Anasayfa > Haberler > Gezi > Tekne Turlarına OHAL Yasağı Geldi!

Tekne Turlarına OHAL Yasağı Geldi!

Aydın’ın Didim ilçesinde bulunan 7 koy, OHAL kapsamında güvenlik amaçlı tekne turlarına ve girişlerine kapatıldı. Tekne sahipleri ve kaptanların tepkisi üzerine  7 koydan 4’ündeki yasak kaldırıldı.

Bu duruma tepki gösteren başta Didim Altınkum Gezi Tekneleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Erdal Kamacı, “Yerli turistlere, ‘Burası Polis Akademisi Eğitim Kampı ve OHAL’den dolayı yasaklandı’ diyoruz ama yabancı turistlere bunu anlatmak zor. Özellikle Türkiye’nin bu riskli dönemlerinde zaten turist gelmezken, gelen turistlere de buraların yasaklandığını söylemiyoruz. Çünkü bu durum turizme baltalamaktan başka bir şey olmayacak” diye konuştu. Ayrıca diğer koyların da en kısa zamanda açılmasını umut ettiğini, ama şu anda ancak 50 metre ile sınırlandırıldığını, 50 metreden fazla yanaşmadan bu koylara girebildiklerini söyledi.

 

Tekne Turları
Tekne Turları

 

Sözlerine şöyle devam eden Kamacı, “Didim’de zaten çok fazla koy yok. Polis Akademisi koyları dışında Martı Koyu, Cennet Adası ve Köy Hizmetleri Koyu var. Ama havalar bozuk olduğunda tekneler Köy Hizmetleri Koyu ile Cennet Adası koylarına gitmekte zorlanıyor. İlçemizin sakin ve rüzgar almayan koyları, Polis Akademisi koyları. Çok fazla gezdirebileceğimiz yerler olmadığından dolayı yerli ve yabancı turistlere mahçup oluyoruz. Turizm için endişe verici bir durum bu. Yasaklı bir turizm şehri olmaz”

Didim kaymakamı İskender Yönden, tekne sahipleri ve dğer mağdurları da bir araya getirerek sıkıntıları dinledi. Kaymakam Yönden’in yanı sıra, Didim İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gürkan Kabakçı, Didim İlçe Emniyet Müdürü Özgür Selçuk, Didim İlçe Sahil Güvenlik Komutanı Üsteğmen Erkan Özbek, Didim Altınkum Gezi Tekneleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Erdal Kamacı ve kooperatif üyesi tekneciler katıldı. Toplantıda, kapatılan koyların yeniden açılması talep edildi. Görüşmeler sonucunda, yasaklanan 7 koydan 4’ündeki yasak kaldırıldı.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

Top