Anasayfa > Haberler > Fotoğraf > Instagram Galeriniz Psikolojinizi Nasıl Ele Veriyor?

Instagram Galeriniz Psikolojinizi Nasıl Ele Veriyor?

Hepimizde bir alışkanlık yarattı instagramda fotoğraf paylaşma. Instagram profilinizde hangi fotoğrafınız var? Peki, galerinize koyduğunuz instagram fotoğraflarına yeniden baksanız psikolojik durumunuzu ele verirler mi? Fotoğraflarınızın bir grup Harvardlı bilim adamı tarafından inceleseler doğru tahminde bulunabilirler mi?

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, Instagram’a koyduğunuz fotoğrafların gizli anlamlar taşıdığı kanısına varıldı. Nasıl mı?

 

Mutsuz
Mutsuz

 

Machine learning denilen teknolojik öğrenim ile yüklediğiniz fotoğrafın depresyon derecesi, fotoğrafın metadata analizi ile mental durumunuz, yüz tanıma analiziniz yapılabiliyor. Bu çalışmaya göre, 166 Instagram kullanıcısının 44.000 fotoğrafı analiz edilmiş ve klinik depresyon teşhisinde %70’lik doğruluk payı elde edilmiş.

Yalnızlık
Yalnızlık

Yapay zeka sistemi ile doğruluk oranı yükselmiş olup, eski geleneksel yöntemlerle elde edilen doğruluk oranı sadece %42’dir.

  • Koyu, karanlık ve gri renkler, genellikle depresyonun belirtisidir
  • Bunlar dışında fotoğraf yükleme sıklığı da depresyon seviyenizi belirler.
  • Fotoğraflarınızın beğenilme sayısı ve fotoğraflarınızdaki yüz sayısı ( gerçek anlamda, fotoğraftaki kişi sayısı da diyebilliriz) önemli noktalardır depresyonunuz hakkında bilgi veren.
  • Gerçekçi olursak, fotoğrafın mental durumunu etkileye şeyler var; örneğin ışıklandırma, fotoğrafa uygulanan renklendirmeler ve filtreler.
Depresyon
Depresyon
  • Belki buna şaşırabilirsiniz; Instagram’da paylaşılan #nolfilter yani filtresiz fotoğraflar daha fazla depresyon göstergesine işaret ederken, filtreleme ne kadar yüksekse depresyon seviyesi de o kadar düşük çıkmaktadır.

Siz kendi galerinizdeki fotoğrafları analiz ettiğinizde ne çıkıyor?

instagram yukle

instagram giriş

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!