Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Venedik Nerede? Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Nerede? Venedik Gezilecek Yerler

İtalya Venedik Gezilecek Yerler

Bu sonbaharda eşinizle ya da sevgilinizle, olmadı arkadaşınızla Venedik aşıklar şehrine gitmeye ne dersiniz? Venedik hakkında bilgi vermek gerekirse; yüzlerce adacık (Venedik adaları) ve bu adacıkları birbirine bağlayan kanallar üzerine kurulmuş bir şehir Venedik (Venice), dolayısıyla da birçok köprü var. Hazırladığımız Venedik gezilecek yerler romantik bir tatil yapmak isteyen tüm seyahat severlere gelsin!

Venedik Nerede?

Her ne kadar tarih kitaplarından Venedikliler ile yaptığımız onlarca savaştan ötürü bize hala bir devlet olarak gelse de Venedik aslında İtalya’nın kuzeydoğusunda bir şehirdir. Yüzyıllar boyunca Adriyatik denizinin en önemli limanlarından birisi olmuştur. Venedik ününü çevresindeki verimli ovaları besleyen akarsu yataklarının taşıyarak oluşturduğu Venedik Lagünü sayesinde almıştır. Venedikliler bu lagün üzerindeki adacıkları hem düşmanlarından uzakta korunak olarak kullanmış hem de ticaretlerinde korunaklı bir liman olarak kullanmışlardır.

Venedik’e Nasıl Gidilir ?

Venedik İstanbul uçak seferleri mevcut olup Venedik Havaalanı (Marco Polo Havaalanı) ile Venedik‘e ulaşabilirsiniz. Venedik ulaşımını Roma üzerinden yapacaksanız Roma Venedik tren yolculuğu ile Venedik‘e ulaşım sağlayabilirsiniz. Roma Venedik arası 525 km olup Roma Venedik tren yolculuğu 4 saat kadar sürmektedir. Alternatif olarak 2 buçuk saat süren Milano Venedik tren yolculuğunu veya 2 saat süren Floransa Venedik tren yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

 

Venedik Turistik Harita
Venedik Haritası

 

Venedik’te gezilecek yerler

1. San Marco Meydanı (Venedik meydan): Venedik’in en ünlü meydanı, elinize Venedik turistik haritanızı alıp San Marco meydanı Venedik’te işaretlenmiş yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz. Meydanda, Venedik Dükler sarayı (Venedik Sarayı), San Marco Bazilikası (Venedik San Marco Kilisesi), Saat Kulesi (San Marco Çan Kulesi) , Grand Kanal (Venedik Büyük Kanal), Ponte dell’Academia gezilebilecek yerler arasında

 

Venedik San Marco Meydanı
Venedik San Marco Meydanı

                                                                                                 

 2. Rialto ve Ahlar (Son Nefes Köprüsü) Köprüleri: Venedik mimarisi en ünlü köprüsü Rialto’dur (Venedik Köprüsü), buraya çıkıp manzarayı seyre dalabilirsiniz.

                                                                                        

Ahlar Vahlar Köprüsü Venedik
Ahlar Vahlar Köprüsü Venedik

 

 3. Murano, Burano, Lido, Mezzorbo ve Torcello adaları: San Marco’dan vaporetto’ya binerek günlük ya da yarım günlük pass kart ile bu adalara gidebilirsiniz.  Venedikte ulaşım vaporettolar ile sağlanmaktadır. Murano adası cam işçiliği ile, Burano adası sevimli renkli evleriyle, Lido adası uzun plajıyla ve Torcello ise Burano’ya 5 dk.mesafede, buraya kadar gelmişken uğrayayım diyeceğiniz için görmeye değer ama 1 tam gününüzü sadece adalara ayırırsanız belki daha yararlı olabilir. Ya da içlerinden seçim de yapabilirsiniz zamanınız kısıtlıysa.

 

Murano ve Burano Adaları
Burano Adası

 

Venedik’te Ne Yapılır?       

Aktivite Önerileri

 • San Marco Meydanını gezmeniz kaçınılmaz, ama bizim önerimiz burada San Marco Bazilikası ve saat kulesinin içine girmeniz. Özellikle Saat Kulesi, turist yoğunluğundan ötürü aşırı kuyruk olduğu için bilet almanız imkansız olabilir. Tavsiyemiz, internetten daha önceden “skip the line” biletinizi almanız ve direkt yukarıya çıkmanız.

