Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Kapadokya Gezi Rehberi: Atlar Diyarına Merhaba

Kapadokya Gezi Rehberi: Atlar Diyarına Merhaba

Nevşehir Kapadokya, Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin gezdiği ilk yerler arasında olmakla birlikte yerli turistlerin de ilgisini çekmekte. Doğal oluşumlar, çeşitli aktiviteler, mistik atmosfer ve balayı çiftleri için romantik olanakları olan Kapadokya balayı otelleriyle başlı başına Türkiye’nin cennet kıyılarındaki turizm aktiviteleri olan yerleri aratmayacak güzellikte. Kültür, tarih ve doğa meraklısı tatilciler için harika bir destinasyon. Adeta bir kültür mozaiği diyebileceğimiz Kapadokya güzel atlar ülkesi olarak da anılan hem doğası, hem aktiviteleri, hem de doğal oluşumları ile insanı büyülüyor ve her gün dünyanın birçok bölgesinden turist çekiyor. Gezitta ekibi olarak Kapadokya bölgesini gezerek sizin için bir gezi planı ve Kapadokya-Avanos-Ürgüp-Göreme Gezilecek Yerler listesi hazırladık.

 

Kapadokya Gezi Haritası
Kapadokya Haritası

 

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya gezisi kapsamında görebileceğiniz yerleri gruplarsak 4 farklı kategori altına toplayabiliriz.

Yer altı şehirleri: Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Acıgöl Yeraltı Şehri, Tatlarin Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri ve Özlüce Yeraltı Şehri. Yeraltı şehrinin havasını koklamak, burada yüzyıllar önce yaşamış insanlarla empati kurmak muazzam bir deneyim olacaktır. Özkonak yer altı şehri, Avanos’a 14 km uzaklıkta, Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı şehrinden daha farklı bir yapıya sahiptir, odaları düzgün oyulmuş olup haberleşme amaçlı yapılmış olan delikler havalandırma olarak da kullanılmaktadır.

 

Kapadokya Yeraltı Şehirleri
Kapadokya Yeraltı Şehirleri – Özkonak Yer Altı Şehri

 

Kilise ve şapeller: El Nazar Şapeli, Tokalı Kilise, Üzümlü Kilise, Yılanlı Kilise, Hallaç Manastırı, Saklı Kilise ve Karanlık Kilise en önemlileridir. Gerçek adı Aya Lonnes olan Saklı Kilise, çok geç bulunduğu için Saklı Kilise adını almıştır.

 

Kapadokya Saklı Kilise
Kapadokya Saklı Kilise

                                                                    

Doğa oluşumları: Ihlara vadisi, Nevşehir Ürgüp Pembe vadi, Zemi Vadisi, Göreme Kızılçukur Vadisi, Ürgüp Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi, Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Kapadokya Evleri (Kapadokya Kaya Evleri), Zelve vadisi. Göreme Kızılçukur Vadisi, yürüyüş yapabileceğiniz ve sonrasında günbatımını izleyebileceğiniz harika bir yer.

 

Kapadokya Kızılçukur Vadisi
Kapadokya Kızılçukur Vadisi

 

Müzeler: Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya Etnoğrafya Müzesi, Ürgüp Müzesi, Ortahisar Etnoğrafya Müzesi.

Kapadokya Gezi Planı

Aslında bu size kalmış, yani konakladığınız gün sayısına, önceliklerinize, bütçenize ve kaldığınız yere göre değişir ama size az da olsa fikir verebilecek 3-4 günlük Gezitta rota planı şöyle olabilir, buna benzer bir planı siz de uygulayabilirsiniz:

1.gün:

