Anasayfa > Keşif > Namibya İskelet Sahili

Namibya İskelet Sahili

iskelet sahili safari iskeletler

Afrika kıtasının güneybatısında yer alan Namibya eski bir Alman sömürge devletidir. Fakat, Almanların Dünya Savaşları’ndaki başarısızlığından olacak ki Afrika’nın diğer ülkeleri kadar tahrip edilmemiştir. Namibya’nın Atlantik Okyanusu’ndaki kuzey sahil şeridi İskelet Sahili Milli Parkı diye adlandırılmaktadır. 500 km uzunluğundaki bu milli park toplamda 16 bin kilometrekarenin üzerinde yer kaplamaktadır.

Bölge eskiden Portekiz gemiciler tarafından Cehennem Kıyıları olarak adlandırılıyordu. Sahile vuran yüzlerce gemi bu meşhur ismi almasındaki temel etmendi. Tehlikenin boyutu o kadar büyüktü ki gemi kazasını canlı atlatan gemiciler çölün çetin şartlarında can vermekten kurtulamıyorlardı. Günümüzde bölgenin adı iskelet sahili olarak değiştirilmiştir. Yemek bulma ümidiyle çöle gelen hayvanların iskeletlerinin çokluğu bu ismin neden verildiğini açıklamaya yeterlidir. İskelet sahilinde neredeyse herşeyin iskeletine rastlamak mümkün. Fil, aslan, zürafa iskeletleri belki de görebileceğiniz en masumları. Üstüne kaza yapmış ve terkedilmiş gemi iskeletleri de eklenince tam bir hayalet sahil ortaya çıkıyor.

 

iskelet sahili batık gemi
İskelet sahilinde karaya vuran gemi

Milli Park manzarası içerisinde rüzgarın şekillendirdiği kum tepeciklerine, engebeli kanyonlara ve rengarenk volkanik taşlara rastlayabilirsiniz. Düzlüklerinde 100’ün üzerinde yosun türü yetişir. Soğuk Benguela akıntısı yüzünden deniz soğuk, şiddetli rüzgarlarla birlikte hava şartları çetindir.

 

iskelet sahili milli parkı
İskelet sahili milli park girişi

İskelet sahilinde çakal, afrika ceylanı, keseli antilop, devekuşu, sırtlan gibi hayvanlar görünürken beyaz çöl fili, siyah gergedan, aslan ve zürafa gibi hayvanlara düzlüklerde veya nehir çevresinde rastlayabilirsiniz. Frio Burnu bölgesinde ise binlerce ferdinin bulunduğu fok kolonisini görebilirsiniz.

 

iskelet sahili fil sürüsü
İskelet sahilinde safari esnasında görebileceğiniz filler

 

iskelet sahili çakal
İskelet sahilinde vahşi yaşam ile iç içe

 

İskelet sahili foklar
İskelet sahilinde bulunan fok sürüsü

 

İskelet sahilinin kuzey bölümü sadece safari yapmak için izin verilen bir bölgedir. Konaklama için güzey bölümünü tercih etmelisiniz. Bu bölgedeki Terrace koyu ve Torra koyunda konaklayabileceğiniz yerler bulunmakta. Parktaki ekolojik duyarlılık yüzünden neredeyse tüm park vahşi yaşam alanı olarak korunmaktadır. Parkın güney bölümüne araba ile ulaşım sağlayacaksanız öncelikle turizm ofisinden yasal izin almanız gerekiyor. Swakopmund şehrinden bu izni alabilirsiniz. Saat 17:00’a kadar gezinizi tamamlayarak bölgeden bu izin kapsamında ayrılmanız gerekiyor. İskelet sahilinin güney kısmında konaklasanız bile safari sonrasında belli bölgelere ulaştığınızı kaldığınız yere bildirmeniz gerekiyor. Vahşi hayvanların kol gezdiği bu ortamda turistlerin güvenliği yeterince düşünülmüş. Eğer bölgede daha başka yerler de görmek isterseniz Hoarusib kil kaleleri ve Agate dağı bölgesindeki Tuz plakaları diğer uğramanız gereken yerlerden.

 

Nerede Kalınır ?

Terrace ve Torra koylarında kamplar bulunmakta bu noktalarda konaklayabilirsiniz. Fakat sadece 1 Aralık-31 Ocak tarihleri arasında konaklayabilirsiniz.

 

namib çölü iskelet sahili
İskelet sahili namib çölü safari

İskelet Sahilinde Neler Yapılabilir ?

Safari, yamaç paraşütü, denizde kayaking, skydiving ve kum sörfü yapabileceğiniz birçok aktiviteden sadece bazıları. Bir deve veya at üzerinde Namib çölü yolculuğu yapmak da sizin keyfinize kalmış. Namibya’ya gelmişken Kalahari çölüne giderek safari yapmak da diğer opsiyonlarınız arasındadır.

iskelet sahili kamp yerleri
İskelet sahili kamp yeri

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!