Anasayfa > Pratik Gezi Rehberi > Kıbrıs Girne Plajları – Girne Gezi Rehberi

Kıbrıs Girne Plajları – Girne Gezi Rehberi

Kıbrıs Girne Kalesi

Akdeniz’in güzel sularına kendini bırakmak isteyenler için her ihtiyaca yönelik plajları olan, plajları kadar gezilecek tarihi noktalarıyla insanı büyüleyen Girne’deyiz! Girne plajları, gezilecek yerleri ve tüm merak edilenlerin cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kıbrıs

Kıbrıs a pasaport gerekiyor mu? Birkaç saatlik uçak yolculuğuyla ulaşılabilen, vize ve pasaport gibi şeylere gerek duymadan komşu şehre geçer gibi gittiğimiz, iklimi her daim sıcak ve ılıman, hatta nem olmadığı için de bunaltmayan yegane yer neresi? Tabi ki kardeş ülke Kıbrıs, daha doğrusu Kuzey Kıbrıs.

Bu yazıda, Kıbrıs Gezilecek Yerler listesini geniş tutmaya çalışarak başta Girne Gezilecek Yerler listesi olmak üzere, Lefkoşa Gezilecek Yerler, Gazimağusa Gezilecek Yerler, Güzelyurt ve İskele Gezilecek Yerler listesini anlatmaya çalışıyoruz.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

THY’nin ya da Pegasus’un tarifeli seferleriyle yaklaşık 1 saat 30 dakikada Kıbrıs Ercan Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Kıbrıs İstanbul uçuş süresi kısa olduğu için yan şehre geçer gibi gitmek, ülke değiştirmek gibi gelmiyor insana.

Kıbrıs’ın İncisi Girne

Girne, Kıbrıs’ın en popüler şehirlerinden birisi olmaya devam ediyor. Gerek lüks otelleri, gerekse de tarihi yerleri açısından görmeye değer birçok yeri mevcut. Plajları ise şahane. O halde detaylı bir Girne gezi rehberi için aşağısını okumaya devam edin.

Girne Nerede, Nasıl Gidilir?

Biz yine de bilmeyenler için yazalım. Tabi ki kocaman ada Akdeniz’de inci gibi parıldıyor. Girne, Kıbrıs Adası’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafındadır. Adanın kuzeyinde bulunan Girne Türkiye’ye göre Anamur Silifke arasında kalmaktadır.

girne plajları - Kıbrıs nerede
Girne haritası

Girne’ye havayolu ve deniz yolu ile ulaşabilirsiniz ama öncesinde bir Girne haritası almanız yolculuğunuzda size çok yardımcı olacaktır. Havayolu ile ulaşım Kıbrıs Ercan Havalimanı’ndan yapılmaktadır. Ercan Havalimanı Girne arası 40 km olup 40 dakikada Girne’ye ulaşabilirsiniz. Peki Kıbrıs Havalimanı’ndan Girne’ye ekonomik şekilde nasıl ulaşabilirsiniz? Havalimannda bizdeki Havabus’a benzer Kıbhas otobüsleri var. Detaylı ve son güncel bilgiler, aynı zamanda tarifeler için şuraya tıklayabilirsiniz.

Girne – Lefkoşa Arası kaç km?

Kıbrıs Lefkoşa Girne arası 24 km olup 20 dakika içerisinde Lefkoşa’dan Girne’ye ulaşabilirsiniz. Ercan Havalimanı’nda bulunan araç kiralama firmalarından kiralık araç temin edebilir ve tatiliniz süresince dilediğiniz yerlere gitme keyfini tadabilirsiniz. Bu arada Kıbrıs’ta araç direksiyonların sağ tarafta olduğunu belirtmekte fayda var. Ercan Havalimanından Kıbhas Kıbrıs Havalimanı Servisi’ni de alternatif olarak kullanabilirsiniz. Kıbhas Girne seferleri mevcuttur.

Denizyolu ile ulaşım ise Türkiye’den feribotlarla sağlanmaktadır. Taşucu Girne feribot ve Alanya Girne feribot seferleri ile Kıbrıs Girne’ye ulaşım sağlanmaktadır. Hem Mersin Kıbrıs feribot seferleri hem de Alanya Kıbrıs feribot seferleri neredeyse her gün yapılmaktadır. Mersin Taşucu Girne feribot yolculuğu (Taşucu Girne deniz otobüsü) 3 saat kadar sürmektedir. Deniz yolculuğunu tercih ediyorsanız Taşucu Kıbrıs yolculuğu Alanya Kıbrıs’a göre daha Mantıklı bir seçim olacaktır. Tasucu feribotu Girne Kıbrıs yolculuğunda daha sıklıkla kullanılmaktadır.