 • Avanos ile başlayın. Burası tipik bir Anadolu kasabası, Kızılırmak’ın kıyısında ve çanak çömlek atölyeleri ve turistik eşyaları olan bir yer. Burada çanak çömlek yapımını izleyebilir, kendinize ve sevdiklerinize bu tip hediyelik eşyalar alabilirsiniz.
 • Daha sonra Göreme istikametine doğru yola devam ederek Uçhisar kalesini (Ürgüp kalesi) görebilirsiniz yol üzerinde. Kalede müze kart geçmez, tepesine kadar tırmanabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Güvercinlik vadisinde yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Uçhisar kalesine gelmişken Ortahisar kalesini de görün. İçinde oda ve salonlar olan bu kaleye bazıları şato bile diyor. Ortahisar kasabasının çevresinde birçok kilise var. Kapodokya’nın ilk ve tek Etnoğrafya müzesi burada açılmıştır.
 • Ihlara vadisine gidin. Burada hem doğa yürüyüşü yapabilir hem de fırında alabalık yiyebilirsiniz.
 • Akşam Türk gecesi, Sema Gösterisi vb etkinliklere katılabilirsiniz.

 

Kapadokya el yapimi testi
Kapadokya el yapimi testi

 

2.gün

 • Göreme açık hava müzesi’ne gidin. Bozkırın ortasındaki müzede, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Aziz Basil Kilisesi, Kızlar ve Erkekler Manastırı ve Tokalı Kilise yer alır. Detaylı şekilde gezeceğiz derseniz birkaç saatinizi ayırmanız gerekir.
 • Çavuşin Kilisesine Fotoğraf çekmenin yasak olduğu en eski kilise. Çavuşin kasabasında kaya evler ve şapeller görebilirsiniz.
 • Paşabağ vadisine gitmek için Zelve yönüne sapın. Peribacası oluşumunun en iyi şekilde gözlenebileceği yer burası, içeri giriş ücretsiz. Peribacaları arasında yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Zelve vadisine gidin, burası Haristiyanlığın ilk yayılmaya başladığı, içinde manastrlar, kiliseler ve yerleşim yerleri olan Kapadokya’nın en eski ve en uzun süre kullanılmış yerleşim yeridir.
 • Dervent vadisi, birçok farklı peribacası oluşumunun gözlenebildiği hayal gücünüze göre değişik şekillere benzetebileceğiniz peribacaları mevcut.
 • Akşam Türk gecesi, Sema Gösterisi vb etkinliklere katılabilirsiniz.

 

3.gün

 • Bugünün sabahında Kapadokya balon turu
 • Daha sonra Ürgüp’e geçin, burada Asmalı Konak, Ayvasil Kilisesi, Ürgüp Temenni Anıt mezarı, Ürgüp Aziz Theodore Kilisesi görebileceğiniz yerler arasındadır. Diğer bölgelere göre daha az tarih kokuyor burası. Asmalı Konak nerede? Ürgüp‘te bulunan Asmalı Konak‘a özellikle Asmalı Konak dizisinden ötürü yoğun bir turist akınına uğradığını görebilirsiniz. Bir de burada tavsiyemiz Nevşehir testi kebabı yemeniz.

 

4.gün

 • Kabaca Kapadokya gezimizi bitirdikten ve tüm önerilerin üstünden geçtikten sonra Kayseri’ye geçin. Kayseri’de telesiyejle Erciyes’e çıkabilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Aylardan mayıs olduğu için kayak yapmaya elverişli bir ayda Kayseri için ayrı rehbere gerek olacaktır. Mantı yiyebilir, tarihi çarşı ve bedesteni gezebilirsiniz, Kayseri kalesini, kümbetleri görebilirsiniz.

Aktivite Önerileri

Gün doğumunu ve şu meşhur peribacalarını bir balonun sepetinden kadraja almak, sonra elinizdeki malzemelerle bir fotoğraf yarışmasına katılmak ister misiniz? Bunun için biraz erken uyanmanız gerekecek ama bunu deneyimlemeye değer. Pazarlık yapmanız çok önemli balon turu öncesinde. Çünkü yabancı turistlerin de oldukça ilgi duyduğu bir aktivite ve normal olarak fiyatlar katlanabiliyor. Kapadokya balon turu fiyatları 250-400 TL arasında. Tüm hazırlıklar bittikten sonra Kapadokya balon turuna katılabilir, tüm bu muazzam Kapadokya görüntüsü üzerinde bir kuş misali uçabilirsiniz. Birçok yerli ve yabancı profesyonel fotoğrafçının sırf çekim amaçlı bu tura katıldığı bir gerçek.

