gezmeniz gerektiğini de ayrıca belirtmiş olalım aşağıda.

 • Volissos Köyü: Sakız merkezden kuzeye 40 km gidildiğinde ilk durağımız Volisssos köyü. Uzaktan manzarası büyüleyici, tipik bir Türk köyünü andırıyor ilk bakışta. Ünlü şair Homeros’un doğum yeri olarak da anılmaktadır, o yüzden kesinlikle gitmenizi öneririz. Köy bir tepeye kurulu olup tepenin en yüksek kısmında bir de Volissos kalesi bulunur, geceleri ışıklandırma ile harika bir görüntüye de sahip olur burası. Dar sokakları, taş evleri ve eski değirmenleri ile diğer köylere de benzemektedir. Bu arada, adanın yağ ihtiyacının belli bir bölümü de buradan karşılanmaktadır.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Volissos köyü manzara
Volissos Köyü Manzarası

 

 • Agia Markella Manastırı: Volissos’tan 8 km uzaklıkta bulunan Agia Markella plajı, aslında adanın kiliselerinden birisi olan Agia Markella’ya da ev sahipliği yapar. 22 Temmuz’da Agia Markella bayramı kutlanır her yıl, diğer dalardan ve Yunanistan’tan da birçok ziyaretçi bu kiliseye gelir. Tanrı’ya ve Agia Markella’ya yardımları adına şükretmek için 50 km’lik bir yolu yürürler.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Agia Markella Manastırı
Agia Markella Manastırı

 

 • Kardymla: Şimdiki durağımız merkezden 28 km uzaklıkta bulunan Kardamila köyü, sembolü ise “Kardamylite denizci” heykelidir. 2 köy var burada, yukarı köy ve Marmaro. Yukarı köy, bir tepenin eteklerinde kurulu, buraya yürüyerek de ulaşabilirsiniz ama biraz meşakkatli bilginiz olsun. Taş evler, dar sokaklar şeklinde bir mimarisi var diğerlerine benzer olarak. Eski köy yukarı bölümdedir. Antik zamanlarda ise eski köy denilen bölüm yukarı köyden 2 km uzaklıktaymış ve adı Marmaro (mermer) imiş. Bu bölümde ise deniz kısmında Kardamilalı gemici heykeli varmış. Köyün yakınında bulunan açık tiyatro çeşitli oyunlar ve gösteriler düzenlenir her yıl. İlginizi çekerse programı takip etmenizi tavsiye ederiz.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Kardamila Köyü manzara
Kardymla Köyü ve plajı

 

Sakız adası gezilecek yerler - Kardamila Köyü marmaro heykel
Kardamila Köyü marmaro heykel
 • Lagada: Kardamila’ya 15 dakikalık bir mesafede olan Lagada, adanın kuzeyinin en turistik bölgesi olarak gözümüze çarpıyor.  Çeşit çeşit tavernalar (Sakız Adasında taverna, bildiğiniz restoran, gözünüz korkmasın, burada tabak falan kırılmıyor), cafeler var; çeşit çeşit mezeler ve yerel lezzetler alabilir,taze deniz ürünlerini adına bakabilirsiniz. Kısa bir kahve molası için gayet uygun, önünüzdeki manzaranın tadını çıkarın.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Lagada köyü sahili
Lagada köyü sahili

 

Bu 4 güzergahla Sunrise’ın kuzey adası turu bitiyor, diğer önemli yerleri de Sakız Adası merkeze uzaklığına göre yazdık; içlerinden kesin gitmeniz gerekenleri de belirttik. Eğer ekstra 1 gününüz varsa bunları 2.güne de bırakabilir ya da araç kiraladıysanız karma bir rota çıkarabilirsiniz kendinize göre. Sakız Adası kuzeyde gezilecek diğer yerler:

 • Yel Değirmenleri: Günübirlik otobüs bileti almanızı tavsiye etmiştik, işte onunla merkezden kalkan otobüslere binerek yaklaşık 2-3 dakikada Hospital durağında inmeniz yeterli. Burada çok güzel anı fotoğrafları çektirebilirsiniz. Sabah erken saatlerde burası için  in cin top oynuyor diyebilirsiniz. Ama gerçekten çok keyifli bir manzarası var.

