Anasayfa > Keşif > Dünyanın En İlginç 3 Kaya Oluşumu

Dünyanın En İlginç 3 Kaya Oluşumu

chilin rock formations at china

Dünyadaki en güzel manzaraya sahip kaya oluşumlarımdan 3 tanesini sizler için yazdık.

1. Chilin, Kaya Ormanı

Şilin Kaya ormanı

Çin yakınlarında bulunan Chilin’de (başkent Kunming’den 120 m uzaklıkta) çok ilginç bir yapılanmayla oluşmuş kayalık orman bulunmaktadır. Kayalık oluşumları, büyük ve uzun ağaçlar gibi her sene büyürler. 2007’den beridir, bu orman UNESCO Dünya Mirası Listesindedir. Bu nedenle de kanunlarla korunma altına alınmıştır. Jeologlara göre 270 yaşında olan bu oluşumlar, dünyanın birçok yerinden turistin ilgisini çekmektedir. Bu kaya ormanı 7 bölgeye ayrılmaktadır: Büyük ve Küçük aş Kayalıkları, Naigu Taş Ormanı, Zhiyun Mağarası, Chang, Yue Gölü, Dadie Şlalesi ve Qifeng Mağarası.

 

 

 

2. Kayalık Şelalesi Litlanesfoss

Litlanesfoss şelalesi İzlanda

İzlanda’da bulunan Litlanesfoss şelalesi, sanki bu dünyada değil gibi, inanılmaz bir görüntüye sahip. Litlanesfoss, bu özelliğiyle tam bir turistik yer olmuş. Şelale, muhteşem kare sütunlarla çevrili ve turistik bir bölge.

Eski zamanlarda, bu alanda bir volkan patlaması yaşanmış ve akan lavlar soğudukça bu kaya oluşumları meydana gelmiş. Manzara, 60 yıl önce şekil almaya başlamış, bazalt magma tabakasının tam da soğumaya başladığı zaman.

 

 

3. Kayalık Plajları – Organlar (Los Organos)

Los Organos, Kanarya Adaları’ndan birisi olan La Gomera adasından inanılmaz güzel bir bazalt manzarasına sahiptir. Bu oluşumun yükseliği 800 metre ve genişliği 200 metredir.

los organos rocks

Falezlere “organ” denmesinin nedeni bu oluşumların organa benzemesindendir. 2.sırada yazdığımız Litlanesfoss şelalesindeki kaya oluşumuna benzemektedir. Büyük bir volkan patlamasının ardından lavların soğuyarak bu büyük kaya duvarını oluşturması sonrasında oluşmuştur.

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!