Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Sarıgerme Plajı Nerede, Giriş Ücreti – Tüm Detaylar

Sarıgerme Plajı Nerede, Giriş Ücreti – Tüm Detaylar

Sarıgerme Plajı Deniz

Muğla’nın turistik yerleri arasında bulunan Sarıgerme plajı, Ege kıyısında tertemiz sahiliyle, ince altın sarısı kumuyla, kum zambaklarıyla, temiz havasıyla, muhteşem doğasıyla, su sporlarıyla ve pürüzsüz sahiliyle ideal bir tatil kasabasıdır. Bu büyülü cennet sizi denizin ve güneşin eşsiz dansıyla turkuazın bin bir tonuna ve doğanın güzellikleriyle yeşile doyuracaktır.

 

Sarıgerme Plajı

Sarıgerme denizi nasıl? sorusunun cevabı ise içimizi rahatlatır nitelikte. Deniz hem berrak ve temiz, hem de ılıktır. Yüzlerce metre açılsanız da denizin sığ olması eğer süper yüzücüyseniz sinir bozucu olabilir ama çocuğunuz için harika bir yer olduğuna emin olabilirsiniz. Bu muhteşem kumsalın hemen arkasında yemyeşil çam ağaçları arasında, gün batımında kumsalın sonundaki dereye kadar yürüyebilir, keyif yapabilirsiniz. “Mavi Bayrak” sahibi denizden çıkıp, eşsiz çam ormanlarının dibinde serinlemeyi kim istemez ki?

 

Sarıgerme plajı - Kum Zambakları Alanı
Sarıgerme Plajı Kum Zambakları

 

Sarıgerme plajı - Sarıgerme Kum Zambakları
Sarıgerme Plajı Kum Zambağı Doğal Yetiştirme Alanı

 

Karşısında Baba ada bulunan Ortaca Sarigerme, son yıllarda popülerleşen, henüz tam olarak keşfedilmemiş bakir bir turizm merkezidir. Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı ve Dalaman Havalimanı’nın dibinde olması ise apayrı bir avantaj sağlamaktadır.

Yazın sıcak olan belde, kışın da ılık geçtiği için bitki çeşitliliği çok fazla. Ama yaz tatili için de ideal, çevredeki Göcek, Fethiye gibi diğer yerlere de yakınlığı ayrı avantaj, burada 2-3 konakladıktan sonra güneye inerek diğer gizli cennetlere de gidebilirsiniz. Yazın deniz suyu çok erken ısınır.

Sarıgerme Plajı – Sarıgerme ismi nereden geliyor?

Eskiden Dalaman Çayı üzerinde taşınan tomruklar denize kaçmasın diye çayın deniz bağlantısı kapatılırmış, bu işleme “germe” denirmiş. Çayın kollarından bir tanesinin adı ise “Sarısu” deresi. Bu 2 isim birleşerek “Sarıgerme” ismini oluşturmuş. Sarıgerme’nin bağlı olduğu köy Osmanlı Köyü’dür ve köyün sahile uzaklığı 850 metredir.

Sarıgerme Plajı – Sarıgerme Nerede, Nasıl Gidilir ?

Sarıgerme Dalyan arası kaç km? Sarıgerme Dalyan arası 21 km. Uçakla gidiyorsanız, Dalaman’a uçakla inip özel araç kiralayarak ya da dolmuşla gelebilirsiniz. Dalaman Sarıgerme arası kaç km? Dalaman Sarıgerme arası sadece 12 km. havalimanına olan yakınlığı ile de avantajlı bir konuma sahip burası. Otobüs ile geliyorsanız Ortaca’da inip Sarıgerme minibüsleriyle 15-20 dakikada buraya ulaşabilirsiniz.

Sarıgerme’ye gelmişken buralara da gidebilirsiniz

Datça gezilecek yerler için tıklayın

Ölüdeniz gezilecek yerler için tıklayın

Sarıgerme Gezilecek Yerler

“Sarıgerme’de ne yapılır?” sorusu kafanızı kurcalıyorsa, sakin ve huzurlu bir tatil arıyorsanız, arkanıza yaslanın ve sizler için hazırladığımız “Bol aktiviteli Sarıgerme’de görülecek yerler” listemize gönül rahatlığıyla bir göz atın. Dalgaların yumuşak meltemle vücuduna yaptığı masajı ve güneş banyosunun sizde bırakacağı D vitamini dopingine bayılacaksınız!

Listemize geçmeden bu cennette 1 dk. tur atmak için SOLO Film’in düzenlemiş olduğu videoyu izleyebilirsiniz.