 

Sakız adası gezilecek yerler - yel değirmenleri
Sakız Adası Yel Değirmenleri

 

 • Nea Moni Kilisesi: 11.yy’dan kalma kilise UNESCO tarafından da korunmaktadır ve Meryem Ana’ya ithaf edilmiştir. Ana mabed, iki üçük kilise, yemek masası, barınak ve su depoları var içeride. Avrupa’da görebileceğiniz klasik kiliselerden pek farkı yok diyebiliriz. Ertürk Lines’ın (Ertürk Sakız) kuzey ada turunda gezebilirsiniz.

 

Sakız adası gezilecek yerler - nea moni kilisesi
Nea Moni Kilisesi

 

 • Avgonima: Nea Moni’den 1 saatlik engebeli bir yolculukla gelebileceğiniz Orta Çağ köyü eşsiz ağaçları, masmavi Ege manzarası, sessizliği ve huzuru ile kesinlikle gidilesi bir köydür. 11.yüzyılda Nea Moni çalışanları tarafından kurulmuştur. Burada ayrıca gün batımını da izleyebilirsiniz, Evia adası’nın manzarasını da görebilirsiniz uzaklardan. Ertürk Lines’ın (Ertürk Sakız) kuzey ada turunda gezebilirsiniz.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Avgonyma Köyü taş evler
Avgonim Köyü Taş Evler

 

 • Anavatos: Avgonima’dan 5 dakikalık bir mesafade bulunan köy, orta çağ köyleri kadar eski değildir. 1821 bağımsızlık savaşı adanın tarihi için çok önemli. Ertürk Lines’ın (Ertürk Sakız) kuzey ada turunda gezebilirsiniz.
 • Diğer Köyler: Daha kuzeye giderseniz şehir merkezinden 40 km uzaklıktaki Fita köyüne varabilirsiniz. Su kaynakları ile meşhur köy adanın en yüksek dağındadır. En yakın köy Kipuries köyüdür. Burası Fita’ya 1,5 km uzaklıkta olduğu için buraya da uğrayabilirsiniz. Hatta eskiden Kipuries köyü, Fita’ya bağlıymış. Viki köyü, Fita’ya 25 dakikalık bir mesafede olup  Sakız’ın en yüksek dağı Pelineo’da bulunmaktadır. Pelineo dağına çıktığınızda bu 2 köye de hakim olabilirsiniz ve Sakız’ın kendisine has orkidelerini ve birçok çeşit çiçek türlerini görebilirsiniz. Agio Gala, Viki’den 1,5 saatlik uzaklıktaki bir mesafede bulunan bir köydür. Mağara ve Panagia tapınağı ile meşhur. Mağaranın içinden çıkan sıvıların terapötik ve mucizevi özellikleri vardır. Sidirunda köyü, tam da size göre. Yazlıkçıların takıldığı, hemen yakınında Metaksi plajı bulunan köye mutlaka gitmelisiniz.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Sidirunda Köyü manzarası
Sidirunda Köyü Manzarası

3. Sakız Adası Plajları

Genel bilgi verecek olursak, bir kısmı organized bir kısmı unorganized olan plajları var Sakız’ın. Organized demek, tesisleri, şezlongu ve şemsiyesi var anlamına geliyor. Unorganized ise, kendin pişir kendin ye mantığında, sıcaktan yanmak istemiyorsanız kendi eşyalarınızı getirmeniz gerekiyor. Bir de açlığınızı dindirmek için yanınıza yiyecek almanızı tavsiye ederiz.

