Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Google Harita ve Panoramio ile Gezi Planı Nasıl Hazırlanır?

Google Harita ve Panoramio ile Gezi Planı Nasıl Hazırlanır?

Google harita panoramio gezi planı

Google Harita ve Panoramio İle Gezi Planı Nasıl Hazırlanır? Assos gezilecek yerler

Bütün yıl boyunca beklediğiniz tatil sonunda geldi ve çattı. Gideceğiniz yeri de belirlediniz. Ama tek bir otelde güneşin ve plajın tadını çıkarmak size göre değil. İnternette gideceğiniz yerlerle ilgili birkaç araştırma da yaptınız fakat önerilen yerlerden ziyade size özgün bir seyahat olmasını ve gittiğim yolun buna değmesini istiyorum diyorsanız tam size göre bir önerimiz var. Günlük hayatta neredeyse hepimizin kullandığı Google harita (Google maps) ve Panoramio görseller özelliklerini kullanarak kendimize özgü gezi planı çıkarabiliriz. Assos gezilecek yerler listemizi bu özellikleri kullanarak hazırlayacağız.

Peki bu gezi planını nasıl hazırlayacağız? İşte size adım adım Google harita ve Panoramio görseller özelliklerini kullanarak nasıl gezi planı hazırlayabileceğinizi bir örnek ile gösterelim.

 • Gideceğimiz yer zaten belli. Bu bölgeyi Google harita ile açacağız. Örnek olarak trend tatil noktalarından Çanakkale Assos tatil bölgesini seçtik. Assos tatil bölgesinde bir otelde konaklarken hem plaj keyfi yapacak hem de Assos tatil bölgesini gezerek bütün güzellikleriyle karşılaşacağız hem de bizim istediğimiz gibi olacak. İster koy koy gezecek, ister antik kentlere uğrayacak, istersek de bölgenin bakir kalmış köylerine uğrayarak değişik bir deneyim elde edeceğiz. Tabi ki istersek hepsini yapacağız.

 

Google harita assos behramkakel
Google Harita – Assos

 

 • Google harita üzerinde de görünen Assos gezilecek yerler arasında Behram köyündeki Assos Ören Yeri ve Assos Athena Tapınağı ilk uğrak noktalarımız olacak. Google harita üzerinden görseller kısmını açarak bu bölgedeki Panoramio fotoğraflarını açalım. Kendi ilgimizi çeken noktaları mutlaka uğramamız gereken yerlere ekliyoruz. Behramkale köyünün görüntüsü, Assos Athena Tapınağı’nın muazzamlığı, Assos Antik Limanın tepeden görünüşü ilk bakışta bizi “buraya kesinlikle uğra” düşüncesine kapılmamızı sağlayan görseller oluyor.

 

Google harita Assos panoramio
Google Harita ve Panoramio Görseller – Assos

 

Not: Google haritada baktığınız bölge çok ünlüyse fotoğraf sayısı da çok olacaktır. Bu durumda biraz haritayı istediğimiz bölgeye yakınlaştırarak daha fazla yer için daha özgün kareler görebiliriz.

 

 • Görsellerde bulunan Google panorama fotoğrafları da bölgenin güzel noktalarını belirlememizde bize yardımcı olacaktır. Bu listede gördüğümüz ve hoşumuza giden yerleri not ederek bir sonraki uğrak noktamızı araştırmaya başlıyoruz. Google haritaBehram köyü içerisinde biraz kurcaladığımızda karşımıza yol kenarında bulunan ilginç bir antik lahit mezar çıkıyor. Uğrayıp hatıra fotoğrafı çektirmek için mükemmel bir nokta. Aynı zamanda Ayvacık yolu üzerinde bulunan Behramkale Köprüsü de ihtişamı ile görmemiz gereken yerler arasında yerini alacaktır.

 

Google harita behramkale antik mezar
Google Harita – Assos Behramkale Antik Lahit Mezar

 

 • Google haritayı deniz tarafına çektiğimizde muhteşem güzelliği ile Assos Antik Limandan çekilen muazzam fotoğraflar gözümüze çarpıyor. İşte ikinci uğrayacağımız bölge bu sayede kesinleşiyor. Tabi ki Assos Antik Limanda yenilen lezzetli balıkların tadından hiç söz etmiyoruz, bunları fotoğraflardan göremeyiz ama mutlaka tatmanız gereken bir lezzet.

 

Google Harita Assos antik liman görseli
Google Harita – Assos Antik Liman

 

 • Bu arada deniz tatili için geldiğimiz Assos’un en güzel plajını içeren Assos Kadırga Koyu’nu da listemize eklemek faydalı olabilir.

 

Google Harita - Çanakkale Assos Kadırga Koyu
Google Harita – Assos Kadırga Koyu

 

 • Buraya kadar ziyaret ettiğimiz kısımları zaten az çok bloglardan okumuştuk. Şimdi bunun üstüne kendi zevkimize uygun neler ekleyebiliriz ona bakalım. Assos’un doğusu İzmir yolu olduğundan bu bölgeler zaten istila edilmiş durumda. Biz Google haritayı batıya doğru kaydıralım ve bir yandan Google haritanın alt kısımdaki Panoramio görsellerini takip edelim ilgimizi çeken bir görsel olduğunda bölgeyi not ederek ilerliyoruz.

 

Google Harita Görsel resim
Google Harita ile Gezi Planı Nasıl Hazırlanır ?

 

Not: Diğer bölgeleri araştırırken ilk başlangıç noktamız Behram köyünün Google harita içerisinde gözükmediğine dikkat edersek işimiz daha kolaylaşır.

