Anasayfa > Haberler > Gezi > Telaffuzu Zor Ama Bir O Kadar da Gidilesi 7 Şehir

Telaffuzu Zor Ama Bir O Kadar da Gidilesi 7 Şehir

Bazı şehirler var ki, teleffuzu inanılmaz zor. Biz Türkçe’de o şehirleri çevirmişiz ama orjinal dilinde o ülkeye gittiğiniz zaman ne yapacaksınız? Mecburen bu telaffuz edemediğiniz kelimeleri ezberlemeniz gerekecek…

Belki üst üste 5 votka shot içerseniz, kendinizde değilken dökülüverir doğru heceler dudaklarınızdan. Şaka bir yana,  bu telaffuzu zor şehirleri mutlaka görmelisiniz. Bu listenin özelliği, kolay söyleyemediğiniz kadar kolay da akılda kalmaması isimlerin. O yüzden karşınızdaki kişiye anlatırken inandırıcı da gelmeyebilir, siz siz olun defterinize not edin ve ondan sonra övmeye başlayın. İşte o şehirler:

1. Wroclaw (Okunuş: Vrot-swaff) – Vratislav – Polonya

Neden gitmelisiniz?

İlk neden, bildiğiniz gibi burası 2016 Avrupa Kültür Başkenti olması buranın. 19.yy’ın tarihi izleyen dar sokakları, sessiz köşe başları ile Avrupa’nın medeni bir şehrinde Ortaçağ’ı yaşayabilirsiniz adeta. Eski şehir bölümü (old town), 13.yy’dan kalma pazar meydanı, manzaralık nehri ve adasıyla turistlerin gözde uğrak yeri haline gelmiştir.

 

Wroclaw, Polonya
Wroclaw, Polonya

 

2. Łódź (Okunuş: Woodge) – Lodz  – Polonya

Neden gitmelisiniz?

Yine Polonya’dan bir şehir, telaffuzu oldukça zor ama bir o kadar peri masalı bir destinasyon burası. Polonya’nın Manchester’ı olarak da anılıyor. 19.yy boyunca – ekonomik buhrana düşmeden önce – sigara üretim endüstrisinde oldukça ilerideymiş.  Varşova ve Krakow’dan sonra ülkenin en büyük şehri hem renkleriyle büyüleyici hem de endüstriye katkısıyla muazzam. Adeta bir çocuk masalından çıkagelmiş, bir çocukla ve büyük annesinin aya uçtuğu renkli masal “yaşlı kadın ve tavuğu” ndaki gibi buradaki kuleler.

 

Lodz, Polonya
Lodz, Polonya

 

3. Skopje (Okunuş: Skop-e-yay) – Üsküp – Makedonya

Neden gitmelisiniz?

Büyük hamamlarıyla, kaldırım taşlı caddeleri ve geleneksel lokal pazarlarıyla, Üsküp Doğu Avrupa’da fark yaratır adeta…Türk Hava Yolları ve Air Serbia ile direkt uçuşlar İstanbul’dan bulunmaktadır.

 

Üsküp, Makedonya
Üsküp, Makedonya

 

4. Basel (Okunuş: Barl) – Bazel – İsviçre

Neden gitmelisiniz?

Fransa, Almanya ve İsviçre’yi buluşturan Ren nehrinin kenarında bulunan Basel şehri, Avrupa’nın adeta kültür başkenti gibidir: Bazel sanat müzesi, İsviçre’nin en büyük sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapar (Rembrandt’tan Monet ve Picasso’ya kadar), 21.yy’a ait elektronik sanat eserlerini bulundurur, her yıl Haziran’da gerçekleştirilen sanat festivaline ev sahipliği yapar. (artbasel.com),

 

Bazel, İsviçre
Bazel, İsviçre

5. Tbilisi (Okunuş: Tib-lease-e) – Tiflis – Gürcistan

Neden gitmelisiniz?

Gidenlerin yorumlarına göre, Gürcistan’ın başkentinin görkeminde kaybolabilirsiniz. Neden mi? Güzel sanatlar sanatçılarının elinden çıkmış geleneksel balkonlu binalar, şık görkemli yapılar içinde kaybolabilirsiniz. Oteller ve alışveriş merkezleri de tarihi çevrenin dışında bulunmakta ve buraya da değer katmaktadır. Old town bölgesinde bulunan dar ve yokuşlu sokakları çok cezbedici. Çok fazla kalabalıklaşmadan herkesten önce siz keşfedin.

 

Tiflis, Gürcistan
Tiflis, Gürcistan

6. Debrecen (Okunuş: Deb-re-zen) – Debrecen – Macaristan

Neden gitmelisiniz?

7. Aarhus  (Okunuş: Arr-hoose) – Orhus – Danimarka

Neden gitmelisiniz?

Danimarka’nın en büyük 2.şehri ama Kopenhag’ın biraz da gölgesinde kalmışa benziyor. Tarih ile yenilikçiliğin ve inovasyonun tam da ortasında bir yerde bulunan şehir; 12.yy’dan kalma çan kulesi, 15.yy’dan kalma tarihi kilise (İskandinavların en eski taş kilisesi olma ünvanına sahip burası), Aros modern sanat müzesi sayabileceğimiz önemli uğrak noktalarıdır. Danimarka’ya yolunuz düşerse ve vaktiniz varsa bu güzel şehre de uğrayabilirsiniz.

 

Aarhus, Danimarka
Aarhus, Danimarka

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!