 • Mavra Volia: Unorganized plaj, adanın güneyinde bulunmakta olup, yukarıda bahsettiğimiz güney ada turunda Emporio’da verdiğiniz molada 1 saat kadar vakit geçirebileceğiniz bir plaj. Tursuz gidiyorsanız da dilediğinizce vakit geçirebilirsiniz. Plajın özelliğine gelirsek, aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi simsiyah volkanik taşların olduğu, volkan patlaması sonucu etrafa yayılan lavların kuruyarak oluşturduğu bir yapı var. Denizi mükemmel, berrak ve tertemiz, taşlık ama ilginç bir plaj. Bu yöne giderseniz mutlaka birkaç saatliğine de olsa uğrayın. Hemen yakında pansiyonlar, tavernalar, butik oteller de var.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Mavra Volia
Mavra Volia Plajı
Sakız adası gezilecek yerler - Mavra Volia deniz
Mavra Volia Plajı

 

 • Aghia Dynami: Dalgasız, sakin, sessiz, bakir ve unorganized plaj Aghia Dynami’nin yakınında bir de kilise bulunmaktadır. Turkuaz ve mavinin birbirine karıştığı plaj adanın güney batısında bulunup güney ada turu yaparken (yani Pirgi ve Mesta köylerine uğradığınızda) mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. 1 saatlik bir yüzme molası da kesinlikle bu plaja yetecektir!
 • Sakız adası gezilecek yerler - Aghia Dynami plajı
  Aghia Dynami Plajı

 

 • Mersinidi: Sakız merkezin 8 km kuzeyinde bulunan unorganized Mersinidi Plajı, küçük taşlı ama bir o kadar tertemiz ve berrak suya sahip. Yakınında da  Meryem Mirtidiotisa manastırı bulunmaktadır.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Mersinidi Plajı
Mersinidi Plajı

 

 • Nagos: Kardamyla köyüne gidiyorsanız, yol üzerinde bu plaja da uğramanızı tavsiye ederiz. Buraya sadece 5 km uzaklıkta bulunan Nagos’un denizi cam gibi, tertemiz. Tavernalarında balık yiyebilirsiniz. Bu arada Nagos’tan denize dökülen kaynak suyu denizi daha da soğuk yapıyor, aklınızda bulunsun. Burası da unorganized bir plaj.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Nagos
Nagos Plajı

 

 • Karfaz: Sakız’ın en turistik ve mutlaka gitmenizi önerdiğimiz plajıdır. 1 gününüzü tamamen denize ayıracaksanız Karfaz ve hemen yanındaki Megas Limnionas’a gitmenizi tavsiye ederiz. Merkezin 7 kilometre güneyindeki kum plajı, tavernaları, cafeleri, taş butik otelleriyle burada konaklamanızı da önerebiliriz, tabi ki merkeze konaklamak istemezseniz. Nisan-Eylül arası kalabalık turist kafilelerine ev sahipliği yapan yerde geceleri de hayat bir o kadar canlı. Organized bir plajdır.

 

Sakız adası gezilecek yerler - karfaz plajı sakız
Karfaz Plajı

 

 • Megas Limnionas: Karfaz’a otobüsle 5 dakikalık mesafede olan organized plaj, Karfaz kadar büyük olmasa da denizi Karfaz’dan daha sakin ve çok daha berrak. Ama tek sorun ciddi anlamda çok daha soğuk olması.

 

Sakız adası gezilecek yerler - megas limnionas
Megas Limnionas Plajı

 

 • Agia Fotia: Megas Limniona’ın güneyinde olduğu için bu plajı da aynı güne alabilirsiniz, merkezeyse 11 km uzaklıktadır. Denizi soğuk ama tertemiz ve berrak, sadece küçük çakıllarla dolu bir plaj. Organized diyebiliriz. 2 saat zaman ayırmanız yetecektir diğer plajlarla birleştirmek isterseniz. Sahilde tavernalar, cafeler ve konaklamanız için de ufak pansiyonlar var.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Agia Fotia Plajı
Agia Fotia Plajı

 

 • Agia Markella: Agia markella manastırından adını alan plaj unorganized ama denizi mükemmel, derin, soğuk ve masmavi. Kayalıkların olduğu yerde, Azize Markella babası tarafından öldürülmüş ve burada kutsal bir kayanın da olduğu bilinmektedir.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Agia Markella Manastırı
Agia Markella Manastırı

 

 • Glari Beach Chios: Sakız merkezin kuzeyine sadece 15 dakikalık bir mesafede bulunan Glari Beach Chios, yarı organized bir plaj. Minik bir drink barı var ama denize diyecek bir yorum yok. Muhteşem! Kuzey Sakız turunuzda bu plajı listenize alın.

