Anasayfa > Haberler > Gezi > OHAL’in Gezginlere ve Turizme Etkileri Nelerdir? Ohal olunca ne olur?

OHAL’in Gezginlere ve Turizme Etkileri Nelerdir? Ohal olunca ne olur?

olağanüstü hal gezginlere tavsiyeler

OHAL’in yurt dışı seyahat, OHAL’de yurt dışına çıkış nasıl olacak? Ohal olunca ne olur

Son günlerde yaşanan darbe girişimi olayları neticesinde 20 Temmuz 2016 tarihinde ülkemiz genelinde 3 ay sürecek OHAL ilan edildi. Bir anda herkesin google’a başvurmasıyla, OHAL de neymiş, sıkı yönetim miymiş, yoksa uçak biletimiz yandı mı gibi bir sürü soru işareti oluştu beyinlerde. Bilen bilmeyen herkes bir yorum yaptı. Gezitta’nın oluşturduğu aşağıdaki listeye bir göz atabilirsiniz; gezginler, iş amaçlı yurt dışına gidecekler, eğitim için gidecekler acaba gidebilecek mi ve yurda dönüş yapabilecekler mi? Fransa’da şu anda OHAL var, hem de 8 aydır. Nice’teki saldırı sonrası OHAL daha da uzatıldı. Alınan önlemlere karşın siz de tedbiri elden bırakmazsanız sıkıntı yaşamazsınız. İşte sizlere faydası olabilecek, alınan güvenlik önlemlerine göre sizin almanız gereken önlemler şunlardır:

 

OHAL nedir? Olağanüstü Hal nedir? Yasada nasıl geçiyor?

 

o

TURSAB da OHAL ile ilgili bir duyuru metni yayımladı. Buna göre, insanlar gündelik yaşamlarına devam edebilir, herhangi bir kısıtlama yapılmayacaktır ve ülkemize gireceklerin de hiçbir şekilde etkilenmeyeceği şeklindedir.

Seyahate Çıkacaklara Tavsiyeler

ohal türkiye

1.Öncelikle, havalimanına çok ama çok erken gitmeye dikkat edin. Malum, bu sıra oluşan kuyruklar çok ama çok uzun ve denetim de üst seviyede olunca uçağınızı aman kaçırmayın. Bu madde hem yurt dışı çıkışı yapacaklar, hem de yurt içi seyahat edecekler için.

2.Zamandan çalmamak adına, check-in işlemlerinizi önceden yaptırın ve harç pulunuzun ücretini önceden bir bankaya yatırmış olun ki, en azından bunlar için ekstra sıra beklemeyin.

3.Çok gerekli değilse, el bagajıyla gitmeye çalışın, kiosklardan alacağınız biletle de direkt pasaporta gidebilirsiniz.Tabi, bu kısa süreli seyahatler için geçerli ancak, daha uzun olanlar için mümkün olmayabilir.

4. Tabi yurt dışına çıkışı sadece uçakla yapanlar için değil, feribotla bir Yunan adası’na da gidiyor olabilir ya da aracınızla sınırdan geçiş de yapıyor olabilirsiniz. Tüm kurallar, her türlü geçişiniz için de geçerlidir.

5. Yurt dışındaki pasaport kontrolünden geçerken eskisine göre daha fazla ayrımcılık yapılıyor olabilir; sinirlenmeden soğukkanlı şekilde görevli memurun sorularına cevap verin. Evet Türk vatandaşların örneğin Almanya’ya giderken parmak izi alınıyor, ama diğerleri elini kolunu sallayarak geçiyor. Şimdiki tepkileri ne olacak, daha iyisinin olacağını düşünmüyoruz. O yüzden siz gayet olumlu şekilde davranın ve gaza gelmeyin.Sadece Avrupa’ya giderken değil, diğer tüm ülkelere çıkışlarda daha farkı denetimlerle ve memurların ahiret sorularıyla karşılaşabilirsiniz.

6.Yurt dışında “ülkenizde neler oluyor” gibi imalı sorular gelirse hemen gaza gelip savaş açmayın, soğukkanlı ve makul cevaplar verin. Dün dünyada yaşanan terör gibi insanlık dışı olaylar her gün hepimizin başına gelebilir, kimse unutmasın. Taşkınlık, gaza getirme gibi olaylardan uzak durun. Unutmayın bunu ve sağ duyulu davranın.

6.Yeşil pasaportu olanların (memurlar vb gibi) geçenlerde görev başına çağırıldığını hepimiz biliyoruz. Onlar için de havalimanlarında, çok daha detaylı denetimler yapılıyor. Mesela, çalıştığı yerden çıkış izni alması gerekiyor, emekliyse emeklilik belgesini ya da emeklilik kartını yanında bulundurması şart. Eşinden dolayı yeşil pasaportlu ise (eşi doktor kendisi özel sektör çalışanı ise) eşinin iş yerinden alacağı izin belgesi ile çıkabilirler. Eşi emekli ise ve ondan dolayı yeşil pasaportlu ise (emekli doktorun eşi) emekli oldukları kurumdan alacakları izin belgesi ile çıkabilirler.

7.Özel sektörde çalışıyorsanız, sizin de 4A hizmet döküm belgenizi yanında bulundurmanız şart. Vize başvurusu yaparken vize memuruna verdiğiniz döküm var ya, işte o. Böylece, evet ben şu anda çalışıyorum imajı vermiş oluyorsunuz.

8. Havayolu şirketlerinin uçuş planlarını takip edin, iptal ettirmek istediğiniz biletler varsa böyle bir süreçte kolaylıkla iptal edebilirsiniz unutmayın. Aynı zamanda farklı bir tarihe de aldırabilirsiniz. Bunu havayolu şirketinizle görüşün, kendi uçuşunuzu da kontrol edin. Herhangi bir nedenden dolayı iptal edilmiş olmasın.

9. Yurt içi seyahat edecekler yine yukarıda saydığımız kurallara önem göstermeli; örneğin kimlik belgelerinizin yanınızda bulunması, havalimanına ya da otobüsle gidiyorsanız gara daha erken gelin. Kimlik vb kontrolleri yapan görevli memurlara itiraz etmeden, galeyana gelmeden sakince cevaplar verin. Herkesin tansiyonu yüksekken ve bu denli yoğun çalışıyorken bir de siz tuz biber olmayın. Çıkacağınız tatili düşünün ve relax olmaya çalışın. Gittiğiniz yer nasılsa yurt içi, yani sizden birileri olacak ama siz yine de gittiğiniz yerde sağlıklı bir tatil yapın. Kimseyle kötü olmayın, gereksiz yere tepki çekmeyin. OHAL durumunda, en ufak mahalle kavgası bile göze batabilir. Tedbirinizi elden bırakmayın.

10. Öğrencilerin durumuna gelirsek, yukarıdaki maddeler onlar için de geçerli. Yüksek eğitim (master ya da doktora) ve Erasmus gibi değişim programlarına gidecekler için de ekstra bir durum söz konusu değil. Mevcut evrakları dışında pasaportlarının türüne göre yanlarındaki zorunlu evrakları bulundurmaları yeterli olacaktır. (çalışıyor ise çalıştığı kurumdan izin, 4A hizmet belgesi gibi)

Benzer Yazılar

2 thoughts on “OHAL’in Gezginlere ve Turizme Etkileri Nelerdir? Ohal olunca ne olur?

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!