Girne Gezilecek Yerler

Girne’de gezilecek yerler öyle bol ama öyle güzel ki biz anlatmaya doyamadık! Listeye geçmeden önce Kıbrıs’ın incisi Girne’ye bir de Görkem Güleç’in gözüyle bakmaya ne dersiniz?

 

1. Girne Kaleleri

girne plajları - Girne Kalesi
Kıbrıs Girne Kalesi

1.1. Girne Kalesi: Girne Kalesi tarihi orta çağ dönemine dayanmakta olup günümüzde barındırdığı birçok müze ile tarihin geniş bir dönemine ışık tutmaktadır. Aynı zamanda ada tarihinin ne kadar eskilere dayandığı Girne Kalesinde sergilenen antik eserler ve kalıntılardan anlaşılabilmektedir. Girne Kalesi’nin Arap saldırılarından korunmak için Roma zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Haçlı Seferleri sırasında Aslan Yürekli Richard tarafından ada fethedilince kaleye yeni eklentiler de yapılmış. Aslan Yürekli Richard Kıbrıs adasını satınca Lüzinyanlar adaya 1491 yılına ta ki Venedikliler’in eline geçene kadar hüküm sürmüşlerdir. Sokullu Mehmet Paşa’nın azmi sayesinde ada 1570 yılında büyük ve çetin bir kuşatma ile Osmanlı egemenliğine geçti. Venedikliler uzun kuşatma sonrasında pes ettiğinden Girne Kalesi bu süreçte çok zarar görmedi. Girne Kalesi içerisinde St George Kilisesi, Lüzinyan Kulesi, Venedik Kulesi, Kırnı köyünde bulunan tunç çağına ait mezarlar, Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır. Girne Kalesi barındırdığı diğer yapılarla beraber turistler için öncelikli uğrak noktalarından biridir. Kıbrıs Girne Kalesi Girne limanı bölgesinde bulunmaktadır.

 

girne plajları - Kıbrıs Girne Kalesi
Girne Kalesi

1.2. St. Hilarion Kalesi: St. Hilarion Kalesi Girne şehir merkezinin yukarısında yer almaktadır. Havayolu ile Kıbrıs’a geldiyseniz Kıbrıs Hilarion Kalesi Girne girişinin batısında bulunmaktadır. Saint Hilarion Kalesi yine Arap saldırılarından korunmak amacıyla yüksek bir noktada 700 metre yükseklikte inşa edilmiştir. St Hilarion Kalesi’ne ulaşım konumu dolayısıyla kolay değildir. Ulaşmak için tam 480 adet basamağı tırmanmanız gerekiyor fakat sonrasında Beşparmak dağlarının üzerinde altınızda tüm Girne manzarası ile sessizlikle huzur bulmuş bir yer bulacaksınız. Bu huzuru onlarca yüzyıl önce gören Kudüs’ün fethi sonrasında bölgeden kaçan bir aziz, St. Hilarion, buranın ziyaretçi akınına uğramasını sağlamıştır. St. Hilarion manastırı günümüzde yıkık olmasına rağmen kalıntılarını görebilmek mümkündür. 500 metre duvarla çevrili St. Hillarion Kalesi üç bölmeden oluşmaktadır. En dış katman askerlerin bulunduğu bölümdür. Orta Bölmede ise manastır bulunmakta ve son bölmede kral sarayı ve saray odaları bulunmaktadır.

 

girne plajları - Saint hilarion castle
St Hilarion Kalesi

1.3. Buffavento Kalesi: Girne’nin doğusunda Çatalköy mevkiinde 950 metre yükseklikte inşa edilen bu kale de Arap saldırılarına karşı savunma amaçlı inşa edilmiştir. Kıbrıs Bufavento Kalesi’ne ulaşım diğerlerinden daha zor olmakla birlikte tam bir buçuk saatlik bir tırmanış sonrasında kaleye ulaşabiliyorsunuz. Bu kadar zahmete değer mi diyebilirsiniz ama değer. Bu yükseklikten bakıldığında tüm Lefkoşa elinizin altında gibi hissedebilirsiniz. Aynı zamanda hava kapalıyken kuzey tarafta oluşan bulutları izlemek ayrı bir dinginlik hissettirecek.

