Anasayfa > Haberler > Gezi > Tatilde Deprem Yaşanabilecek En Riskli Şehirler

Tatilde Deprem Yaşanabilecek En Riskli Şehirler

Deprem Riski

Tatilde deprem yaşayabileceğiniz en riskli şehirler

Depremlerin ne zaman olacağı daha önceden tahmin edilemeyebilir. Fakat bazı şehirler var ki deprem tarafından zarar görmeye çok açıklar.

Güçlü ve felaketlere yol açan depremler dünyayı sallayarak büyük zararlara yol açarlar. Tehlikenin sonuçları her zaman homojen olarak dağılmaz. Yer altındaki tabakalar birbirine sürtündüğü zaman depremler meydana gelir. Bunlara rağmen insanoğlu büyük gökdelenler yapmaktan çekinmiyorlar.

Tokyo, Japonya

29 milyonluk nüfusu ve okyanus kenarındaki konumu ile Tokyo deprem ve sonrasında yaşanabilecek tsunami yüzünden dünyanın deprem yönünden en tehlikeli şehri olarak belirtilmektedir. Doğal afetler konusunda da birinciliği diğer hiçbir şehre kaptırmayan Tokyo Pasifik Ateş Çemberi’nde bulunmaktadır. Dünyada yaşanan depremlerin % 90’ı ve yaşanan büyük depremlerin % 81’i Pasifik Ateş Çemberi’nde yaşanmaktadır. Barındırdığı 452 volkan ile beraber dünyanın en tehlikeli ülkesi olarak nitelendirilebilir. Bütün bu afet riskleriyle beraber Tokyo’da yaşanabilecek büyük bir Tokyo depremi sonrasında hem Japonya halkının hem de tüm dünyanın ekonomik anlamda büyük ölçüde etkileneceği aşikardır.

 Jakarta, Endonezya

Jakarta dünyanın deprem riskinin en çok olduğu ikinci ülkedir. Jakarta için deprem riskinin yanında sel de büyük risk teşkil etmektedir. Bunda Jakarta şehrinin neredeyse yarısının deniz seviyesinin altında bulunmasından kaynaklanmaktadır. Aynı sorun toprağı da yumuşatmakta ve herhangi bir deprem anında sıvı gibi davranarak faciayı katlayabilmektedir. Burada yaşayan 17 milyon civarında insanı düşündüğümüzde ve sel riskinin de deprem le beraber gelebileceği ön görüldüğünde yaşanabilecek bir facianın boyutlarını düşünmek bile istemeyeceksiniz. 2004 yılında yaşanan Endonezya depremi ve sonrasında gelen tsunami tam 283 bin kişinin ölümüne neden olmuştur. Konumundan dolayı Jakarta neredeyse her ay hissedilir derecede deprem yaşanmaktadır.

Manila, Filipinler

Tokyo’nun dünyanın en riskli şehri ilan edilen Manila’da gerçekleşebilecek bir deprem tüm ülkeyi etkileyebilir. Manila’da 6 şiddetinde depremlere sıklıkla maruz kalınmaktadır. Manila depremi beraberinde tsunami ve volkan patlamaları risklerini de beraberinde getirebileceğinden oldukça tehlikeli bir şehirdir. Aynı zamanda 15 kilometrekareye sıkışan 2 milyona yakın insan şehrin yakınında yaşanabilecek büyük bir Filipinler depremi durumunda çok vahim sonuçlar doğurmasına neden olabilir. Manila’da yaşanabilecek depremin etkisinin normalden fazla olabileceği düşünülmekte ve bunun nedeni olarak bölgenin yumuşak toprak üzerine kurulu olması verilmektedir. Büyük bir deprem anında bu yumuşak toprak sıvı gibi davranarak tüm binaları içerisine çekebilme potansiyelindedir. Manila’da yaşanabilecek bir deprem Filipinler’in ekonomik merkezini harap etmekle beraber ülkenin ekonomisini üçte bir oranında etkileyebilecek etkiye sahiptir.

Los Angeles & San Francisco, Amerika

Kaliforaniya eyaleti San Andreas Fay Hattı üzerinde bulunduğundan dünyanın belki de en meşhur şehirlerinde yaşayan milyonlarca insanı deprem riski altında tutmaktadır. Kaynaklara göre Kaliforniya’da önümüzdeki 30 yıl içerisinde 6.7’nin üzerinde bir deprem olma riski % 99 olarak belirtilmektedir.  Gerçi hem Los Angeles hem de San Francisco şehri gelişmiş bir şehir olsa da büyük bir deprem olması durumunda birçok kişini canına mal olabileceği kaçınılmaz bir son olabilir.

Kaliforniyalılar uzun bir zamandır büyük bir deprem beklemekte fakat bu büyük depremin hangi büyük şehri vuracağını bilmemektedir. Bilim adamlarına göre ise sonraki deprem büyük ihtimalle San Francisco civarında olacaktır. Hatta bu depremin büyüklüğünün 9 şiddetine ulaşabileceği ön görülmektedir.

Osaka, Japonya

Osaka şehri Japonya’nın endüstriyel başkenti olduğundan burada yaşanacak bir deprem tüm dünyayı etkileyebilecek potansiyele sahiptir. Üstelik yaşanabilecek bir büyük deprem 15 milyon insanı birinci derecede etkileyebilecektir. Osaka şehri Japonya’nın başkenti Tokyo gibi pasifik ateş çemberi bölgesinde yer almakta ve deprem haricinde tsunami ve kasırga gibi diğer doğal afetlerin yaşanması tehlikesi oldukça yüksektir.

 

Dünyada Deprem Şehirleri
Dünyada Deprem Şehirleri

 

Dünyada gerçekleşmiş en büyük maddi zarar oluşan depremler

1995 Japonya 312 Milyar $

2011 Japonya 269 Milyar $

2008 Çin 95 Milyar $

1994 Amerika 67 Milyar $

1980 İtalya 43 Milyar $

1976 Çin 42 Milyar $

2011 Yeni Zelanda 42 Milyar $

2004 Japonya 35 Milyar $

1999 Türkiye 29 Milyar $

1989 Amerika 21 Milyar $

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!