Anasayfa > Keşif > Onları Bir Daha Göremeyebilirsiniz

Onları Bir Daha Göremeyebilirsiniz

galapagos pasifik

Dikkat! Bu son şansınız olabilir!

Geçtiğimiz günlerde küçük bir Alaska köyünün sakinleri referanduma giderek atalarını topraklarını yükselen deniz seviyesi yüzünden terketmek için oy kullandılar. Amerikan tarihinde gerçekleşen belki de iklim koşullarının değişmesinden dolayı gerçekleşen ilk yerdeğiştirme durumu bu olaydı.

Peki ya deniz seviyesinin yükselmesi gibi sorunlardan kaynaklanan tek riskli yer bu küçük Alaska köyü mü ? Elbette hayır. Bu Alaska köyü gibi şehirleşme, küresel ısınma veya insanların hoyratlığı yüzünden kaybolmaya yüz tutacak yerleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Belki de bu güzellikleri yeryüzünden silinmeden görmek için son şansınız olabilir.

1. Büyük Set Resifinde Dalış Keyfi

Avustralya’da bulunan bu devasa mercan resifi tam 2600 km genişliği ve Türkiye’nin yüzölçümünün yarısı kadar alanı ile dünyadaki en büyük resif konumundadır. Avustralya’nın Queensland eyaletinde bulunan resif için bilim adamları resifin “coral bleaching” denen mercanlardaki algler ile simbiyotik yaşam ritminin kaybolmasından %93’lük bölümünün tamamen harap olduğunu fark etmişlerdir. Yükselen okyanus suyu sıcaklığının suyun asitliğini de beraberinde artırdığı bunu da resifte büyük hasara yol açmaktadır. Bu sorunun artarak devam etmesi durumunda dünyanın en büyük ve en güzel dalış resiflerinden birisinin tamamen bir yeraltı mezarlığına dönüşeceği ve dalış esnasında mercan çevresinde bulunan o rengarenk eşsiz deniz canlılarının kaybolacağı aşikar. Dalış meraklıları için öncelikli görülmesi gereken yerler listesine eklenmesi gerekir.

Büyük Set Resifi
Büyük Set Resifi

2. Klimanjaro’nun Karları

1938 yılında Ernest Hemingway’in Klimajaro’nun Karları kitabına ilham veren Tanzanya’da bulunan bu muazzam dağ da listemizde ne yazık ki. Klimanjaro dağındaki karların %85’i şimdiden kaybolmuş durumda yani şu an 1938 senesindeki halinden eser yok. Üstelik geriye kalan kısmının da her an erime riski var. Tahminlere göre 2020 senesi Klimanjaro’nun Karları’nı görebileceğiniz son sene olabilir. Bu yüzden dağcılık meraklısı iseniz acilen bir sonraki noktanızı Tanzanya’daki muazzam Klimanjaro Dağı olarak belirleyin.

Klimanjaro
Klimanjaro

3. Bolivya Potosi Madenleri

İspanyolların eski sömürgelerinden biri olan bu bölgede 16.yy’dan itibaren gümüş madeni çıkarılmaya başlanmış. İspanya Kralı’nın borçlarını kapatmak için kullanılan maden günümüzde hala aktif. Zmanla çevresinde yüzbinlerce kişi yaşamaya başlayınca günümüzde şehrin altında bulunan maden göçük tehlikesi yüzünden hem maden hem de şehir için risk teşkil etmektedir. 2014 senesinde UNESCO tarafından tehlikeli listesine alınan maden 16.yy’dan kalma kolon yapısı ile sizi büyüleyecektir. Fakat, tehlike boyutunun giderek arttığı madene giriş şansınız gün geçtikçe azalmaktadır.

Potosi Madenleri
Potosi Madenleri

4. Florida Everglades Milli Parkı

Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan Everglades Milli Parkı 350 farklı kuş türünü barındıran eşsiz güzellikte bir bölgedir. Fakat, burası da UNESCO tehlikeli listesinde yer almaktadır. Everglades’de yaşanan besin kirliliği su canlılarının ölmesine neden olmakta ve sualtı habitatını tehlikeye atmaktadır.

Everglades Milli Parkı
Everglades Milli Parkı

5. Kiribati Adaları Pasifik Okyanusu

Pasifik Okyanusu’nun Mikronezya bölgesinde bulunan Kiribati 33 adet mercan adasına sahiptir. Kiribati’de bulunan bu adalar üzerinde muhteşem dairesel lagün oluşumları ile turkuaz sularda denize girebilir, dalış ve sörf gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Fakat, adanın en büyük problemi olan deniz suyu seviyesini yükselmesi uzmanlara göre adaların bu yüzyılın sonunu göremeyeceği yönünde. 100 binin üzerindeki ada halkı şimdiden çevredeki Yeni Zelanda’ya taşınma planları yapmış durumda. Sizin de Kiribati Adaları’nı ziyaret etmek için belki son şansınız olabilir.