 

2. Girne Plajları

2.1. Kıbrıs Girne Barış Plajı – Acapulco Plajı: Giriş ücreti ödeyerek imkanlarından faydalanabileceğiniz bu plaj Girne’nin 8 km doğusunda bulunmaktadır.

girne plajları - acapulco plajı
Girne Acapulco Plajı

 

2.2. Yavuz Çıkartma Plajı – Escape Beach Club: Kıbrıs Barış Harekatı’nın çıkartma yapılarak başlandığı bu plaj Girne’nin 5 km batısında bulunmaktadır. Otele ait olan plaja giriş ücreti ödeyerek girebilmek mümkün.

girne plajları - Çıkartma plajı
Girne Escape Beach Club

 

2.3. Alagadi Plajı: Girne’nin 15 km doğusunda bulunan Girne halk plajı diğer plajlar gibi ücretli olmadığından şezlong, duş gibi hizmetler beklemeyin. Kendi şemsiyenizi yanınızda getirmeniz sizin için iyi olacaktır.

girne plajları - Girne halk plajı
Girne Alagadi plajı

 

2.4. Denizkızı ve Golden Bay Plajları: Çıkartma plajının hemen batısında bulunan aynı plajın ikiye ayrılmış kısımlarında yine giriş ücreti ile plaj olanaklarından faydalanabilirsiniz.

girne plajları - Denizkızı Plajı
Girne Denizkızı Plajı

 

3. Girne Merkez Önemli Yerler

3.1. Girne Marina – Girne Yat Limanı: Archangelos kilisesi ve Girne Kalesi arasında bulunmaktadır. Kıbrıs Girne limanının batısındadır. Girne tekne turları yine bu bölgeden yapılmaktadır.

girne plajları - Girne Marina
Girne Yat Limanı

 

3.2. Girne Öğretmenevi: Eğer öğretmenseniz veya yakın akrabanız varsa Girne Öğretmenevi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

girne plajları - Kıbrıs Öğretmenevi
Girne Öğretmenevi

 

3.3. Girne Orduevi: Aynı şekilde eğer askeri personel iseniz veya yakın akrabanız varsa Girne Orduevi’nin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

 

4. Girne Müzeleri

4.1. Batık Gemi Müzesi: Girne Kalesi’nde sergilenen 15 metrelik batık gemi, Girne açıklarında suyun 3 metre altında fark edilmiş ve arkeologlar tarafından çıkarılarak araştırmaya başlanmıştır. Taşıdığı yükler arasında bulunan bademlere yapılan test M.Ö. 288 yılında geminin battığını belirtmektedir. Geminin ahşap kısımları ise M.Ö. 389 yılına işaret ederek ticaret gemisinin 100 yıllık olduğunu göstermektedir. Müzede sergilenen batık gemi kalıntılarına ek olarak ticaret gemisinin yükü 400 adet şarap amforası ve badem, zeytinyağı, alkol ve tuz dolu kaplar bulunmaktadır.

girne plajları - Batık Gemi Müzesi
Girne Batık Gemi Müzesi

4.2. Halk Sanatları Müzesi – Harup Ambarı: Girne kordonboyu üzerinde yer alan Halk Sanatları Müzesi aslında tipik bir Kıbrıs Evi örneğidir. Kıbrıs Evi Girne iki katlı kapısı denize doğru açılan bu evde günümüzde Kıbrıs halkının ürettiği ve kullandığı eşyalar sergilenmektedir. El işleri, yöresel kıyafetler, el yapımı ahşap ürünler, seramik ve metal kaplar Halk Sanatları Müzesi’nde sergilenmektedir. Girne sahil bölgesindeyseniz buraya uğramanız size ayrı bir tecrübe katabilir.

4.3. Güzel Sanatlar Müzesi: Girne’nin batısında yer alan Güzel Sanatlar Müzesi’nde ipek kumaşlar üzerine işlenmiş el işleri, kumaş ve kağıt üzerine yapılmış resimler, yağlı boya tablolar, seramik, porselen ve metal kaplar sergilenmektedir.

4.4. Barış ve Özgürlük Müzesi: Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Albay İbrahim Karaoğlanoğlu, Binbaşı Fehmi Ercan ve iki asker harekat sırasında karargah önünde meydana gelen patlamada şehit olmuştur. Karargah olarak kullanılan ev günümüzde şehitlerimize ait üniformalar ve özel eşyaların sergilendiği Barış ve Özgürlük Müzesi’ne dönüştülmüştür.

