Anasayfa > Haberler > Gezi > Uluslararası Risk ve Güvenlik Uzmanından Güvenli Yolculuk İçin Hayati İpuçları

Uluslararası Risk ve Güvenlik Uzmanından Güvenli Yolculuk İçin Hayati İpuçları

Uçaktayken

En güvenli yolculuk türünün uçuş olduğu söylenir her zaman, fakat yanlış giden bir şeyler olduğu zaman da gidişatın daha da kötüye gitme ihtimali yüksek. Tabi gerekli önlemleri alırsanız, kötü bir durumu kendi adınıza daha şanslı bir duruma dönüştürebilirsiniz.

Uluslararası Risk ve Güvenlik Uzmanı Lloyd Figgings’in önerilerine bakarsak:

1. Doğru havayolu şirketini seçmekle işe başlayın. Gideceğiniz rota üzerindeki – aktarmalı uçuşları da göz önüne alarak – tüm havayolu şirketlerini listeleyin ve güvenlik kayıtlarını inceleyin.

2. Mümkün olduğunca, uçağa binmeden önce check-in yaptırın. İstatistiklere bakılırsa, sırta doğru olan kısım uçaklarda daha güvenli ve koridor bakan koltuklar, uçaktan daha çabuk çıkmanızı sağlayacaktır. Acil çıkış kapısından en fazla mesafeniz 5 koltuk olsun, daha fazla sakın uzaklaşmayın.

3. En yakın çıkış noktasına göre kendinizi ayarlayın ve acil bir durumda nasıl oraya ulaşabileceğinizi hesap edin. Tabi ki acil bir durumda herkesin o çıkışa doğru gitmeye çalışacağını da aklınızda bulundurun.

4. Kalkıştan önce ayakkabılarınızı çıkarmayın. Acil bir durum söz konusuysa – örneğin yangın olabilir ya da acilen uçaktan uzaklaşmanız gerekebilir – ayakkabılarınızın ayağınızda olduğuna şükredeceksiniz. Biliyorsunuz, en çok problem kalkış ve iniş sırasında gerçekleşiyor. Asla yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

5. Acil bir tahliye durumu söz konusu olduğunda, tüm eşyalarınızı bırakmanız da gerekebilir. (el çantanız hariç) Hayatınızın söz konusu olduğu bir durumda eşyalarınızı sizi yavaşlatabilir, gereksiz ağırlığa neden olabilir. Başkalarının ne yaptığını umursamadan önünüze bakın ve bir an önce oradan kurtulmaya çalışın.

6. Kabin görevlisinin dediklerini pür dikkat dinleyin ve komutlarını yerine getirmeye çalışın. Onların amacı sizi korumak.

Yoldayken

Eğer arabanızda emniyet kemerinizi takmıyorsanız, Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistikleri bu konuda size kurallar uymanız için cesaret verecektir.

  • Karayollarındaki trafik kazaları, yılda 1.2 milyon insanın ve günde 3,242 ölümüne neden oluyor.
  • Karayollarındaki trafik kazaları, yılda 20 -50 milyon arasında insanın yaralanmasına ya da sakat kalmasına neden oluyor.
  • Karayollarındaki trafik kazaları, dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 2.1’ini oluşturuyor.
Araba Kazası
Araba Kazası

 

7. Gece yolculuğu yapmayın aracınızla, gelişmeye devam eden ülkelerde yol aydınlatmaları az olabilir ya da olmayabilir. Aynı zamanda karanlıkta görüş mesafeniz – gözlerinize bağlı olarak – kısalabilir ve bu da önünüzü göremeyip kaza yapmanıza neden olabilir.

8. Bineceğiniz aracın emniyet kemerlerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin ya da şüpheniz varsa başka bir araca binmeyi deneyin.

9. Taksiye bindiyseniz, her zaman şoförün arkasında oturun ve sakın öne oturmayın.

Medikal Sorunlar

Uluslararası seyahatte, yeni tip hastalıklara maruz kalabilirsiniz. Önceden hazırlıklı olun ve korunmanın en iyi yolu önceden araştırma yapmaktır.

Maymunlar da hastalık virüsü taşıyor olabilir
Maymunlar da hastalık virüsü taşıyor olabilir

 

10. Eğer emin değilseniz, tıbbi tavsiyelere uyun ve aklınızda bulunsun, aşı herkese yapılmaz ya da her hastalık için aşı yoktur.

11. Son zamanlarda en çok karşılaşılan sorun Zika ve Ebola virüsleri. Doktorunuzla bu virüslerle ilgili – özellikle de hamileyseniz – konuşun, risk faktörlerini öğrenin ve gideceğiniz destinasyonun bu virüslerle ilgili tehlike taşıyıp taşımadığını öğrenmeye çalışın.

