Anasayfa > Haberler > Gezi > Likya Yolu’nda Maraton Başlıyor

Likya Yolu’nda Maraton Başlıyor

Toplam 509 km uzunluğa sahip “Tarihi Likya Yolu”nun 250 km’lik kısmını kapsayan ve her gün bir etabı koşulacak maraton 6 gün sürecek. Ultra Maraton’un başlangıcı Ovacık. Türkiye’de ilk olarak yapılacak “Ultra Maraton” olma özelliğine sahip spor organizasyonu “LYUM” yani Likya Yolu Ultra Maratonu, yüksek efor gerektiriyor ve 24 Eylül’de başlıyor.

Maratoncular, Fethiye Gemiler Koyu’nda kamp alanında buluşacak ve 2 Ekim’e kadar zorlu bir mücadele verecek.

Projenin danışmanı ve direktörü Prof. Dr Taner Damcı.

 

Likya Yolunda yürürken
Likya Yolunda yürürken

 

Bu kadar zora dayanabilir miyim?

Katılımcıların seviyesine göre yaratılan 5 farklı kategori ile herkes bu maratonun bir parçası olabilir ve heyecanlı atmosferin tadını çıkarabilir.

Ultra Maraton (24 Eylül- 2 Ekim)

Sporcuların yarış boyunca tüm ihtiyaçlarını sırt çantalarında taşıdıkları, bireysel strateji planı yapmalarını gerektiren, fiziksel ve zihinsel kapasitelerini zorlayacakları, toplam 6 etapta yaklaşık 250 km’lik zorlu bir parkurda müthiş bir mücadele. Koşucular yarış boyunca kullanacağı yiyeceğini kendi getirecek ve yarış süresince sırt çantasında taşıyacaktır, su ise kamp alanında ve parkur içinde belirli aralıklarla, yetecek miktarda organizasyon tarafından sağlanıyor.

LYUM Zor1Gün (28 Eylül- 1 Ekim)

Likya Yolu’ndaki bu eşsiz ve zorlu ultra maraton macerasını tek bir etaba sığdırmak isteyenler ve “zamanım yok ama zorlukları severim” diyenler için 102 km’lik tek- uzun etap yepyeni bir kategori. Uyku tulumu, mat gibi yanlarındaki kişisel malzemeleri koşarken taşımıyorlar. Koşarken sadece güvenlik amacıyla belirlenmiş zorunlu malzemeler ile koşu esnasında ihtiyaç duyacakları besin maddelerini küçük bir sırt ya da koşuya uygun bel çantasında taşıyorlar.

 Discovery 6G (24 Eylül – 2 Ekim)

Bir ultra maratonun gerçekten ne demek olduğunu, kendi sınırlarının nerede başladığını merak eden koşucular keşif etabında ultra maratoncularla yarışma imkanı buldular. Keşif etabında yarışacak koşucular her gün ortalama 10-15 km olmak üzere 6 gün boyunca 120 km koşuyorlar. Yiyecek-içecek ihtiyacı, organizasyon tarafından karşılanacak olan koşuculara, eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek veriliyor.

Discovery 4G (27 Eylül – 2 Ekim)

Zihnindeki ultra maraton koşucusunu sahada test etmek isteyen koşuculara 4 günlük gerçek bir ultra maraton deneyimi sunuluyor. Vakitle yarışanlar, Likya Yolu Ultra Maratonu’nun zorlu koşullarında ayakta kalma mücadelesi verirken, kendi sınırlarıyla ve ultra maraton kavramıyla tanışacaklar. Bu kategoride yarışacak koşucular her gün ortalama 10-15 olmak üzere 4 gün 80 km boyunca koşacaklar. Yiyecek-içecek ihtiyacı, organizasyon tarafından karşılanacak olan koşuculara, eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek veriliyor.

Kurumsal Yarışlar (27 Eylül – 2 Ekim)

Şirketlere özel bu kategoride takım ruhunu zor şartlarda test etmek için bulunmaz bir fırsat sunuluyor. 4 kişilik takımlardan oluşacak ekipler 4 gün boyunca yarışacak. Her takım üyesi günlük ortalama 10-15 km koşacak. Yiyecek-içecek ihtiyacı organizasyon tarafından karşılanacak olup ekiplere eşya ve diğer malzemelerinin taşınması konusunda da destek verilecek.
Daha detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.
Likya Yolu
Likya Yolu

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Top
error: Content is protected !!