 

5. Girne Kiliseleri

5.1. Girne Archangelos Kilisesi – İkon Müzesi: Eski liman bölgesinde bir tepe üzerine kurulu Archangelos Kilisesi 1860 yılında inşa edilmiştir. Kilisede birçok Hristiyanlık ikon örneği görmek mümkündür. Bundan dolayıdır ki kilise günümüzde İkon Müzesi olarak da anılmaktadır.

 

girne plajları - İkon müzesi
Girne Archangelos Kilisesi – İkon Müzesi

 

5.2. Agios Evlalios ve Agios Evlambios Kiliseleri: İki kilise de Girne’nin batısında bulunan Lambousa bölgesinde yer almaktadır. Agios Evlambios Kilisesi’nin özelliği kayaya oyulmuş olmasıdır. Agios Evlalios Kilisesinin ise çevresinde bulunan mozaiklerden dolayı aslında çok daha büyük bir kilise olduğu düşünülmektedir. 1902 yılında kilise içerisinde bulunan Lambousa Hazineleri günümüzde Limasol, New York ve Londra’daki müzelerde sergilenmektedir.

5.3. Antiphonitis Kilisesi: Girne’nin doğusunda, Esentepe sırtlarında yer alan Antiphonitis Kilisesi 15.yy’a ait yapısıyla Kıbrıs adasında pek rastlanılmayan mimariye sahiptir. Lüzinyanlar döneminden kalma bu kilisenin sekizgen kubbesinin altında sekiz sütun bulunmaktadır. Anlamı “Cevap Veren İsa” olan Antiphonitis Kilisesi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

 

girne plajları - Antiphonitis Church
Girne Antiphonitis Kilisesi

5.4. Khyrsopolitissa Kilisesi: Kentin en eski kilisesi olan Khyrsopolitissa Kilisesi 14.yy’da inşa edilmiştir.

 

6. Girne Manastırları

6.1. Girne Bellapais Manastırı: Kıbrıs Beylerbeyi Köyü eskiden Bellapais olarak adlandırılmaktaydı. Bu köyde bulunan muhteşem Bellapais Manastırı (Beyaz Manastır – Balabayıs Manastırı) köy içerisinde bulunmakta ve Girne bölgesine uğrayan ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olmaktadır. Gotik mimarisine uygun olarak 12.yy’da inşa edilen Bellabais Manastırı Girne’nin kuzey sahillerini gören muhteşem bir manzaraya sahiptir. Girne’nin neredeyse her yerinden Bellapais Manastırı’nı görmek mümkündür. Mayıs ayının son haftasında her yıl Klasik Müzik Festivali Bellapais Manastırı’nda yapılmaktadır.

girne plajları - Balabayıs Manastırı
Girne Bellapais Manastırı

 

6.2. Akhiropiitos Manastırı: 6.yy’a ait eski bir Bizans bazilikasının kalıntıları üzerine inşa edilen Akhiropiitos Manastırı eskiden Lambousa Psikoposluğu merkezi olarak kullanılmaktaydı. 1900’lü yıllarda manastırda hiç keşiş kalmaması üzerine işlevini yitiren manastır günümüzde askeri bölge içerisinde bulunmaktadır.

6.3. Sourp Magar Manastırı: Kıbrıs adasındaki Ermeni Manastırı olan Sourp Magar Manastırı 11.yy’da inşa edilmiştir. 15.yy’da kilise Ermeni Manastırına dönüşerek Ermeni hacıların Kudüs’e giderken uğradıkları yer olarak kullanılmıştır. Ermeni Manastırı olarak kullanımı 1974 senesine kadar sürmüştür. Girne’nin doğusunda bulunan bu manastır yakınında köy bulunmadığından izole bir ortamda bulunmaktadır. Ulaşım Lefkoşa üzerinden Minarelik ve Değirmenliköy güzergahı ile sağlanabilir. Girne tarafından da ulaşabilmek elbette mümkündür.