Kribati Adaları
Kribati Adaları

6. Kolombiya Buzulu, Alaska

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre son yıllarda gittikçe küçülen Alaska’daki Kolombiya buzulu yetkilileri harekete geçirdi. Şu anda Alaska’nın güney sahilindeki dağlardan aşağıya inerek Alaska Körfezi’ne doğru yol almakta. Ufak buz parçaları düştükçe büyük resimdeki buzul da yavaş yavaş küçülmeye devam ediyor. Bilim adamlarının söylemine göre 2020 yılının sonunda sadece 26 millik uzunluğa sahip bir buzul olacak, bir de onun gölgesi.

Kolombiya Buzulu
Kolombiya Buzulu

7. Kutup Ayıları

Kuzey kutbu erimeye devam ettikçe, dünyanın en büyük avcısı ile unutulmaz bir deneyim yaşama sansımız da gittikçe azalıyor. Tabi ki Kutup Ayıları’ndan bahsediyoruz. Davranış şekillerindeki değişikliklerden anlayabiliyorsunuz huzursuzluklarını. Buzların erimesi, en büyük yiyecek kaynakları olan foklara ulaşmalarını da engelliyor. Peki adapte olabilecekler mi? Kutup ayılarının sağlığını takip etmek o kadar da kolay değil aslında, fakat önümüzdeki 20-30 yıl içinde resim daha da belirginleşecek ve daha kesin yorumlar yapılabilecektir.

Kutup Ayısı
Kutup Ayısı

8. Venedik, kanallar şehri

Venedik ile ilgili gerçekten kaygılı onlarca uzman var ki, inanmamak elde değil. Kanallar şehrinin gelecekte suların yükselmesiyle şu anki halinden eser kalmayacak gibi görünüyor. Dünya Anıtları Fonu, burayı tehlike altındaki yerler listesine aldı bile çoktan. Büyük cruise gemilerinin, bu konuda direkt ya da indirekt etkisinin olduğunu söyleyebilliriz. Belki bu gemilerin bu sularda hareketine engel koyulursa kanallar şehrinin yok olması engellenebilir. Bu konu daha önceden gündeme geldiğinde kabul edilmedi. Uzmanlara göre zaten tek bir sorun yok, buralardaki binalar da çökmeye devam ediyor yavaş yavaş. Yani tamamen yok olmaya maruz bir hazine. Yok olmadan kesinlikle görmelisiniz.

Venedik
Venedik

9. Vahşi Yaşamda Kaplanlar

Dünyanın en tehlikeli hayvanı olarak bildiğimiz kaplanların tüm türlerin nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Bunda, habitatlarının ve doğal çevrenin bozulması en büyük etken. Geçmiş yüzyıl ile kıyaslarsak sayılarında yaklaşık %97 düşüş var. Şu anda vahşi doğada 3000 civarında kaplan var.

Kaplan
Kaplan

10. Maldivler’de Güneşlenme

Yoksa şaşırdınız mı? Balayında Maldivlere mi gidecektiniz? Bir an evvel planınızı yapıp yola çıkın, yoksa bu güzel cenneti bir daha asla aynı haliyle bulamayabilirsiniz. Maldivler Devlet Başkanı’nın açıklamasına göre, deniz seviyesi yükselmeye devam ediyor ve maksimum yüksekliğin 5 metre olduğunu düşünürsek, tüm ülkenin sular altında kalması önümüzdeki yıllarda kesin gibi görünüyor.

Maldivler
Maldivler

11. Galapagos Adaları’nda Keşif

Burası Ekvator’un batısında, bize oldukça uzak. Kabul ediyoruz. Ama bir dinleyin. Darwin’in ispinoz kuşuyla ve dev Galapagos kaplumbağası ile vahşi doğa destinasyonlarına örnek olarak gösterebileceğimiz bu muhteşem yer de tehdit altında. Sıcaklıkların aşırı yükselmesi, buradaki atmosferi ve adaların, denizin yapısını da bozmakta. Dolayısıyla deniz altında bu sevimli kaplumbağalar da yaşam tehdidi ile karşı karşıya kalmış durumda. Her sene 170.000 turistin akın ettiği yere mutlaka 1 kez de olsa gitmelisiniz. Ekvator’a yolunuz düşerse bu doğa harikası yeri mutlaka görmelisiniz.

Galapagos Kaplumbağa
Galapagos Kaplumbağa

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!