Anasayfa > Haberler > Gezi > Şilep ile Yolculuk: Ucuz ve Alışılmadık Bir Tatil Deneyimi

Şilep ile Yolculuk: Ucuz ve Alışılmadık Bir Tatil Deneyimi

Şilep ile ucuz yolculuk yapabileceğinizi biliyor musunuz? Yük gemisi şilep ile ülkeler hatta kıtalararası seyahat ederek dünyanın en ücra köşesine bile ulaşabilirsiniz.

Tatil, sizin için sadece gezmek ve eğlenmekten ibaret değilse size özel mükemmel bir deneyim önerimiz var. Bir şilep (yük gemisi) üzerinde seyahat ederek dünyayı keşfe çıkmaya ne dersiniz? Üstelik bu devasa şilep üzerinde sizin gibi sadece en çok 12 yolcu olacak. Mükemmel bir odanız olacak ve kaptanın sağında yemek yiyebileceksiniz. Üstelik bütün bu hizmetlere günlüğü sadece 100 dolardan sahip olacaksınız.

 

Şilep Kargo Cruise

Şilep yolculuğu, yük gemisi yolculuğu veya kargo cruise (cargo cruise) olarak da adlandırılan bu yolculuk tipi eski zamanlarda bir noktadan ötekine seyahat ederken yol parası ödemek yerine şilepte çalışılarak yapılıyordu. Günümüzde paran yoksa bulaşıkları yıka mantığı tamamen kalktığı için şimdi cüzi bir ücretle bu yük gemilerine binerek istediğimiz noktaya gidebiliriz.

 

Şilep gün batımına doğru ilerliyor
Yük gemisi gün batımına doğru ilerliyor

 

Normal bir gemi seyahati (cruise yolculuğu) ile kıyasladığımızda Cruise seyahati Aya Yorgi Beach ise şilep yolculuğu Göcek’teki ıssız koylar olacaktır. Birisinde herkes göz önünde ve herkes aynı zevki tatmaya çalışırken diğerinde tamamen VİP yolcu gibi istediğiniz noktaya gideceksiniz. Elbette cruise ile yapılan seyahatlere benzemeyecek fakat cebinizden daha az para çıkacak ve anlattığınızda herkesin ağzı açık kalacak hikayeleriniz olacak. Üstüne şilep kaptanı ve tayfaları ile kuracağınız arkadaşlıklar sayesinde dinleyeceğiniz maceralar da cabası.

 

Yük gemisi hatıra
Şilepte Hatıra

 

Peki, ucuza seyahat edeceğiz ama kargonun arasında gideceksek bu kadar çile niye diyebilirsiniz. Aslında 40 metrekare büyüklüğünde deniz gören odanız, televizyon, kütüphane odası, spor salonu ve yüzme havuzu gibi birçok şey elinizin altında olacak. Odanın konforu sizi burada tutmaya yetecek ama zaten kamaranızdan çıkıp yolculuk esnasında denizi seyretmek serbest. Yeri geldiğinde çılgın dalgalarla boğuşan şilebi izlemek size hayatınızın tecrübesini yaşatabilir. Esasında işin en güzel tarafı şilep tayfaları ve kaptanın odağında siz yoksunuz, geminin yükü var, esas işleri zaten bu. Burada insanların doğal çalışma ortamlarında yaptıkları işleri izleyecek, personel ile aranızda bir cruise gemisindeki gibi “para konuşur” ilişkisi olmadığından gerçek arkadaşlarla gerçek muhabbetler kurabileceksiniz.

Şilep (Cargo Cruise) ile Nerelere Seyahat Edebilirsiniz?

Neredeyse tüm dünyayı gezebilirsiniz çünkü yük gemileri her yere gidiyor. Asya’dan Amerika’ya, Karayipler’den Fransız Rivierası’na, Ege denizinden Süveyş kanalı ile Tayland’a gidebilmeniz mümkün. Bu transit bir yolculuk olmadığından yol boyunca geminin duracağı yerlerde keşif keyfini de yaşayacaksınız. İstediğiniz yerde inebilir birkaç gün takıldıktan sonra başka bir şileple yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Ticaret yoğun olduğu sürece sefer sayıları da çok olacaktır. Çoğu yük gemisinin rotaları bellidir bu yüzden planlamanızı önceden yapabilirsiniz.

 

Yük gemilerinin uğradığı 450 liman ve 150 ülkeden dilediğinizi gezebilirsiniz, tek yapmanız gereken güzel bir şilep yolculuğu planı hazırlamak.

 

Şilep kargo taşırken
Yük gemisi kargo taşırken

 

Şilep Yolculuğu Fiyatları Ne Kadar?

