Anasayfa > Haberler > Gezi > Karadeniz’de ada var mı ? Karadeniz Adaları

Karadeniz’de ada var mı ? Karadeniz Adaları

Karadenizde ada - Sacalin adası Sacalin lagün

Karadeniz’de ada var mı sorusuna net bir cevabı olan var mı ? Marmara Denizinde, Ege Denizinde veya Akdeniz’de sayısız ada sayabiliyoruz. Fakat, bu denizler kadar büyük olan Karadeniz için neden aklımıza ada ismi gelmiyor. Bu sorunun cevabını sizin için araştırdık ve Karadeniz adalarını sizin için derledik.

Karadeniz Adaları

Karadeniz 8000 km üzerinde bir kıyı şeridine sahip ve Karadeniz kıyı şeridinin büyük bir kısmının Türkiye’de olduğunu biliyoruz. 461 bin kilometre kare kaplayan Karadeniz üzerinde aslında onlarca ada bulunmaktadır. Hatta ülkemizde de 3 adet Karadeniz adası mevcuttur. İşte Karadeniz’de ada var mı sorunuza cevaben tüm Karadeniz adaları listemiz.

1. Giresun Adası – Türkiye

Karadeniz’de Türkiye’ye ait olan ada, Kefken adası ile birlikte Karadeniz’deki Türkiye’nin 2 adasından birisidir. 2015 yılında yapılan çalışmalar ve girişimler sayesinde “Altın Post” adındaki yat turları ile ulaşılabilen ada, hem doğal güzellikleri hem de mitolojik tarihi ile öne çıkmaktadır. Bu turlar, adını, Herkül’ün Altın Post seferinden almaktadır. Giresun şehrine gitmişken, doğal ve arkeolojik sit olanı olan adaya uğramamak olmaz. Tarih boyunca Areas, Area, Aria, Areionesos, Chalceritis, Island of Birds, Aretias, Puga ve şimdiki ismi Giresun Adası ile anılmıştır.

Karadeniz Adaları - Giresun adası - Türkiye
Giresun Adası

Cenevizliler, Venedikliler için gemi sığınağı olduktan sonra Roma ve Pontus hakimiyetine girmiş, en son da Osmanlı Devleti hakimiyetine girdikten sonra günümüze kadar gelmiştir. Doğal güzelliklerine bakarsak, 71 tür doğal otsu ve odunsu bitki türünün olduğunu söyleyebiliriz. 2.derece sit alanı olan adaya günübirlik teknelerle gelebilir, piknik yapabilir, mitolojik çağlara ait kalıntıları görebilir ve anlatılan efsaneleri dinleyebilirsiniz.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra etkileyici efsanelere de ev sahipliği yapan ada ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz  Doğada Doğaçla’nın videosunu izleyebilirsiniz.

2. Kefken Adası – Türkiye

Kocaeli’de bulunan ada üzerinde insan yaşayan Karadeniz’deki tek Türk adasıdır. Adaya ulaşım Cebeci semtinden teknelerle sağlanmakta olup çevresinde Kefken plajı, Cebeci plajı ve Kerpe plajı gibi yoğun turist çeken yerler bulunmaktadır. Eğer buralara yolunuz düşerse Kefken Adasına uğramadan gitmeyin. Ada üzerinden Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılara rastlamak mümkün. Ceneviz kalesi surlar ve su kuyuları bu dönemlerden günümüze kalabilen eserler olarak bulunmaktadır. Adada bulunan 40 civarındaki su kuyusu sarnıç yöntemiyle yağmur suyu biriktirmek için Cenevizliler tarafından yapılmıştır. Ada civarında dalış ve zıpkınla balık avı  (levrek ve kefal) yaygındır. Ada üzerinde 1879 yılında inşa edilmiş bir deniz feneri de bulunmaktadır.

 

Karadeniz Adaları - Kefken Adası - Türkiye
Kefken Adası

 

3. Sacalin Adası – Romanya

Sacalin lagününün oluşmasını sağlayan bu ada Romanya’da Tuna nehri deltasında bulunmaktadır. Sfantu Gheorghe kasabasından bu noktaya teknelerle ulaşabilirsiniz. Ada bir yay şeklinde batıya doğru uzanıyor. Aslında bu oluşan ada ve lagün belki on binlerce yıldır Tuna nehrinin taşıdığı alüvyonlar sayesinde oluşmuş. Yola çıktığınız Sfantu Gheorghe kasabası bile eskiden denizin bir parçasıymış toprak birikmesi kilometrelerce yeni alan oluşmasını sağlamış. Sacalin adasındaki gezinizde, Sacalin lagününde bulunan kuşları fotoğraflayabilirsiniz veya balık meraklısı iseniz bu eşsiz fırsatı değerlendirebilirsiniz.