1. Sarçed Plajı

Sarıgerme plajı nasıl? Altın rengi kumu ile Ortaca Sarıgerme sahili 7 km’lik uzunluğunda olup muhteşem bir kumsala sahiptir. Sarıgerme’de plajın büyük bir kısmı oteller tarafından kullanılıyor. Daha da kötüsü sadece kendi otel müşterileri girebiliyor. Bu nedenden dolayı, 1995’te Sarıgerme’de yaşayan insanlar SAR-ÇED Eğitim Derneği’ni kurmuşlar ve bu dernek, Turizm Bakanlığının da desteğiyle sahili düzenleyip buraya büfe, duş, şezlong gibi şeyler yapmış. Köyden de sahile çekçekli araç hizmeti verilmeye başlanmış.

Giriş bu arada ücretli, 20-25 TL arası sezona göre değişiyor. Ama bu ücrete aldığınız hizmet gerçek değiyor.

Bu kumsal denizde de devam ediyor dersek doğru demiş oluruz. Denizin sığ olması, ayak bileklerinize doğal masaj yapacak olup, bacak kaslarınızın da kuvvetlenmesini sağlayacak, çıplak ayakla bu kumda yani sığ denizde yürümek vücudunuzdaki tüm elektriği alacak ve stres seviyenizi azaltacaktır.

Sarıgerme plajına araçla giriş yapılabiliyor. Araçla giriş ücreti 15 TL. Yaya girişi ise 3 TL

2. Aşı Koyu

Tekne turu ile ya da kendi olanaklarınızla da gelebileceğiniz Aşı Koyu Ortaca ilçesi sınırlarında, Sarıgerme plajının hemen batısında el değmemiş bakir koylardandır. Ulaşması gerçekten zor olan bir koydur, son 3 km.lik kısımda toprak yoldan tintin modunda geliyorsunuz. İztuzu ve Sarıgerme arasında bulunan koy Sarıgerme’ye sadece 14 km uzaklıktadır ve Ovacık üzerinden toprak yolla ulaşabilirsiniz. Dalyan’dan da günübirlik tekne turlarıyla bu koya ulaşabilirsiniz.

Çocukla geliyorsanız denizinin hemen derinleştiğini belirtmeliyim, ama hemen kıyıda yüzebilirsiniz dikkatli şekilde. Denizi berrak ve gerçekten çok güzel.

Tavsiye: Burası biraz bütçeyi aşabilir, 1 hamburger menü için 2018 Temmuz’da 35 TL vererek birazcık kazıklandık. Koy çok bakir ama bütçesi olmayanlar için benim önerim Sarsala Koyu

3. Sarsala Koyu

Sarsala, Dalaman’a 15 km uzaklıkta bir koy olup, Sarıgerme üzerinden ulaşmak için yaklaşık 30 km’lik bir yolu kat etmeniz gerekiyor. Bozulmamış doğası ve masmavi deniziyle Sarıgerme tatiline gelenleri büyüleyecek güzelliktedir. Koyun berrak sularında yüzmekten keyif alırken, denizin dibindeki onlarca eşsiz balığı izlemek de apayrı bir tat verecektir tatilinize. Köy yolundan gelirken dikkat edin, zira yolları virajlı ama bir o kadar da doğayla bütünlük sağlıyor. Kocagöl’ü aştıktan sonra karşılaşacağınız manzarada koyu tepeden izleyebilirsiniz.

Plajda, bir yandan keçilerini otlatan köylüleri görebilir bir yanda da lüks yatlarını koya çekmiş, güneşlenen ve denize giren tatilcileri seyredebilirsiniz. Deniz sonrası, patikadan yürüyerek koyun çevresini ve ormanı keşfe çıkabilirsiniz.

Sarsala koyuna çocuğunuzla güvenle gelip yüzebilirsiniz. İşletmesi belediye olduğu için her şey gayet ucuz, denizi çok güzel, hemen derinleşmiyor ve oldukça ılık.Daha ne olsun?

Tavsiye: Hafta sonu ve bayram zamanları ana baba günü, duman altı (tuvaletin hemen karşısında mangal yapanları görünce acayip rahatsız olduk) bir ortam. Ne gerek var managala denize gelmişsin, efendi gibi yüz ve dinlen diyorsanız burası pek size göre değil. Denizin 10 metre gerisinde mangalcılar var! Deniz çok güzel olsun ama ortam ucuz olsun, ambiyans sorun derseniz burası tam size göre, ama ben yüksek sezonda asla gitmem!

