Anasayfa > Dünyanın En... > Araçların Giremediği Yakınımızdaki En Güzel 6 Ada

Araçların Giremediği Yakınımızdaki En Güzel 6 Ada

hidra adası

Araç egzozu, motor sesi derken hepimizin şehir gürültüsünden kaçtığı kesin. Ya peki adalar, çoğu adada da durum maalesef aynı. İşte bu yazı tam da sessizlik arayanlar için… Bu adalarda motorlu araba yok, gürültü patırtı yok, tam bir sessizlik hakim. İşte dünya üzerinde bulunan, motorlu araçların giremediği 6 adayı sizler için listeledik:

1. Hydra Adası (İdra Adası): Üzerinde çivi bile çakılmasına izin verilmeyen adada motorlu taşıtların girişi yasaktır ama dar sokaklarında sevimli eşeklere rastlayabilirsiniz. Atina üzerinden gelecek olursanız feribot ile 2 saatlik bir yolculukla hydra adasına ulaşabilirsiniz. Hidra adası merkezinde Hydra kalesini ve surlarını, Deniz Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Adanın merkezine doğru doğu tarafında bulunan Mandrake plajına giderek deniz keyfini tadabilirsiniz. Bir diğer yüzebileceğiniz plaj merkezin batısında bulunan Molos köyündeki  Molos plajı. Adanın kuzeydoğu taraflarında yolları olmayan kiliseler mevcut. Trekking tutkunları için motorlu taşıtların bulunmadığı bu adanın son derece cazip olduğunu düşünüyoruz.

2. La Graciosa Adası, Kanarya adaları (Canary islands): Kanarya adalarından biri olan bu küçük ada İspanya’ya bağlıdır. Ada üzerinde yol bulunmuyor ve doğal olarak motorlu taşıt yok. Atlantik okyanusunda bulunan ada mükemmel balık restoranları ve hayranlık uyandıran plajları mevcut. Bisiklet ve tırmanış için en ideal yerlerden, fakat dinlenme amacıyla gölge aradığınızda zorlanabilirsiniz. Adanın güneyindeki La Francesa plajı denize girebileceğiniz en güzel nokta. Buranın batısında bulunan krater denizle birleşerek görsel bir şölen oluşturuyor. Son olarak adanın kuzeyindeki Las Conchas plajı geniş sarı kumlu plajı ve hemen arkasında yükselen devasa krater ile sizi büyüleyecek.

 

kanarya adaları la graciosa
Graciosa krater kenarındaki plaj Kanarya Adaları

 

3. Marettimo Adası, İtalya: Marettimo adasında yerleşim tek bir yerde bulunmaktadır. Küçük bir alanı kaplayan bu merkezde taşıt olmaması akla mantıklı gelmiyor mu? Ada, genel olarak yüksek dağlar ve tepelerden oluşuyor bu yüzden adanın bir yerinden diğerine ulaşım neredeyse imkansız. Hiking tutkunları için çetin bir kulvar Marettimo adası. Bunun yanında adanın kuzeyinde eski bir kale bulabilirsiniz, fakat tabi ki yolu yok, ama ulaşımı teknelerle sağlayabilirsiniz.

 

marettimo island
Marettimo Adası İtalya

 

marettimo adası italya
Marettimo Aadası eski kale trekking

 

4. Lopud Adası, Hırvatistan: Dubrovnik’ten 50 dakikalık bir feribot yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Lopud adası (lopud island), son dereceli huzurlu bir adadır. Ada üzerinde motorlu taşıt yok ve sadece bir yerleşim mevcut. Adanın merkezi kuzeyde bulunuyor. Burada denize girebilir veya güzel bir balık ziyafeti çekebilirsiniz. Adanın güneyinde bulunan Sunj plajını da sakin bir ortamda denize girmek istiyorsanız ziyaret edebilirsiniz.

 

lopud island
Lopud Adası Hırvatistan

 

5. İle de Porquerolles Adası, Fransa: Fransız Rivierası genelde huzurlu bir yerdir, ama motorlu taşıtların bulunmadığı İle de Porquerolles adasını (porquerolles island) görünce esas huzurun burada olduğunu düşüneceksiniz. Ada Fransa’nın güneyindeki Marsilya’ya 50 km mesafede bulunuyor. Merkezindeki marinası ve neredeyse her tarafında bulunan onlarca plajı ile hem kafa dinleyecek hem de bol bol keyif alacaksınız. Merkezin doğusunda eski kale de ziyaret etmeniz için sizi bekliyor olacak.

 

Porquerolles island
Porquerolles Adası Fransa

 

6. Prens Adaları, İstanbul, Türkiye: Evet İstanbul’dan feribotlarla geçebildiğimiz Prens adalarında da motorlu taşıtlar yok (birkaç istisna dışında tabi ki). İstanbul’un kirli havasından kilometrelerce uzakta bu huzurlu adalarda vakit geçirmek için haftasonlarını kollamıyor muyuz? Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada ve Sedef adası içerisinde yerleşim olan Prens adaları olarak bildiğimiz adalardır. Denize girmek, piknik yapmak, fayton keyfi yapmak veya araba sesinden ve kornalarından uzak huzurlu bir akşam yemeği yemek için bu adalara gelebilirsiniz.

 

büyükada istanbul
Fayton Prens Adaları İstanbul

Benzer Yazılar

One thought on “Araçların Giremediği Yakınımızdaki En Güzel 6 Ada

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!