 • ATV ve Jeep safari ile Kapadokya’yı gezebilir ve değişik bir deneyim yaşayabilirsiniz.
 • Binicilik tutkunları için işte güzel bir fırsat; ata binerek Kapadokya’yı turlamaya hayır diyemeyeceğinizi biliyoruz.
 • Sema gösterisine Gezitta’nın önerisi: Saruhan Kervansaray Medyadan ve büyük kurumlardan referansları, büyüleyici atmosferiyle pişman olmayacağınız bir yer.
 • Turla gidenler için ekstra olan, ama kendi aracınızla gittiyseniz de katılmanızı önereceğimiz Türk gecesine katılın. Daha önceden Türk gecesine farklı bir yerde katılmış olabilirsiniz, buradakilerin farkı biraz daha otantik yerde olması, mağara otel temasını her yerde bulamayabilirsiniz. Danslı, müzikli, güzel bir atmosferde unutamayacağınız bir anı olacaktır. Bölgede çok fazla sayıda turist olmasından ötürü bu tarz hizmet veren yer sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.
 • Seramik atölyesinde seramiğin yapılışını izleyebilir, hatta siz de kendi seramik çalışmanızı yapabilirsiniz.
 • Kapadokya‘dan ne alınır? Onix taşı (oniks taşı) ile yapılmış tespihler ve takılar ileride size Kapadokya‘yı hatırlatacak özgün değerlerdendir.
 • Kış Turizmi: Kapadokya kış mevsiminde en az bahar kadar bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Kapadokya yılbaşı için tercih edilebilecek bir destinasyon. Buradaki konsept oteller yılbaşında sizleri memnun edebilmek için öncesinde hummalı bir çalışma yapmaktadırlar.
 • Ekimde Kapadokya: Sonbahar ile gelen renk cümbüşü yapacağınız Kapodokya balon turunda yukarıdan çekeceğiniz fotoğraflara renk katacaktır.

 

Kapadokyada At Biniciliği
Kapadokyada At Biniciliği

 

Konaklama Önerileri

Bütçenize uygun olan bir mağara otelde en az 1 gece konaklayın, Kapadokya’nın atmosferini ve eski insanların yaşayışını bu şekilde daha iyi anlayabilirsiniz.

Gamirasu Cave Otel è İletişim : 0 (384)354 58 15

Gelveri Cave Otel è İletişim :  0 (507)740 58 47

MDC Otel => İletişim : 0 384 341 44 15

Old Greek House => İletişim : 0 (384) 353 53 06

Museum-hotel=> İletişim: 0 (384) 219 2220

 

Kapadokya Cave Otel
Kapadokya Cave Otel

Yeme-İçme Önerileri

 Testi kebabını mutlaka deneyin. Tavsiye: Saruhan Restoran

Türk Mutfağı (Vedat Milör’ün listesinden). Tavsiye: Ürgüp Muti restoran

 

Yapmadan Dönmeyin

 • Dervent vadisinde trekking yapmadan
 • Kızılçukur vadisinde günü batırmadan,
 • Balon turu yapmadan,
 • Paşabağ vadisinde peribacalarının arasında yürümeden,
 • Testi kebabı yemeden,
 • Yeraltı şehirlerini görmeden,
 • Seramik atölyesinde kendi seramiğinizi yapmadan,
 • Sema gösterisine katılmadan dönmeyin.

Benzer Yazılar

3 thoughts on “Kapadokya Gezi Rehberi: Atlar Diyarına Merhaba

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!