Günlük ortalama 100 dolar civarında bir ücretle dünyayı gezebilirsiniz hem de sadece birkaç yolcu olacak. Günlük fiyat neredeyse sabit olduğundan yolculuğun masrafını kestirmek mümkün. Mesela Euro-Med Coastal şilep gemisi ile İngiltere Felixstowe’dan, Belçika Antwerp, Hollanda Rotterdam, İspanya Valencia, Kıbrıs Limassol, Mısır İskenderiye, Türkiye İskenderun ve Mersin, İtalya La Spezia ardından tekrar İngiltere Felixstowe’a dönüş tam 35 gün sürüyor. Yani 3500 dolara tüm bu şehirlere uğrayabilirsiniz. Aradaki mesafeye baktığınızda benzer bir tur için maliyet çok daha fazla olacaktır. Tüm bu yolculuğun size katacağı muhteşem deneyim ise az olan masrafınıza bir artı olacak.

Başka bir şilep yolculuğu örneği verecek olursak İtalya’dan Transatlantik turu ile Karayipler, Meksika ve Amerika’ya yolculuk tam 49 gün sürüyor. Yani 4900 dolara mükemmel bir seyahat yapabilirsiniz.

Daha düşük maliyetli tecrübeler için daha kısa yollar veya sadece yolculuğun belli kısımları tercih edilebilir. Mesela Mersin-La Spezia arası sadece 5 gün yani 500 dolara İtalya’ya ulaşabilir hem şilep yolculuğunu deneyimlemiş olursunuz hem de Portofino veya Floransa turu yapabilirsiniz.

Birçok şilep yolculuğu rotası mevcut. Buradan ilginizi çeken rotayı inceleyebilirsiniz.

Şilep yolculuğuna neler dahil?

 

yük gemisi kamarası
Şilep kabini

Gün içinde alacağınız tüm öğünler, yukarıda saydığımız yüzme havuzundan sinemaya kadar tüm aktiviteler bu fiyatlara dahildir. Bir nevi, “alles inclusive” tarzı bir sistem gibi de düşünebilirsiniz.

  • Kabin (40 m2’lik)
  • Sinema
  • Kütüphane
  • Spor salonu
  • Yüzme havuzu
  • Tüm öğünler

 

Yük Gemisinde Yemek
Yük Gemisinde Yemek

 

Yük Gemisinde Havuz
Yük Gemisinde Havuz

 

İlginizi Çekebilecek Şilep Rotaları

1. Avrupa’dan Akdeniz üzerinden Asya’nın inci sahillerine

 

Avrupa Afrika Avustralya yük gemisi rotası
Avrupa – Afrika – Avustralya Şilep Rotası

 

Londra’dan başlayan bu şilep seyahatinde Belçika, Fransa, İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine uğrayarak Akdeniz’in tarihi limanlarında bir mola verebilirsiniz. Yolculuğunuza daha sonra Süveyş kanalı üzerinden devam ederek Hint Okyanusu’nun incisi Mauritius adasına uğrayıp ardından Avustralya limanlarına teker teker uğrayarak dünyanın en büyük limanı olan Singapur’a ulaşabilirsiniz. Son olarak Sri Lanka üzerinden tekrar Süveyş kanalı ile Akdeniz’e çıkabilir ve Londra’ya ilk durağınıza dönebilirsiniz.

2. 80 Günde Devr-i Alem

 

Dünya turu yük gemisi rotası
Devr-i Alem Şilep Rotası

 

Kuzey Avrupa üzerinden Amerika’nın doğu sahillerine giden rotada birçok Amerikan şehrini gezebilirsiniz. Buradan Panama kanalı ile Polinezya gibi rüya destinasyonlara ulaşabilirsiniz.

3. Hedef Brezilya

 

Şilep rotası Brezilya
Avrupa Brezilya Şilep Rotası

 

Atlantik okyanusundan geçerek Kuzey Avrupa’dan Karayipler’e ulaşan rota ile Brezilya, Portekiz ve İspanya gibi çok renkli destinasyonlara ulaşabilirsiniz.

 4. Adriyatik Mücevherinden Asya’nın Lezzetlerine

 

Yük gemisi rotası adriyatik
Adriyatik Şilep Rotası

 

Avrupa’da başlayan bu rota, sizi tamamen bambaşka bir yere, Asya’ya götürecek. Dönüşte Mısır’a uğramak ya da Singapur’un coşkusunu hissetmek ister miydiniz? Belki Çin daha da cazip gelebilir.

Sonuç olarak şilep yolculuğu ile hayatınızın tatilini yapabilir, eşsiz bir deneyim yaşayabilir ve dünyanın dört bir yanından dostlar kazanabilirsiniz. Standart bir tatilden sıkıldıysanız, bu tarz bir deneyim tam da size göre!

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

3 thoughts on “Şilep ile Yolculuk: Ucuz ve Alışılmadık Bir Tatil Deneyimi

  1. Merhaba, Güzel bir şey ancak şilep limanda bizim gezmemizi beklemez. Ticari bir gemi olduğundan zaman/para ilişkisinden dolayı limanlarda yenı teknojilerle çabucak yük boşaltıp yük alır.2,5 saatte limandan çıktığımızı bilirim. Hayaller suya düşmesin sonra 😀

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!