4. Yılan Adası (Snake island) – Ukrayna

Ukrayna ve Romanya sınırında bulunan bu küçük adada 2007 yılından sonra yerleşilmeye başlanmış ve günümüzde 100’ün üzerinde bir nüfusa sahiptir. Adada Rusya tarafından yapılan 170 yıllık bir fener de bulunmaktadır. Ada Yunanlılar zamanından kalma kalıntıları da barındırmaktadır. Hatta Truva savaşından tanıdığımız Aşil’den kalanların burada bir tapınağa gömüldüğü söylenmektedir.

 

Karadeniz Adaları - Yılan adası ukrayna
Snake island – Yılan adası

 

5. Pirezin Adası (Berezan Adası) – Ukrayna

Ukrayna’ya bağlı bu adada yerleşim bulunmuyor. Fakat, Rusya’nın tarihi ile ilgili çok büyük bir öneme sahip. 1905 ayaklanmalarında Rus Krallığına baş kaldıran Pyotr Schmidt bu ada üzerinde idam edilmiş ve Rusya’da güçlerin el değiştirmesinden sonra bu ada üzerinde Pyotr Schmidt adına bir anıt yapılmıştır. Ada eski bir Yunan kolonisi olduğundan ada üzerinde birçok antik kalıntıya rastlamanız mümkün.

 

Karadeniz Adaları - Berezan adası - Pirezen adası
Berezan Adası Ukrayna

 

6. Dzharylhach Adası – Ukrayna

Ukrayna’nın Herson (Kherson) oblastında bulunan ve milli park olarak korunan bu ada üzerinde yaban domuzundan geyiğe birçok yaban hayvanı görebilirsiniz. Doğal hayatı iliklerinizde hissedebileceğiniz bu ada üzerinde Gustave Eiffel tarafından tasarlanan deniz fenerini de görebilirsiniz. Adanın kilometrelerce uzunluktaki sahilinde gezebilir veya değişik deniz ürünlerini ve balıklarını tutarak maceraya balıklama dalabilirsiniz.

 

Karadeniz Adaları - Dzharylhach Adası
Dzharylhach Adası Ukrayna – milli park

 

7. St. Thomas Adası – Bulgaristan

Ropotamo Doğal Rezervi bölgesinde bulunan St. Thomas adası üzerinde bir zamanlar bulunan kilise yüzünden bu adı almıştır. Diğer bilinen ismi ada üzerinde bulunan ve balıklarla beslenen su yılanından gelmektedir.

 

Karadeniz Adaları - Karadenizde ada - St Thomas
St Thomas Adası

 

8. St. Anastasia Adası – Bulgaristan

Chernomorets ili civarında olan ada Bulgaristan’ın tek yerleşik adasıdır.  Burgaz’dan teknelerle günübirlik ulaşımın sağlanabildiği ada üzerinde deniz feneri, kilise, müze gibi gezebileceğiniz noktalar mevcut. Ada üzerinde birçok aktivite yapmanız mümkün. Hatta ada üzerinde düğün organizasyonu bile yapabilirsiniz. Ada üzerinde konaklama 80-150 lira civarında olup konaklamanızı konuk evi veya manastırda yapabiliyorsunuz.

 

Karadeniz Adaları - St. Anastasia Adası - Bulgaristan
St. Anastasia Adası Bulgaristan

 

9. St. İvan Adası ve St. Peter Adası – Bulgaristan

Bulgaristan’da bulunan diğer Karadeniz adaları St. İvan ve St. Peter adalarıdır. Sozopol kasabasından 1 km açıklıkta bulunan bu iki komşu ada üzerinde Yahya Peygamber’in mezarının bulunduğu düşünülmektedir. St. John the Baptist (Yahya Peygamber) manastırının kalıntıları adanın güneyinde bulunmaktadır. St. Peter adası ise diğer adanın hemen doğusunda bulunuyor ve Kuş adası olarak da bilinmektedir.

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!