Anasayfa > Haberler > Gezi > Hamilelikte Uçak Yolculuğu ve Riskleri

Hamilelikte Uçak Yolculuğu ve Riskleri

Hamilelikte Uçağa Binmek

Hele ki gezgin biriyseniz, bebeğinizi karnınızda kanguru gibi taşımak ve henüz doğmadan sizinle her yer gelsin istiyorsanız, bu yazımız tam size göre. Bildiğimiz riskler, risk sandığımız ama aslında güvenli olan şeyler ve aslında güvenli sandığımız ama riskli olan konuları sizin için derledik. Doktorların, hamile bayanlar için dile getirdiği önerileri ve bu konudaki bilgileri şöyle sırlayabiliriz.

Hamileleler Uçağa Binebilir mi? Hamileyken Uçağa Binilir mi?

1.Hamilelikte yolculuk, uçak yolculuğu %100 güvenli değildir; ama size önerimiz eğer uçağa binmek ve uçakla seyahat etmek isterseniz 1. ya da 2.trimesterde yani 27.haftaya kadar olan dönemde seyahat planlarınızı yapmanız. 3. timesterde, hem doğumun yaklaşmış olması, hem de vücut ağırlığınız artmış olacağı için mümkün olduğunca daha stabil olmanız.

2. Hamileyken uçağa binmek: Tıbbi risk taşımıyorsanız, ikiz ya da üçüz bebeklere hamile değilseniz, daha önceden erken doğum yapmadıysanız ya da erken doğum riskiniz yoksa 3.trimesterde de seyahat edebilirsiniz hem de 36.haftaya kadar. Düşük tehdidi (kanama riski gibi durumlar varsa), erken doğum riski (şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi durumlarda) doktorunuz size bu risklerden bahsedecektir. Özellikle yurt dışında doğum düşünüyorsanız bu dönemde 36.haftaya seyahat edebilirsiniz.

3. THY’nin hamileler için yayınladığı bildiriye gelirsek:

 • Değerli anne adayı yolcularımız, daha rahat ve güvenli bir yolculuk geçirmek için lütfen aşağıdaki kurallara dikkat ediniz.
  • Yirmi sekiz haftalarını (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolcularımızdan seyahat için herhangi bir rapor istenmez.
  • Tek bebeğe hamile olan yolcularımız, 28. haftanın başından 35. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz altı hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.
  • İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcularımız ise 28. haftanın başından 31. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz iki hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.
  • Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olamaz.
  • Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.
  • Raporun dili İngilizce veya Türkçe olmalıdır.

4. 36.haftadan sonra havayolu şirketleri hamile kadının yolculuğuna sıcak bakmamaktadır. Çünkü havadayken doğum olabilir, olası bir doğum durumunda anne ve bebek sağlığı tehlikeye girebilir.

 

Hamilelikte Uçuş
Hamilelikte Uçuş

 

5. Kötü bir sürpriz yaşamak istemiyorsanız, bu kurallara dikkat edin. Çünkü bilet alırken acenta size hamile olup olmadığınızı ya da beklenen doğum tarihinizin ne zaman olduğunu sormaz. Havayolu şirketinin sizi kapı girişinde uçağa almama hakkı vardır.

6. Doktordan alacağınız raporda, özellikle 72 saat içinde doğumun başlayabileceğine dair herhangi bir bulguya rastlamadığını özellikle belirtmesi şarttır. Uçakta doğum riski, gideceğiniz yerde doğum riski gibi durumlar varsa zaten doktor size bu raporu vermeyecektir. gebelikte yolculuk yapabileceğinize doktorunuz karar verecektir.

7. Bu arada hangi hava yoluyla gidiyorsanız, o hava yolunun politikasını özellikle inceleyin ve rezervasyon ya da bilet alım işlemi yapmadan tüm detaylardan emin olun.

8. Aslında, uçak bileti almadan iç sesinizi dinlemeniz de faydalı olacaktır. “Ben bunu başarabilecek miyim?” sorusunu kendinize sormanız gerekir. Çünkü, uçak yolculuğu stresli olabilir, koltuklar rahatsız olabilir ve uçuş süresine bağlı olarak da vücudunuz tüm bunlardan negatif yönde etkilenebilir.

9. Gideceğiniz yer özellikle yurt dışıysa, o ülkenin şartlarını, acil bir durum olduğunda ve doğumun gerçekleşmesi gerektiği durumlar için neler yapabileceğinize bakın. Önceden araştırın ki maddi ve manevi yönden kötü bir sürprizle karşılaşmayın.

10. Kısacası hamilelikte seyahat her ne kadar riskli de olsa, erken doğum belirtileri belirtileri yoksa doktorun izniyle yurt dışına ya da yurt içinde herhangi bir yere gidebilirsiniz. Hamileyken uçağa binmek sizi korkutmasın.

11. Hamilelikte, uçağa binmeden önce nelerle karşılaşabilirsiniz? Güvenlik kapıları, dedektörler X ışını ile çalışmazlar. Bu nedenle bu kapılardan güvenle geçebilirsiniz.

12. En çok sorulan soru da, kabin basıncı karnınızda bebeğe zarar verir mi sorusudur. Yapılan araştırmalara göre kabin basıncının bebeğe bir zararı yoktur. Uçaktaki kabin basıncının belli seviyede tutulması yasal bir zorunluluktur. Asıl sorun, kabin basıncı olmayan küçük uçaklarda oksijen de yeterli olmayacağı için bebek ve sizin sağlığınız tehlikeye girebilir. Bu arada, iniş kalkışlarda sakız çiğneyerek olası basınç problemine karşı da kendinizi ve bebeğinizi koruyabilirsiniz.

13. Uçakta nelere dikkat etmelisiniz? 2 saatte bir kan dolaşımınız iyileşsin diye ayağa kalkıp yürüyebilir, germe egzersizleri yapabilirsiniz. Uzun süreli oturmak kan dolaşımınıza zarar verecektir.

14. Koltuk seçimi: Acil çıkış kapısı olan bölümler daha geniş olduğu için buraları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda mutlaka emniyet kemerinizi de karnınızı sıkmayacak şekilde takmanız gerekir.

15. Gebelikte yolculuk kolay değil ama kendinizce de bazı önlemler alabilirsiniz. Oturur pozisyondayken, bacaklarınızı gerdirebilir, ayak bileklerinizi sağa ve sola çevirebilir, parmaklarınızı açıp kapatabilirsiniz. Uzun süreli oturma varis riskini arttırabilir. Bu yüzden doktorunuza danışarak varis çorabı giyebilirsiniz. Ayrıca, ayağınızı yukarı kaldırmak (alına destek koyarak), ayakkabınızı çıkarıp terlik giymek şişliklerin oluşmasına da engel olabilir.

16. Alternatif yöntemler: Uçak yolculuğu ile daha kısa sürede ama daha kısıtlı hareket kabiliyeti ile yolculuk ederken tren, deniz otobüsü ile daha serbest hareket ama daha uzun saatler yolculuk yapabilirsiniz. Otobüs her açıdan konforsuz olduğu için hiç tercih etmeyin. Ama zorunluysa uçakta uyguladığıı benzer yöntemleri burada da uygulayabilirsiniz. Molalarda bol bol yürüyebilir, bol bol su içebilirsiniz.

17. Uçakta erken doğum olursa:  Pilot uçağı başka bir yere yönlendirmek zorunda kalabilir. Tüm bunlara hazırlıklı olmanız gerekir. Yanınızda hamilelik kontrollerinde aldığınız belgeleri mutlaka taşıyın.

 

 

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!