12. Yolcuları en çok etkileyen hastalık olarak yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklanan ishal belirtilmektedir. Bu konuda seyahat öncesinde doktorunuza nereye seyahat edeceğinizi belirtmenizde fayda var. Çünkü, bazı bakteriler bazı bölgelerde antibiyotiklere karşı direnç sağladığından bir kere hastalığa yakalandığınızda kurtulmanız daha zorlu olacaktır. Bu yüzden doktorunuz size seyahat öncesinde yardımcı olabilir.

13. Çektiğimiz birçok karın ağrısının bakteriyel nedenlerden olduğunu ve hijyen koşullarını kontrol edebildiğimizde ve yediklerimizin ve içtiklerimizin temizliğine güvenebildiğimizde bu tip sorunlarla karşılaşma ihtimalimizin de azalacağını da unutmayalım.

14. Seyahat öncesinde belki de ihtiyaç duymanız halinde işinize en çok yarayacak şey elbette ilk yardım kiti olacaktır. Gittiğiniz bölgenin şartlarına göre küçük bir ilk yardım kitini hazırlayarak çantanızda bulundurmanız acil durumda hem sizin hem de sevdiklerinizin hayatını kurtarabilir. Her seyahat öncesi bu kiti kontrol etmeniz ve güncellemeniz de ihtiyaç halinde neyin yanınızda ve nerede olduğu konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.

15. Seyahat esnasında hastalanıp doktora gittiğinizde size verilen ilaçları eve döndüğünüzde de kullanmaya dikkat edin. Eve ulaştığınızda kendinizi güvende hissedip hastalıktan tamamen kurtulduğunuzu düşünebilirsiniz. Fakat, gerçekte hastalık aynı hızda devam ediyordur ve sizin ilaçları kesmenizle birlikte tekrar vücudunuzu saracaktır.

16. Peki ya seyahat dönüşü hastalandığınızda nasıl yapmalısınız? Kesinlikle doktorunuza hangi bölgeden geldiğinizi belirtin.  Özellikle virüs salgını olan uzak ülkelerde bulunduysanız. Geldiğiniz bölgelere özgü hastalıkları doktorunuz tahmin edemeyecektir. Ama sizin vereceğiniz bu ek bilgiler sayesinde hem teşhisiniz kolaylaşacak hem de sonrasında iyileşme süreciniz kısalacaktır.

Konaklarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Otellerde Hangi Oda Daha Güvenli
Otellerde Hangi Oda Daha Güvenli: Acil çıkışa yakın (3) veya tehlike anında atlayabileceğimiz veya kolaylıkla kurtarılabileceğimiz kadar alçak olan üst katlar(2) tercih edilmeli

17. Otele ilk ulaştığınızda bavullarınızın yanınızda olduğuna emin olun. Otel çalışanlarının bavullarınızı sizin nezaretiniz olmadan taşıması sizin için sorun yaratabilir. Birçok yolcunun başına gelen hırsızlık olaylarında check-in veya check-out esnasında bavulların kaybolması önemli bir orandadır.

18. Seyahat esnasında her zaman bir kulağınız ve bir gözünüz çevrenizde olsun. Size gereğinden fazla yaklaşan insanlar muhtemelen sizin cüzdanınızı çalmak için bunu yapıyorlar. Fırsatınız olduğunda mesafeyi açarak gerçek niyetinin bu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sizin konuşmalarınıza yne gereğinden fala kulak kabartanlar da yine bu kategori içerisinde sayılmalı ve bir gözünüz üzerinde olmalı. Sizin hangi odada kaldığınızı duymaya çalışıyor veya yalnız seyahat edip etmediğinizi öğrenmek istiyor olabilirler.

19. Asla zemin katta bir oda kabul etmeyin. Çünkü hırsızların ilk olarak ve kolaylıkla girebildiği odalar bu odalardır.

20. Asansörler de tehlikeli yerler olabilir özellikle yalnız seyahat eden bayanlar için. Eğer şüphelendiğiniz bir tiple aynı asansördeyseniz zaman kaybetmeden o asansörden inin.

21. Mümkünse elektronik kilitler kullanan otelleri tercih edin. Eski tip anahtarlar genelde resepsiyon arkasında asılı durur ve hırsızlar için kimin odada ve kimin dışarıda olduğu bilgisini soru sormadan verirler. Bu yüzden elektronik kilitler ile daha güvende olursunuz.

22. Otelinizde odanıza adım atar atmaz ilk olarak kapı kilidinin gerçekten çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer çalışmıyorsa hemen yeni bir oda isteyin.

23. Odanızın kapısında bir dikiz deliği olmasına dikkat edin. Bu sayede kapınız çalındığında kimin geldiğini görebilirsiniz. Eğer kapıdaki kişi sizde şüphe uyandırıyorsa hemen resepsiyonu arayarak durumu bildirin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!