 

Sakız adası gezilecek yerler - chios glari beach
Glari Plajı

 

 • Komi: Güney ada turunda gideceğiniz Pirgi köyüne sadece 14 dk.’lık mesafede bulunan Komi plajı, organized olmakla birlikte dalgasız, çocuklarla kesinlikle gidilesi bir plajdır. Etrafta pansiyonlar, cafe ve tavernalar, yazlıklar bulunur. Yerli ve yaancı turistin akınına uğrayan bölge aynı zamanda Emporios’a da yakındır. Güney ada turunuzda rotanızı kesinlikle bu plaja da kaydırmalısınız.

 

Sakız adası gezilecek yerler - Komi Plajı
Komi Plajı

 

4. Sakız Adası Merkez

Sakız Adası’nın merkezinde görebileceğiniz yerlere bakarsak, Vunakiu meydanında toplandığını görebilirsiniz. Toplamda 1-2 saatte sadece yürüyerek tüm tarihi yerleri gezebilmeniz mümkün. Buraları gezmek için yine merkezde bulunan otobüs terminalinde Sakız merkez haritası edinmeyi unutmayın, işiniz çok daha kolaylaşacak. Bu önemli noktaların başlıcaları:

 • Vunakiu Meydanı
 • Belediye Binası
 • Sakız Kalesi
 • Kale Meydanı
 • İliastra (Kale meydanında bir cafe)
 • Osmanlı Mezarlığı
 • Bayraklı Camii
 • Agios Georgios Kilisesi
 • Hamam
 • Agios Nikolaos Kilisesi

 

Sakız Adası’nda Sakız Üretimi 

Sakız Adası’nda yetişen sakız ürünü, dünyada benzeri olmayan ve sadece Güney Sakız Adası’nda üretilen, bir tarım ürünüdür. Sakız üretimi yapılan, bu güney köylerinin genel adı da ‘’Sakız Köyleri‘’dir.

Antik çağlardan beridir yetiştirilen sakızın, üretimi günümüzde de eskisinde olduğu gibi üretilmektedir. Sakız ağacı, 5 yaşına gelmeden ürün almanız zor. Ürünün hasadı Temmuz-Ekim ayları arasındadır.

İlk olarak ağaçların altındaki toprak temizlenir ve düz hale getirilir; sonra da ağaçların altına özel bir kireçli torak serilir ki sakız olgunlaşıp düşünce kirlenmesin, bileşimi bozulmasın.

 

Sakız adası gezilecek yerler - sakız ağaçlarına kireç sürme
Sakız Ağaçlarına Kireç Sürme İşlemi

 

Her ağaca çizme işlemi uygulanır sonrasında. Bu işleme nakış da denir. Gövdeler çizildikten sonra akan sakız maddesi toprağa düşer ve sertleşir. Damla damla akan sakızlara ise pita denir.

 

Sakız adası gezilecek yerler - sakız toplama
Sakız Ağacından Sakız Toplama İşlemi

 

Bu irili ufaklı köylüler tarafından toplanır  ve kış boyunca evlerde sabırla temizlenir ve kullanıma hazır hale getirilerek dükkanlarda satılır.

 

Sakız adası gezilecek yerler - sakız üretimi temizleme
Sakız, toplandıktan sonra temizleniyor.

 

Sakız Nerelerde Satılır?

1957’de kurulan ilk ciklet fabrikası ile çeşitli sakız ürünleri de satılmaya başlanmıştır. Tıbbi ilaçlar, kozmetik ürünler, gıda ürünleri, içki gibi ürünlerin içinde de sakız vardır. Diğer alanlar ise şöyledir:

 • Genel cerrahi alanında (doğal dikiş ürünlerinin üretiminde)
 • Parfüm endüstrisinde
 • Diş doktorluğu alanında (diş macununda ve dolgu yapımında)
 •  Kozmetiklerde (yüz ve vucut bakımında)
 • Pastacılıkta
 • Mutfak ve aşçılık alanında (baharatlarda)
 • Tıp ve eczacılık alanında (mide ülserine karşı)

