Anasayfa > Haberler > Gezi > Bu Festivaller Aşk Kokuyor

Bu Festivaller Aşk Kokuyor

Yazın bitmesine az kaldı, Eylül ayında Kurban bayramı tatili ile yurt içinde ya da yurt dışında hala denize girebilirsiniz, henüz tatil planı yapmayanlar içinse “festival bahane, tatil şahane” sloganıyla birçok festival önerilerimiz var. İşte Eylülde tatile gitmenize bahane oluşturacak yaratacak, Schengen’in son kırıntılarını nasıl değerlendirelim diye soranlar için harika önerilerimiz burada! Bu arada, kısmetinizi bu festivallerde de bulabilirsiniz; ortak zevkler ve hobiler birleşince bu festivaller aşka doğru götürebilir sizi!

1. Geleneksel Kayık Yarışları (Venice Ragetta) – 4 Eylül 2016

Her sene Eylül ayının ilk pazar günü gerçekleşen Venedik Gondol yarışları bu sene de heyecanlı geçeceğe benziyor. Tarihte ilk gondol yarışları 13.yy’da yapılmış ve bu yarışlar 1899 yılında, Flippo Grimani tarafından “Historical Regatta” adını almıştır.

 

Venedik Gondol Yarışları
Venedik Gondol Yarışları

Yarışmalar 4 ayrı etaptan oluşuyor; yarışlarla birlikte geçiş töreni de yapılıyor. En popüler olanları gondol yarışları; başlangıç noktasından bitiş çizgisine kadar her gondolda 1 adet kürekçi canla başla kürek çekerek galibiyeti almaya çalışır. İzleyiciler de tezahüratla bu heyecanlı müsabakayı izlerler. Diğer heyecanlı an ise, 16.yy tarzındaki gondollarla yapılan geçit törenidir ve törende rol alan herkes dönem kıyafeti giyerler. Renkli, heyecanlı görüntülere sahne olur.

 

2. Thames Nehri Festivali – 1/30 Eylül 2016

Londra’ya Eylül’de gitmek için 1 nedeniniz daha var; zaten Thames Nehri’ni görecektiniz değil mi? Bu sefer de festival için gidin bakalım. Nehrin kıyısında yürümek, eylül baharını değerlendirmek, ılık havada üşümeden parklarında yürümek en güzel aktivitelerden olacaktır kesinlikle. Festival detayına bakacak olursak, Eylül boyunca konserler, çeşitli yarışmalar düzenleniyor ve her sene birkaç milyon kişi katılıyor. Tekne turları, yelken yarışları düzenleniyor ayrıca. Nehirde oluşan gelgitlerden dolayı zaman zaman su altında kalan heykeller çok ilginç görüntüler oluşturuyor. Kısacası, Thames Nehri Londra’nın eğlence ve sanat hayatına ev sahipliği yapacak bu yıl da.

 

Thames Nehri Festivali
Thames Nehri Festivali

 

3. İrlanda Galway İstiridye Festivali – 26 Eylül 2016

Dünyanın en çok sevilen 10 festivali arasında gösterilen Galway İstiridye Festivalinde, başta deniz ürünleri olmak üzere lezzetli yemekler bolca tüketiliyor.

“O Oysters, come and walk with us!”

The Walrus did beseech.
“A pleasant walk, a pleasant talk,
Along the briny beach:
We cannot do with more than four,
To give a hand to each.”

-Lewis Carroll

 

Galway İstiridye Festivali
Galway İstiridye Festivali

 

1954’ten beridir var olan festivalde, çok çeşitli deniz ürünleri görebilirsiniz. Açılış gecesinde, festival kraliçesi kostümüyle o yılın ilk istiridyesi gösterilir ve o yendikten sonra parti başlar. Parti boyunca, çeşitli yarışmalar düzenlenir: İstiridye kabuğunu soyma gibi. Hız, güvenli olma, hassaslık önemli meziyetlerdir.

4. Münih Oktoberfest – 17 Eylül/3 Ekim 2016

1810 yılından beri kutlanılan Oktoberfest, festival esnasında bira tüketiminin tavan yaptığı iki haftayı kapsamaktadır. 2016 yılı için 17 Eylül ve 3 Ekim arasında kutlanılacak olan Oktoberfest süresince 1000 ton civarında çöp oluşmakta ve toplam 2000 adet ekstra tuvalet hizmet vermektedir. Bütün bunlara rağmen festivalin yine de temiz olduğunu söyleyebiliriz. Belediyenin hummalı çalışmaları gece boyunca eğlenen kalabalığın arkasını toplamayı başarmaya yetiyor. Festival süresince toplam 7 milyon litre bira tüketilmekte ve festivale özgü ekstra alkol oranında biraları sadece bu festival süresince tadabiliyorsunuz.

Oktoberfest
Oktoberfest

 

oktoberfest münih
Oktoberfest Münih

5. Nijerya Tuz Kürü Festivali

Nijer’de In Gall kasabasında her sene yağmur sezonunun sona ermesi ile birlikte düzenlenen Tuz Kürü Festivali 3 gün sürmektedir. In Gall kasabasının nüfusu festival esnasında 500’den 50000’lere kadar çıkmaktadır. Festival, tam günü yağmur şiddetine göre sadece bir ay öncesinden belli olmakla birlikte genellikle Eylül ayının ortalarında düzenlenmektedir. Göçebelerin festivali olarak bilinen bu festival esnasında kasaba çevresindeki göçebe kabileler bölgede toplanmaktadır. Kabile erkeklerinin güzelliklerine muazzam önem verdiği bu festival esnasında kendilerine uygun eş adayını etkileyebilmeleri için saatlerce dans etmeleri gerekmektedir.

 

Wodaabe Gerewol Cure Salee
Wodaabe Gerewol Cure Salee

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!