Anasayfa > Haberler > Gezi > Tatil Anlayışı Değişiyor: Uzaya Seyahate Gidebileceğiz

Tatil Anlayışı Değişiyor: Uzaya Seyahate Gidebileceğiz

Günümüzün değişen duygusal ve sosyal ihtiyaçlarına göre internetten bulduğumuz tatil paketleri, önümüzdeki yıllarda ciddi anlamda kabuk değiştiriyor ve daha da kişiselleşiyor olacak. Nasıl mı?Örneğin, Airbnb ve sosyal tanışma sitesi Tinder kendi müşterilerini & kullanıcılarını bu konuda cesaretlendirmeye başladı bile. Sosyal alışkanlıkları size benzeyen kişilerle tatil yapmayı istemez misiniz?

Bunun gibi değişen trendlere teknoloji anlamında hizmet eden Google, Apple Watch gibi devler de ayak uydurmaya çalışıyor.

Nereye Seyahat Edeceğiz?

Türkiye, Mısır ve Tunus gibi anahtar teslim tatil paketi anlayışı tüm dünyada değişmeye başlamışken tur şirketlerinin yepyeni destinasyonlar arayışına geçtiğini de görmekteyiz. Küba’daki plajlar, Costa Rica gezisi gibi paketler yepyeni rotalar olarak görülürken, daha önceden gözden kaçan yerler – örneğin Abu Dhabi’de yeni yapılan ve 2017’de bitecek olan Saadiyat adası – önümüzdeki yılların gözde beldeleri olmaya başlayacak.

Daha da ilginç destinasyon mu istiyorsunuz, Titanik’in enkazına keşif yolculuğu mesela. Blue Marble Private’ın düzenlediği bu ilginç tur için, “diğer dünyaya yolculuk” parolası kullanılıyor.

Antartika gezisi ile dünyanın bir ucuna da gidilirken, günümüzde yeni rota “uzay“. Aşırı yüksek fiyatlı uzay seyahati pek yakında geliyor. Ertelenen Virgin Galaksi turunun fiyatı 250.ooo dolar. Çıkılacak yükseklik ise dünyanın yüzeyinden 70 mil uzaklıkta. İspanyol şirketi Zero2Infinity de uzaya seyahat düzenliyor, fiyatı daha uygun- sadece 110.000 Euro. Aynı yükseliğe çıkmıyor ama.

Peki dünyanın derinliklerine gidildiğinden bahsettik mi? Sea Orbiter şirketi, okyanusun derinliklerine inerek geniş bir araştırma yapıyor. Hatta denizin dibinde bulunan 12 ayrı araştırma laboratuvarı ile ilgi çekiyor. Yatırım fonları ile de gelir eldetmeyi başarıyor.

Nasıl Seyahat Edeceğiz?

Tren, uçak ve araba seyahatlerimizin vazgeçilmezi, tabi bu gruba değişen seyahat anlayışıyla yeni katılımcılar da olacak.

Seyahat Trendleri Değişiyor
Seyahat Trendleri Değişiyor

 

Hava Yolu 

Aerion şirketinin, Airbus Grubu ile anlaşması sayesinde  AS2 adındaki supersonic jetler 2013 yılında piyasaya sürülecek. Şimdiki jetlere göre %67 daha hızlı gideceği öngörülüyor. Surf Air şirketi ise üyelerine özel aylık 2500 Pound fiyatla limitsiz uçuruyor.

Tren Yolu

Klasik yavaş trenlerin yerini hızlı trenler alıyor ve yolculuklarımız daha hızlı hale geliyor. Yeni nesil trenlerin daha lüks olacağı ve uyuma hizmetini de içereceği kesin. Belmond şirketi, İrlanda ve Peru’da birkaç günlük tren seyahatini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Avrupa’dan İran’a gidebileceğiniz Lüks Fars Turu’nda benzersiz bir hizmetin keyfini yaşayabilirsinniz Golden Eagle ile. Sadece, İran topraklarına girişinizden sonra alkol almanız yasak. Onun dışında yemekler üst klas, hizmet de yine öyle.

 Deniz Yolu

Cruise yolculukları da diğer tüm opsiyonlar gibi kabuk değiştiriyor. 2018’de piyasaya sürülecek yeni cruise gemileri hem kutuplara kadar gidebilecek, hem de denizaltı ve helikopteri olacak. Ayn zamanda da geminin altı 500 feet uzaklığa kadar HD görüntü ile izlenebilecek.

 

Cruise Anlayışı Değişiyor
Cruise Anlayışı Değişiyor

 

Uçan Araba 

Şimdilerde Slovak şirket Aero Mobil tarafından geliştirilen araç, arabayken saniyeler içinde araca dönüşen, çocukluğumuzda izlediğimiz Jetgiller çizgi filminden çıkmış gibi olacak sanki! 2018’de prototiplerinin çıkacağı araçların satış fiyatı 145.000 Pound olacak. 2 kişilik hava aracı hem havalanabilecek hem de suda ve karada da gidebilecek. Gerçek şu ki, milyonerlere hitap edeceği kesin.

Nerede Konaklayacağız?

Konaklama sektöründe ise yeni trend lüks evlerde konaklamaya doğru gidiyor. Freebird Club üyeliği ile Airbnb 50 yaş üzerindekilere hizmet veriyor.

KickBNB şirketi, ev sahipleri ile evde konaklamak isteyenlerin birbirini daha yakından tanımasını sağlıyor. Böylece, belli demografiye sahip kişilere aynı zamanda birbirini de takip ediyor.

Yabancılarla falan içli dışlı olmak mı istemiyorsunuz, o zaman size Japon yapımı robotların hizmet verdiği oteli tavsiye edebiliriz: Henn-na Hotel

Kimle Seyahat Edeceğiz?

Bir yanda çocuklar, bir yanda ebeveynler, bir yanda da büyük anneler ve büyük babalar…İnsanlar müstakil villalarda, kendilerine özel hizmet anlayışı olan yerlerde konaklamak istiyorlar artık eğer böyle büyük bir aileyle tatili tercih ediyorsanız.

Bir de solo gezginler var, onları da unutmayalım. Yalnız gezginler için toplu kalınan “hostel tarzı” ama hostel olmayan, yolda şurada bir spa alayım hooop hemen JustYou’nun özel paketini kullanabileceğiniz yerler de var.

Eğer Gey bir çiftseniz, size özel tatil de var. Outofoffice.com şirketi, geylere özel tatil anlayışı ile ayda 50.000 Pound’a para demiyor.

Fotoğraf çektirmeyi ve çekmeyi seviyorsanız, işi bir profesyonel bırakabilir, profesyonel bir fotoğrafçıyı da yanınıza alarak birçok yeri keşfedebilirsiniz. Bir de unutmadan, drone da işinizi gayet iyi görebilir.

Diğer bir alternatif de, temalı turlara da katılabilirsiniz. Böylece aynı hobilere sahip kişiler de yan yana gelmiş olur.

 

 

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

Top