Anasayfa > Keşif > Yakamoz misali karanlıkta parlayan en güzel denizler

Yakamoz misali karanlıkta parlayan en güzel denizler

fosforlu deniz

Yakamoz ne demek?

Yakamoz nedir? Yakamoz uyarıldığında denizin parlamasına neden olan bir tür biyolüminenans özellik gösteren bakteridir. Mükemmel tonları ile yakamoz insanları cezbeder ve mavi ve neon ışığı gibi bir renk ile insanların denizin önünde kilitlenmesini sağlar. Yakomoz etkisi kıyıda daha belirgin olup dalgaların şiddetlendiği noktalarda hızlıca oluşup kaybolurlar. Deniz üzerinde ilerlediğinizde bıçak gibi denizi kesen tekne çevresinde de bu biyolüminenans özellik gösteren bakteriler kümelenerek yakamoz oluşuna neden olurlar.

parlayan plaj

Karanlıkta parlayan en güzel denizler nerelerdedir?

En güzel parlama etkisi Maldiv adalarının sahillerinde gecenin karanlığında izlenir. Burada bulunan bakteriler dalganın etkisiyle ve gökteki yıldızlarının ışığının denizin üstüne düşmesiyle gökyüzünü sanki denizde gibi görürsünüz. Maldivlerin mercan adalarından biri olan Vaadhoo plajında bu bahsettiğimiz denizde gökyüzü etkisini gözlemleyebilirsiniz.

yakamoz parlayan deniz

Yakamoz oluşumu sağlayan en yaygın bakteri Noctilucales adıyla bilinen bir planktondur. Bu bakteri simbiotik olarak yeşil alg de içerebilir ve uyarılma ile mikroflaş etkisiyle yakamoz oluşumunu sağlarlar.

Parlama etkisi genelde bahar sonu ve yazın Hint okyanusunun kuzey batısı ve Endonezya arasındaki bölgede gözlemlenir. Yakamoz etkisinin Vibrio harveji adlı bakteri tarafından Arap denizinde de görüldüğü iddia edilmektedir.

Aşağıdaki videoda parlayan sahilleri izleyebilirsiniz.

Karanlıkta parlayan kırmızı renkli deniz – Kızıl gelgit

Algler denizde gerçekleşen diğer bir karanlıkta parlama olayından sorumludur. Yılın belli evrelerinde tomucuklanan Algler okyanus suyunun doygunluğa ulaşmasıyla suyun rengini değişik alg türlerine göre kırmızı, mavi, yeşil, kahverengi veya pembe olmasına neden olurlar.

kızıl gelgit kaliforniya

Görsel şölen gün içerisinde mükemmel bir hal almaktadır. Hatta bazı Alg türleri kan kırmızısı renginde bile olabilmektedir. Uzmanlar Alglerin yoğun olduğu ve renk değişimi gözlenen sularda denize girilmesini tavsiye etmiyorlar. Suyun bu kısmında oksijenin tükenmiş olması deriye zararlı etkileri olabilmektedir. Bu denizlerde yüksek amonyak konsantrasyonundan ötürü kaşıntı, tahriş ve leke oluşumu olabilmektedir.

kizil gelgit sahil

Gün batımı sırasında ve sonrasında Alglerin yoğun olduğu bu renkli denizlerde dalgalar sanki neon ışığı gibi parlama etkisi göstermektedirler. Gün içerisinde denize renk veren Alg gün sonunda denizin karanlıkta parlamasına neden olmaktadır. Bu etkiyi oluşturan Alg çeşidi Lingulodinium polyedrum’dur. Ağustos sonuna doğru tomurcuklanan bu Algler denizi renklendirip gece de parlamasına neden olurlar.

yakamoz dalgalar

Kızıl gelgit nerelerdedir ?

Kızıl gelgit San Diego sahilinde veya Avustralya’da Sydney sahilinde görülebilir. Bu yerlere ek olarak Atlantik okyanusunun batı sahillerinde ve Pasifik okyanusunun doğu sahillerinde de görülebilir. Kızıl gelgit etkisi birkaç ay sürebilir. Kızıl gelgiti izlemek için en iyi zaman dilimi yaz sonudur.

san diego yakamoz

 

Kırmızı deniz üzerinde yakamoz sörfü

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!