 

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

 

 • San Marco’nun gecesi bambaşka, konçertolar dinleyebilir, romantik hava, müziğin etkisiyle belki sevgilinizden evlenme teklifi bile alabilirsiniz! Ayrıca kilisede müziğin ustalarından şaheserler de dinleyebilirsiniz. Yalnız, turistleri kandırabiliyorlar, o yüzden kaldığınız otelden bu tarz kataloglar bularak kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Kanallar Şehri Venedik
Kanallar Şehri Venedik

 

 • Gondol Venedik şehrinde kesinlikle yapılması gerekenlerden, aklınızda bulunsun kısa mesafeli 30 dakikalık ve uzun mesafeli 1 saatlik 2 ayrı tip rota çiziyorlar. Yarım saatlik de size yetecektir, Mozart’ın ilham aldığı evi görecek, Venedik su kanallarının arasından geçerken yüreğinizin ağzına geldiği ve eski evlerin arasından geçerken Orta çağa gideceğiniz bir deneyim yaşayacaksınız. Bu arada Venedik gondol fiyatları kişi başı 30 Euro’dan başlıyor ve tur uzunluğuna göre daha yüksek fiyatlara ulaşıyor.
 • Rialto köprüsü ve Ah’lar Vah’lar köprüsünde romantik bir pozunuz olsun.
 • Venedik pahalı bir yer, bütçenize göre bir yerde yemek yiyebilirsiniz. Özellikle Venedik kanallarının etrafındaki turistik restoranlarda dondurulmuş balık ve mikrodalgada ısıtılmış pizzayı çok daha pahalı fiyata yemeniz kaçınılmaz. O yüzden yeme-içme önerilerinde bahsettiğimiz yerlere gitmeniz önerilir.
 • Venedik’e gelmişken, yakındaki ünlü adalara da gitmemek olmaz. Murano ve Burano adaları sizleri bekliyor.
 • Venedik sokaklarını yürüyerek arşınlayın, hatta sokaklarında defalarca kaybolun.
 • Rialto’ya giderken ara sokaklardaki mağazalardan maske alabilirsiniz, Çin maskeleri de satılıyor. Venedik maskesi, süslü, kağıttan yapılmış, yumuşak ve tüyleri kıvırdığınızda eski formuna dönmesi zaman almıyor.
 • Grand kanalda, kanal manzaralı bir otelde konaklayın. Asla Venedık dışında bir yerde kalmayın. Turla gidenler, daha önceden tur rehberleriyle bu konuyu konuşabilirler. Venedik’teki yaşamı bu şekilde daha iyi anlarsınız. 3 yıldız ve üzeri otelleri tercih edin ki nem ve ısınma problemi yaşamayın. Ama Venedik’in yaşamına tanık olmak istiyorsanız, Venedikli bir ailenin yanında bile kalabilirsiniz. Bunun için couchsurfing.com sitesine girmeniz yeterli olacaktır.

 

Venedik Kanal Manzarasına Karşı Konaklama
Venedik Kanal Manzarasına Karşı Konaklama

 

Venedik’te ne Yenir? Yeme-İçme Önerileri

 • Anice Stelatto restoran: Rio della Sensa kanalında bulunur.
 • Al’Covo: San Marco Castello’da bulunur.(taze balık yenir)
 • Locanda Cipriani: Torcello’da bulunuyor.
 • Alle Testiere:San Marco Castello’a (taze balık yenir)
 • Da Fiore: San Polo meydanındadır. (taze balık yenir)
 • Venissa Restoran: Mezzorbo adasında bulunur. (tadım mönüsü alınabilir)

Konaklama Önerileri

Hotel Rialto: 4 yıldız. Rialto köprüsünün hemen altında kıskanılacak bir konumda

Hotel Canal Grande: 3 yıdız. Olağanüstü lokasyona sahip bir butik otel

Hotel Ai Reali: 4 yıldız ve ödüllü. Kanal manzaralı bir otel.

Yapmadan Dönmeyin

 • Venedik sokaklarında kaybolmadan,
 • Kanal manzaralı bir hostel ya da otelde konaklamadan,
 • San Marco’da Venedik gece hayatını görmeden,
 • Murano, Burano, Lido ve Torcelli adalarına gitmeden,
 • Mezzorbo adasında Venissa restoranda yemek yedikten sonra adayı turlayıp yürüyerek Burano’ya geçmeden,
 • San Marco bazilikasının tepesinden meydanı izlemeden,
 • Saat kulesininin tepesinden kanallar şehrini izlemeden,
 • Rialto ve Ah’lar Vah’lar Köprülerini görmeden,
 • Venedik maskeleriyle fotoğraf çektirmeden,
 • Taze balık yemeden,
 • Venedik Gondol sefası yapmadan dönmeyin.

 

Gezmek Güzel çok kapsamlı bir Venedik gezilecek yerler yazısı hazırlamış, bir göz atmanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!