 

girne plajları - Kıbrıs Ermeni Manastırı
Girne Sourp Magar Manastırı

 

7. Diğer Girne Gezilecek Yerler            

7.1. Kıbrıs Mavi Köşk Çamlıbel – Kaçakçının Köşkü: Esas mesleği avukatlık olan İtalyan asıllı bir Rum Paulo Paolides adlı silah kaçakçısı tarafından 1957 yılında yaptırılan mavi köşk olarak ün salmıştır. Paulo Paolides en büyük silah kaçakçılarından biridir. Aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios’un avukatı olarak da bilinmektedir. Bundan dolayıdır ki Makarios’un evi olarak zannedilmektedir. Kıbrıs Mavi Köşk nerede? Girne’nin Çamlıbel Köyü’nde yer alan Mavi Köşk yerleşke olarak o kadar güzel gizlenmiştir ki neredeyse hiçbir noktadan görünmüyor olması ile silah kaçakçılığına kolaylıkla imkan sağlamıştır. Süt banyosunun bile bulunduğu mavi köşkün misafirleri arasında ünlü oyuncu Sophia Loren’in de olduğu söylenmektedir. 1974 Barış Harekatı sırasında yapılan baskında Paulo Paolides önceden inşa ettirdiği gizli tünellerden kaçarak İtalya’nın yolunu tutmuştur. Mavi Köşk Kıbrıs ziyaretinizde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

girne plajları - Kaçakçının köşkü
Mavi Köşk

 

7.2. Kıbrıs Beşparmak Dağlarındaki Tank: Kıbrıs Barış Harekatı sırasında bir tank Beşparmak dağlarının tepesine kadar çıkartılmıştır. Tankı buraya çıkaran tankçı asker sonrasında çıkarken yolun dümdüz gözüktüğünü söylemiş fakat inmek için yolun gözükmediğini belirtmiştir. Kıbrıs savaş mucizeleri arasında yer alan ibretlik bu olay neticesinde tank orada bırakılmış ve günümüzde Girne bölgesini ziyaret edenlerin hatıra fotoğrafı çektiği bir yer haline gelmiştir.

7.3. Hz. Ömer Türbesi: Girne’nin doğusunda Çatalköy sahilinde bulunan Hz. Ömer Türbesi 647 yılında Muaviye halifesi zamanının ordu komutanı Ömer ve 6 arkadaşının şehit edilmesi ile buradaki bir mağaraya gömülmüşlerdir. Osmanlıların Kıbrıs’ı fethi ile şehitlerin kemikleri çıkartılmış ve bölgeye yapılan türbeye gömülmüştür. 1963 yılında türbe Rumlar tarafından talan edilmiş ve sonrasında Türklerin türbeye girişi yasaklanmıştır. Kıbrıs Barış Harekatı ile Hz. Ömer Türbesi Kıbrıs tekrardan ziyarete açılmıştır.

girne plajları - Hz. Ömer Türbesi
Girne Hz. Ömer Türbesi

7.4. Zeytinlik Köyü Adak yeri – Garip Dede Türbesi: Köy merkezinde bulunan adak yerinin adanın Osmanlılar tarafından fethedilmesine dayanan bir hikayesi var. Adaya yerleşmeye gelen Osmanlı aşiretinin başında herkesin dede diye hitap ettiği aksakallı bir derviş varmış. Aşiret üyeleri bölgede içme suyu olmadığından köye yerleşmek istememişler fakat dede bölgede bulunan hayat ağacını göstererek köklerinin suya kadar uzandığını söylemiş. Hemen kazmaya başlamışlar ve suya ulaşmışlar ardından bir kuyu inşa etmişler ve köyü buraya kurmuşlar. Derviş öldükten sonra suyun bulunduğu yere gömülmüş. Günümüzde garip dede türbesi adak yeri olarak kullanılmaktadır.

Bunların yanında Çamlıbel tarafında bulunan Pigadhes Kutsal Alanı, liman bölgesinde bulunan Roma Bizans Kaya Mezarları (Kral Mezarları Kıbrıs), Girne Kalesi’nin doğusunda bulunan Kirsokava kayalık alanı, Alsancak’taki Lambousa kalıntıları diğer uğrayabileceğiniz yerler arasındadır. Girne’nin eşsiz güzellikteki köyleri de yine ziyaretçiler tarafından uğranmaktadır. Nüfusun çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu Girne Karmi Köyü – Karaman Köyü, antik kalıntılar bulunan Çatalköy, Akdeniz Köyü, Girne Lapta ve Ozanköy uğrayabileceğiniz köyler arasında yer almaktadır.

 

8. Girne Camileri

8.1. Nurettin Paşa Camii (Girne Camii): Girne girişinde bulunan bu camiye Türkiye Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı yapmış Gelibolulu Nurettin Ersin Paşa’nın ismi verilmiştir. Kıbrıs Barış Harekatında Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı yapmış ve Kıbrıs’ın kurtuluşunda başrol oynamıştır.