Yapmadan Dönmeyin

 • Reçelci Rena’dan güzelce bir sakız alışverişi yapmadan (özellikle sakız reçeli almadan),
 • Minik sakız tanelerinden almadan,
 • Sakız üretilen tarlaları gezmeden,
 • Cam gibi berrak plajlarında yüzmeden,
 • Orta Çağdan kalma köylerini ziyaret etmeden,
 • Merkeze 2 dakikalık mesafedeki yel değirmenlerine gitmeden,
 • Sakızlı dondurmasını yemeden
 • Tavernalarında balık yemeden ve uzo içmeden,
 • Gece hayatının kalbi oln merkezdeki mekanlarda takılmadan dönmeyin

 

Pratik Öneriler

 • Aslında araç kiralıyorsanız bu önerimiz size değil ama uygun bir gezi planı yapalım isterseniz merkezde bulunan otobüs terminalinden günlük otobüs biletinizi alın ve gün boyunca keşfetmenin zevkine varın.
 • Gezinizi kuzey ve güney olmak üzere 2’ye ayırın.
 • Yollar çok engebeli olduğu için kesinlikle aracınızı yavaş kullanın.
 • Detaylı şekilde gezmek ve plajlarına da gitmek isterseniz 3-4 gün ayırmanızı tavsiye ederiz.
 • Mutlaka merkezde konaklayın, merkezdeki mekanlar akşam yemeği ve bir şeyler içmek için çok iyi. Daha uzaklarda konaklarsanız hem gece hayatını kaçırmış olursunuz, hem de gece merkezden konakladığınız yere dar yolları kullanarak gitmek tehlikeli olabilir.
 • Plajlar, şezlong ve şemsiye kullanımı ücretsiz, bizdekinin aksine. O konuda rahat olun. Deniz molası verdiğinizde alın boz gibi soğuk içeceğinizi elinize, hem hizmete katkınız olsun hem de anın keyfini çıkarın.
 • Sakız adası ucuz mu diye sorarsanız, o tarihlerdeki Türkiye kıyılarına oranla tartışmasız ucuz. Plajlarda yüzmek ücretsiz, Grek salata, tost gibi alternatifler 3-5 Euro arası değişirken çay, kahve 1 – 1,5 Euro gibi fiyatlarda.
 • Merkeze gelirsek, Remezzo adlı restoranın 2.katındaki balkonun müptelası olacaksınız. Manzara muhteşem, limana yanaşan transatlantik gemilerini izlemek, denizden gelen meltemle serinlemek ve Remezzo’nun harika yemeklerinin tadına bakmak Sakız’ı daha da anlamlı kılacaktır. Fiyatlara gelirsek, Türkiye ile kıyasladığımızda uygun, uygun ve kesinlikle uygun.

Son olarak; sakız reçeliyle ne yapabilirsiniz? İşte farklı tarifler:

 1. Sakız reçelini sıcak suda eriterek direkt içebilirsiniz. 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı reçel koyun ve için.
 2.  Bir cezveye 1 tatlı kaşığı sakız reçeli koyun, cezveye 1 bardak kadar su koyun (cezvenin tamamı dolacak şekilde) ve kısık ateşte reçelin erimesini bekleyin (2-3 dakikada işlem tamam). Üstüne kuru kahve, dibek kahvesi ya da sevdiğiniz bir kahve çeşidini koyun ve 1 dakika kadar karıştırın. Ateşten alın ve kahve kupanıza dökün. Afiyet olsun.
 3. Tatlı yapımı: Marketten aldığınız standart muhallebiye, 2-3 sakız tanesini döverek koyun ve pişme esnasında eridiğinde emin olun. Muhallebinizin uzayarak enfes bir kıvam oluşturduğunu göreceksiniz.

  Ayrıcaaa, bitmedi! 🙂 Sakız adası gezilecek yerler ile ilgili durmakesfet de onu da okuyabilirsiniz 🙂

Benzer Yazılar

One thought on “Sakız Adası Gezilecek Yerler -Sakız Adası Plajları

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!