 

4. Tekne Turu

Çevredeki koyları gezmek isterseniz, tekne turu tam biçilmiş kaftan sizin için. Öyle ki, el değmemiş koylara ulaştıran teknelerle, kayalıkları, çam ormanlarının arkasına gizlenmiş gizli cennetleri görebilirsiniz. Bu koylardan birisi de Aşı Koyu‘dur.

5. Pisilis Antik Kenti

Sarıgerme sınırları içindeki tek antik yerleşim kalıntıları buradadır ve adı “Pisilis“tir. Bu antik kente ait kalıntıları şu anda İberotel Sarıgerme Park’ın içinde bulunan kumsal ve park alanının altındadır, üst tarafından da birçok tarihi ev kalıntısı, şehir surları, mezarlık ve birkaç büyük yapı görebilirsiniz.

6. Gün batımı ve manzara

Sarıgerme’nin zirvesinden denizi, gün batımını izleyebilirsiniz. Bu muhteşem manzaraya hayran kalacaksınız.

 

Sarıgerme plajı - Sarıgermede Gün Batımı
Sarıgerme’de Gün Batımı

 

7. Baba Adasında Seyir keyfi

Doğal dalgakıran görevine sahip ada, sahile 650 metre uzaklıktadır. Mavi yolculuğa çıkan yatlar, özel tekne turlarıyla ya da kendi kiralayacağınız teknelerle de buraya uğrayabilirsiniz. Özellikle yatlar için sığınaktır diyebiliriz, çünkü adanın Sarıgerme’ye bakan kısmı korunaklı. Adaya giderseniz,  Roma Dönemi’nden kalma mezar kalıntılarını da mutlaka görmelisiniz.

 

Sarıgerme plajı - Sarıgerme Baba Adası
Sarıgerme Baba Adası

 

8. Spor Keyfi

 Buraya gelmişken su sporlarına da vakit ayırın. Klasik su eğlenceleri yerine, eğer dalış yapmayı seviyorsanız, bu güzel koyun bir de derinliklerinde neler olduğunu keşfe çıkabilirsiniz. Sarıgerme’de dalış ile muhteşem deniz altını seyredebilir, hiç durmayan rüzgarlarla adeta dans edebilir, su kayağı, paraşüt, yelken, banana, jet ski, kano, kayak gibi sporları deneyebilirsiniz.

9. Ortaca Belediyesi Sarıgerme Çadır Kampı

Çadır kampları sizin için güzel bir alternatif olabilir. Ortaca’dan minibüse binerek şoföre çadır kampına gittiğinizi söylerseniz burada sizi indirebilir. Kampta birçok şey mevcut; masa, sandalye, tuvalet, çadır.

 

Sarıgerme plajı - Ortaca Çadır Kampı
Ortaca Belediyesi Çadır Kampı

 

10. Sarıgerme Balık Avı Turları

Özel balıkçı tekneleriyle, Sarıgerme balık avı turlarına katılabilirsiniz.

Sarıgerme Plajı – Pratik Öneriler

  • Sarıgerme’ye günübirlik geliyorsanız sezonda, Sar-Çed plajı yakınlarında otopark yasağı başlar, köyün girişinde aracınızı bırakarak plaja çekçeklerle ücretsiz şekilde inebilirsiniz.
  • Küçük çocuklu aileler için biçilmiş kaftan, gözünüz asla arkada kalmaz. Hem temiz, hem de bu kadar sığ bir denizi nerede bulabilirsiniz ki başka?
  • 2-3 günlük bir konaklama ile bu güzel beldenin tümünü gezebilirsiniz.
  • Dalaman Havalimanı’na yakın olduğu için araç kiralamanıza gerek yok buradan başka bir yere gitmeyecekseniz, taksi ya da dolmuşlarla ucuza otelinize gelebilirsiniz.

 Yapmadan Dönmeyin

  • Turkuaz rengi denizinde yüzmeden,
  • Akşam plajda yürüyüş yapmadan,
  • Altın rengindeki incecik kumunda, özellikle de gün batımında (masaj etkisi yaratacağından bahsetmiştik) yürümeden,
  • Geren Otu” ve “Silcan Otu”nu yemeden, hatta aranız iyiyse Sarısu’da tutulan mavi yengeçlerin tadına bakmadan,
  • Yılan balığı ve çiçek balını tatmadan,
  • Tekne turu yapmadan ve Baba Ada’yı gün batımına karşı izlemeden dönmeyin.

Benzer Yazılar

One thought on “Sarıgerme Plajı Nerede, Giriş Ücreti – Tüm Detaylar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!