 

 • Anayol boyunca batıya ilerlediğimizde karşımıza çıkan ilk köy Korubaşı köyü. Google haritayı bu köy civarına çekerek Panoramio görsellerine baktığımızda küçük bir gölet ve kazların olduğu güzel fotoğraflara rastlıyoruz. Güzel bir uğrak noktası olabilir. Ana yolun devamındaki Kuruoba köyü ve Bektaş köyü de listemizdeki sonraki noktalar ve bu bölgelerde ilginizi çeken görseller varsa mutlaka uğrayın.

 

Ayvacık Korubaşı Köyü gölet
Google Harita – Ayvacık Korubaşı Köyü Gölü

 

 • Bektaş köyü sahil yolundan ilerleyerek Google harita yardımıyla yarımadanın ucunda bir deniz feneri olduğunu görüyoruz. İşte size hatıra fotoğrafı çekilebilecek bir nokta daha. Google haritayı sahil şeridinden batıya doğru kaydırdığımızda ilk Assos Sivrice Koyu ve sonra Assos Sokakağzı Koyunu Panoramio görsellerinden görüyoruz. İki koy da birbirine baktığından denize girmek için rüzgar yönüne göre tercih edilebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Özellikle Sokakağzı koyu tarafında güzel restoranların olduğunu da görebiliyoruz. Sahil şeridinin devamında Ayvacık Bademli köyü ve Ayvacık Koyunevi köyünün sahili bulunuyor. Bu noktalarda da sakin bir ortamda deniz keyfi yapabilirsiniz.

 

Kuruoba Köyü Sahil
Google Harita – Ayvacık Kuruoba Sahili

 

Ayvacık Assos Sokakağzı Sahili
Google Harita – Ayvacık Assos Sokakağzı Sahili

 

 • Tekrar ana yola dönüp batıya doğru ilerlemeye devam edelim. Balabanlı köyü içerisinde güzel taş evlerin bulunduğunu göreceksiniz. Daha batıda Koyunevi, Bademli ve Kocaköy köyleri var. Bu köyler de yine aynı güzelliğe sahip.

 

Ayvacık Assos Koyunevi Köyü ve Bademli Köyü
Google Harita – Koyunevi ve Bademli Köyleri

 

 • Kocaköy’den kuzeye değil de batıya doğru daha çetrefilli olan yola doğru Google haritayı ilerlettiğimizde sahilde huzur dolu bir ortam içerisinde güzel bir koy olduğunu görüyoruz. Eğer vaktimiz çok ve macera isteğimiz fazla ise bu koyu da uğranacak nokta olarak işaretliyoruz.

 

Ayvacık Kocaköy Sahil
Google Harita – Ayvacık Kocaköy Sahili

 

 • Daha batıda bulunan Babakale köyü bir sonraki uğrak noktamız. Buraya giderken Kocaköy‘den direk giden yolu seçmek biraz zorlu olabilir. Altınızda arazi aracı yoksa önermiyoruz. Babakale köyü en batıda olmasından ötürü mükemmel günbatımı fotoğrafları yakalayabileceğiniz bir yer. Aynı zamanda balıkların geçiş noktası olduğundan balığı bol ve lezzetli olan bir bölgemiz.

 

Assos Babakale
Google Harita – Ayvacık Babakale

 

 • Artık kuzeye doğru gidebiliriz. Google haritayı kuzeye sürüklediğimizde karşımıza altın renginde kumları olan bir plaj çıkıyor. Burası Çanakkale Akliman plajı. Sıcacık, tertemiz ve yeterince sığ olan denizi ile özellikle çocuklu aileler için biçilmiş kaftan. Babakale Akliman’da Assos Kadırga koyunun soğuk denizinden sonra biraz olsun içiniz ısınacak.

 

Ayvacık Babakale Akliman
Google Harita – Babakale Akliman Plajı

 

 • Yeteri kadar gezdik. Ve geldik son noktamıza. Google haritayı daha kuzeye kaydırdığımızda Çanakkale Gülpınar köyü içerisindeki Apollon Smintheion Tapınağı ziyareti ile gezimizi sonlandırabiliriz. Ardından muhtemelen Assos’ta bulunan otelimize geri dönebiliriz.

 

Apollon Smintehion Tapınağı Ayvacık
Google Harita – Çanakkale Gülpınar Köyü Apollon Smintheion Tapınağı

 

Marmara Bölgesi’nde yeme-içme rehberi için www.gurmex.com iyi bir site, takibe almalısınız.

Google haritalar (Google maps) ve Panoramio ile seyahat planı hazırlamanın en güzel yanlarından biri size göre nerelerin daha fazla ziyarete değer olduğunu göz önüne çıkarmasıdır. Çok hoşunuza giden bir yerde konaklamayı bile düşünebilirsiniz. Yazının başından beri birçok plaja, sahile, köye ve antik kente uğradık. Peki sizce bütün bunları ne kadar sürede yapabiliriz? İşte en can alıcı noktası rota planlaması sonrası Behramkale ve Babakale arasındaki turumuz süresince yolda geçireceğiniz süre toplam 2 saat kadar. İstediğiniz noktalarda daha fazla kalabilir, istediğiniz noktalara uğramadan geçebilirsiniz ve de en önemlisi kendi tatil planınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

 

Google Harita Behram Babakale Rotası
Google Harita – Assos Babakale Rotası

Benzer Yazılar

One thought on “Google Harita ve Panoramio ile Gezi Planı Nasıl Hazırlanır?

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!