8.2. Ağa Cafer Paşa Camii: Liman bölgesinde bulunan bu camii Kıbrıs valisi Ağa Cafer Paşa tarafından 1589 senesinde yaptırılmıştır. Tek tarafı ahşap olan camii Girne gezinizde görmeniz gereken yerlerdendir. Caminin yanında Hasan Kavizade Hüseyin Efendi Çeşmesi bulunmaktadır.

 

girne plajları - Caferi camii
Ağa Cafer Paşa Camii

 

8.3. Yazıcızade Camii: 20.yy başlarında yapılan Yazıcızade Camii otantik yapısını korumaktadır. Lokasyon olarak Girne’nin iç taraflarında bulunmaktadır.

8.4. Zeytinlik Köyü Camii: Girne’nin batısındaki Zeytinlik Köyü’nde köyün camisine uğrayabilirsiniz.

8.5. Ozanköy Camii – Kazaphana Camii: 1799 yılında Mesut Bey tarafından yaptırılan camii dikdörtgen şeklinde ve kesme taş kullanılarak yapılmıştır. Adadaki en varlıklı camilerin arasındadır.

8.6. Doğanköy Camii: 2014 yılında ibadete açılan bu cami Girne’nin Doğanköy bölgesinde yer almaktadır.

8.7. Çatalköy Camii: 1856 yılında inşa edilen yapı sonrasında camiye çevrilmiştir.

8.8. Arapköy Camii: Kiliseden camiye çevrilmiştir. Günümüzde hala farklı kilise mimarisini görebilirsiniz.

8.9. Esentepe Camii: Kiliseden camiye çevrilmiştir.

girne plajları - esentepe camii
Girne Esentepe Camii

8.10. Bahçeliköy Camii: Kiliseden camiye çevrilmiştir. Çan kulesinin hala ayakta olduğu camii ilginç bir görüntü arz etmektedir. Yapılış tarihi 1910.

8.11. Karaoğlanoğlu Camii: Kiliseden camiye çevrilmiştir.

8.12. Zafer Bolkan Camii – Alsancak: Kiliseden camiye çevrilmiştir. Girne’de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

8.13.Lapta Aşağı Camii: Eski Osmanlı camilerindendir. Yapılışı hicri 1287 senesidir.

8.14. Seyit Mehmet Ağa Camii – Lapta: Kesme taştan inşa edilen caminin yapımı 17.yy’a dayanmaktadır. Kıbrıs’ta yaşanan çatışmalarda zarar gören minaresi çökmüş ve 1976 yılında Barış Harekatımız sonrasında yeniden inşa edilmiştir.

8.15. Başpınar Camii – Lapta: 1892 yılında kilise olarak inşa edilen yapı Barış Harekatı sonrasında 1977 yılında camiye çevrilmiştir.

girne plajları - Başpınar Camii
Girne Lapta Başpınar Camii

 

8.16. Şehit Allahverdi Kılıç Camii – Geçitköy Camii: Kiliseden 1977 yılında camiye çevrilmiştir.

8.17. Tepebaşı Camii: 1901 yılında Ahmet Beliğ Paşa tarafından yaptırılmıştır.

8.18. Dikmen Camii: Kiliseden camiye çevrilmiştir.

8.19. Taşkent Camii: Normalde sinema olarak kullanılan bina sonrasında minare ilavesiyle camiye çevrilmiştir.

8.20. Şirinevler Camii: Kiliseden camiye çevrilmiştir.

8.21. Kozanköy Camii – Kathari Manastırı: Kiliseden camiye çevrilmiştir.

Girne Gece Hayatı – Girne casino

Kıbrıs Gece Hayatında Girne Kumarhaneleri ünlüdür. İçerisinde birçok kumarhane bulunan Girne otelleri bulunmakta ve Girne de gece hayatının bir ayağını da bu kumarhaneler oluşturmaktadır. Kumarhane bulacağınız oteller arasında Cratos Premium Hotel, Merit Park Hotel, Merit Royal Hotel bulunmaktadır. Merit otel ve Cratos Casino’da eğlenerek güzel vakit geçirebilirsiniz. Eğer Girne Merkez Otellerini tercih ederseniz sonrasında Girne’de gece hayatına da katılabilirsiniz. Girne eğlence mekanları arasında Girne diskoları, Girne gece kulüpleri ve Girne barları önemli bir yer tutmaktadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!