Anasayfa > Haberler > Gezi > Uçak Seyahatinde Nasıl Giyinmeli?

Uçak Seyahatinde Nasıl Giyinmeli?

Dar koltuk, ani manevralar, ani sıcaklık değişimleri derken uçak yolculukları hiç de kolay değildir. Hele ki uçuş süreniz uzunsa…Aşağıdaki 7 maddeyi, uçağa binmeden önce mutlaka göz önünde bulundurun. Doktorunuza da danışın.

1. Kat Kat Giyinin

Yüksekliğinize göre ya da saniyelik sıcaklık değişimlerine karşı nasıl ayak uydurabilirsiniz ki başka? İnce bir t-shirt’ten başlayarak  kalın bir kazağa kadar kat kat giyinebilirsiniz. Tabi ki kış mevsiminde bu katları daha da arttırabilirsiniz. Boynunuza şal, atkı gibi şeyler alabilirsiniz. Klimanın kaç derecede olacağını da kestiremeyebilirsiniz. Boşuna klima yüzünden de hasta olmayın. Üstünüze aldığınız ince kıyafetleri aynı zamanda yastık vazifesi görmesi için de kullanabilirsiniz. Ne kadar üst üste kıyafet alırsanız, bavulunuza o kadar az şey koymak zorunda kalacaksınız. Bu da ayrı bir avantajlı durum. Nihayet , gideceğiniz yerde vardığınızda üstünüze aldığınız katların hangisi optimum uygunluktaysa onu kullanabilirsiniz artık!

 

Kat Kat Kıyafet
Kat Kat Kıyafet

 

2. Kumaşlarınız Nefes Aldırsın

Vücudunuzun havayla ve nemle temasını sağlayan koton, ipek ya da keten kumaştan yapılmış kıyafetler gitmeye çalışın. Vücudunuzda havanın dolaşımı sağlanmazsa sizi daha kirli hissetirebilir, uçaktan iner inmez de duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Sıcaklık artışında daha çabuk bunalıp terlemenize neden olabilir diğer tür kumaşlar. Doğal, organik kumaşlar ise en güzeli.

 

Nasıl Giyinmeliyim
Nasıl Giyinmeliyim

 

3. Destekli Çoraplar

Doktorların özellikle hamile kadınlar için önerdiği destekli çoraplar hayat kurtarıcınız olabilir. Medikal mağazalarda, eczanelerde, seyahat destekleyici malzemelerin satldığı dükkanlarda bulabileceğiniz ve kan akışının rahat şekilde gerçekleşmesini sağlayan bu varis çorapları sayesinde kan akışın normal şekilde devam eder, yolculuk boyunca ağrı, sızı hissetmezsiniz. Çünkü çorabın baskısı sayesinde kan akışı yavaşlamaz, aksine kan akışı destekenir, bacaklarınız şişmez.

4. Rahat Ayakkabılar

Altı düz, topuksuz spor ayakkabıları giymeyi tercih edin. Saatlerce oturacağınız ve varışa kadar neredeyse hiç yerinizden kalkmayacağınızı düşünürsek, havalimanına girişinizi de düşünürsek ayağınızdan kolayca çıkıp kolayca yeniden giyebileceğiniz birayakkabu tercihi de yerinde olacaktır. Toms ya da Keds tarzı ayakkabılar bu konuda sizi rahatlatabilir.

5. Cepli Kıyafetler

Cepler zaman sizin için konfor sağlayacaktır, biletleme işlemi, güvenlik geçişi, pasaport kontrolü gibi işlemler sonrası elinizdeki biletleri ve evrakları nereye koyacaksınız? Bavulunuzu verdiniz, acilen elinizdekileri bir yere sıkıştırmanız gerekiyor.İşte en büyük yardımcınız hafif ceketinizin cebi. Uçakta sizi soğuktan koruyacak ceketin bir de kullanışlı cebi varsa işte o zaman çok şanslısınız demektir.

6. Rahat, Dökümlü Kıyafetler

Dar kıyafetin size uçakta hiçbir faydası yok, inanın buna. Saatlerce o koltukta sıkışık otururken bir de kıyafetlerin bunaltmasını istemeyiz. Bu bunaltmadan daha da kötüsü kan dolaşımınızın yavaşlaması ve oksijen dolaşımının azalması. Skinny dar kotunuzu mümkünse bavulunuza koyun, bol bir eşofman altı size çok iyi gelecektir. Dar etek, dar t-shirt de yine aynı etkiyi yaratacaktır.

7. Herşeye Rağmen Zarif, Şık

Modayı da tamamen elden bırakmayın tabi. Zarafet her zaman kurtarıcınız olsun. Giydiğiniz ceketin ya da ayakkabbının şık ya da temiz olması size zarar vermez, aksine psikolojinize iyi de gelecektir. Size personelin davranışları da ona göre daha iyi olacaktır.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!